Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sanader izručen Hrvatskoj, uskoro iznosi odbranu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.07.2011. |
|
|
|
|
|
|
Bivši premijer Hrvatske Ivo Sanader, koga hrvatsko pravosuđe tereti za korupciju, izručen je 18. jula uveče Hrvatskoj i trenutno se nalazi u zagrebačkom zatvoru Remetinec. Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor istakla je tim povodom da je slučaj Sanader pokazatelj odlučnosti vlade da se bori protiv korupcije, velike pošasti u celom u regionu. Sanaderovo izručenje moglo bi da utiče na političku situaciju, budući da su parlamentarni izbori planirani za 4. decembar.
Prvi čovek hrvatske vlade od 2003. do 2009. prebačen je u Hrvatsku nakon pritvora u Austriji u kojem je bio više od sedam meseci, a njegovo izručivanje odvilo se uz jako policijsko obezbeđenje i veliko interesovanje medija. Kolona policijskih vozila sa zatamnjenim staklima i rotirajućim svetlima u kojoj se nalazio i Sanader prešla je slovenačko-hrvatski granični prelaz Bregana oko 21.30, a oko 15 minuta kasnije stigla je i u zagrebački zatvor. Ispred zagrebačkog zatvora u Remetincu još ranije danas okupile su se brojne novinarske ekipe.
Sanader je, po hrvatskoj poternici, uhapšen u Austriji 10. decembra 2010. godine zbog sumnje za korupciju i zloupotrebu položaja. Protiv Sanadera se vodi nekoliko istraga, ali nije podignuta nijedna optužnica.
Ivo Sanader je jedan od osumnjičenih za izvlačenje desetina miliona kuna iz državnih firmi i ministarstava preko marketinške firme "Fimi-media" po kojoj je afera i dobila ime. Protiv njega je hrvatsko tužilaštvo pokrenulo i istragu zbog sumnje da je tokom rata kao zamenik ministra spoljnih poslova dobio proviziju od Hipo (Hypo) banke od najmanje 3,5 miliona kuna (48 miliona dinara).Takođe je protiv Sanadera pokrenuta istraga zbog sumnje da je zajedno s vlasnikom Dioki grupe Robertom Ježićem oštetio državnu firmu JANAF (Jadranski naftovod) za višemilionske iznose. Nedavno je pokrenuta istraga zbog sumnje da je primio 10 miliona evra mita od MOL-a kako bi mađarska naftna kompanija mogla da preuzme upravljačka prava u INA-i.
Očekuje se da će Ivo Sanader brzo biti izveden na saslušanje u Kancelariju za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala kako bi se izjasnio o sumnjama koje mu se stavljaju na teret. Njegov advokat Čedo Prodanović izjavio je da će Sanader u četvrtak 21. jula u 13 časova početi da iznosi odbranu pred istražiteljima Kancelarije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK), ali nije mogao da kaže gde će se to dogoditi.
Sanader je u početku odbijao izručenje Hrvatskoj navodeći da u toj zemlji ne bi imao pravdeno suđenje. Bivši premijer nedavno se, međutim, predomislio i tražio da bude izručen Hrvatskoj, a njegovi advokati su najavili da će se aktivno braniti.
Kosorova i Sanader - od najbližih saveznika do protivnika
Background Hrvatska je 30. juna zaključila pregovore o pristupanju sa EU i trebalo bi da postane 28. članica EU 2013. godine. Korupcija je bila jedna od najvećih problema koji su usporavali pregovarački proces. To je, kako se često ukazuje u Uniji, problem na celom Zapadnom Balkanu.
Hapšenje Sanadera se u tom smislu često navodilo kao primer odlučnosti da se korupcijske afere razreše bez obzira na to ko je njihov vinovnik. Međutim, u nedavno objavljenoj analizi Nemačkog instituta za međunarodna i bezbednosna pitanja (SWP) afera Sanader navedena je kao jedan od faktora koji dodatno destabilizuju političku situaciju u toj zemlji.
Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor izjavila je nakon izručenja Sanadera da svako, pa i bivši predsednik Vlade Ivo Sanader, može očekivati pravedno i brzo suđenje ukoliko do njega dođe. To je bila prilika da Kosorova istakne odlučnost Hrvatske da se obračuna sa korupcijom. "Ovo je definitivno stvar pravosuđa, nikako pitanje politike", rekla je Kosorova novinarima.
Upitana boji li se iskaza bivšeg premijera i može li njegov povratak da ugrozi vladajuću Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ), čiji je Sanader bivši predsednik, Jadranka Kosor je odgovorila da je HDZ stranka koja se odlučila za borbu protiv korupcije bez ostatka. "Naše temeljno načelo je da niko nije nedodirljiv, da borba protiv korupcije mora ići prema svima bez obzira na ime i prezime i bez obzira na stranačku ili bilo koju drugu pripadnost", naglasila je ona.
Ovaj slučaj mogao bi da bude neprijatan za HDY i Kosorovu, koja je bila jedna od Sanaderovih najbližih savenika i saradnika u vreme kada je on bio na vlasti i koja ga je na mestu premijera i nasledila nakon njegove iznenadne ostavke.
Zvaničnici HDZ-a žele da se što više ograde od svih korupcijskih afera koje škode imidžu i popularnosti vladajuće stranke, i da uvere javnost da o njima nisu ništa znali.
Ukoliko bi Sanader odlučio da osu,njiči svoje bivše saradnjike, to bi moglo da smanji šanse HDZ-a za pobedu na izborima, smatraju analitičari. Naime, prema istraživanjima javnog mnjenja, izgledi HDZ-a i sada su loši i predviđa se pobeda Socijaldemokratske partije.
Politički analitičar Davor Gjenero ocenio je da je HDZ "već platio političku cenu Sanaderove vladavine, pošto je reputacija stranke već narušena zbog korupcije.
Prema pisanju dnevnika Novi list, afera Sanader će u narednih pet meseci biti jedna od najznačajnijih tema u smislu pravosuđa, ali i predizborne kampanje. "To će biti kao mač nad glavom HDZ-a", navodi taj list.
Sanader od reformatora HDZ do zagrebačkog zatvora
Sanader je na čelo HDZ-a, koji je upravljao Hrvatskom uz manje prekide od proglašenja nezavisnosti 1991. godine, došao 2000. godine, zamenivši na tom položaju Franju Tuđmana koji je umor nekoliko meseci ranije. Pod njegovim uticajem, ekstremni nacionalisti bliski Tuđmanu izgubili su uticaj u stranci, koja je transformisana.
HDZ se, nakon čeetiri godine u opoziciji, vratio na vlast 2003. godine, a Sanader je zauzeo mesto predsednika vlade. Nakon izbora 2007. godine, Sanader je ostao na čelu vlade u drugom četvorogodišnjem mandatu. Hrvatska je tokom Sanaderovog mandata 2005. počela i pregovore o pristupanju EU, koji su okončani ove godine, i postala članica NATO u aprilu 2009. godine.
Preokret je počeo u julu 2009. godine, kada je Sanader iznenada objavio da podnosi ostavku i povlači se iz političkog života. Javnost je bila zbunjena, budući da razlozi njegovog povlačenja nisu bili jasni.
Šest meseci nakon povlačenja, u januaru 2010. godine, on je uz podršku dela zvaničnika HDZ-a kritikovao "propuste" stranačkih lidera koji su ga nasledili. Meta njegovih napada bila je pre svega sadašnja premijerka Jadranka Kosor.
Zbog tih kritika, koji su shvaćeni kao puč u stranci, izgubio je mesto počasnog predsednika HDZ-a. Prošlog oktobra, u trenutku kada su dva ministra njegove vlade optuživana za korupciju, Sanader se vratio u redove poslanika, što je potez kojem se Kosorova žestoko protivila.
Mesec i po dana kasnije, Sanaderu je oduzet poslanički imunitet, nakon čega je u decembru 2010. usledio odlazak iz Hrvatske, pa i nalog za hapšenje.
Sanader je rođen u Splitu 8. juna 1953. godine, doktorirao je filozofiju na austrijskom univerzitetu i Insbruku, bio je direktor pozorišta i autor publikacija o istoriji književnosti. Govori engleski, francuski, nemački i italijanski. Oženjen je i ima dve ćerke.
Izvor: Beta i AFP
Povezani sadržaj
|
|
|