Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Do kraja juna zahtev BiH za članstvo u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda najavio je da bi prijava te zemlje za članstvo u EU trebalo da bude spremna do sredine godine. To bi bio veliki napredak u odnosu na 2011. koja je, prema opštoj oceni, u pogledu evropskih integracija bila potpuno izgubljena za Bosnu i Hercegovinu, zemlju na začelju po evropskim integracijama na Zapadnom Balkanu.
"Očekujem da ćemo ispuniti uslove za podnošenje prijave za članstvo u EU do 30. juna", izjavio je Bevanda, koji je na čelu Saveta ministara, centralnog organa vlasti u BiH formiranog više od 15 meseci nakon izbora. "Usvajanje zakona o popisu stanovništva i državnoj pomoći bilo je veliko distugnuće, ali sada treba da ih primenimo”, kazao je Bevanda u intervjuu za Rojters koji je preneo briselski EurAktiv (EurActiv.com).
Bevanda se sa optimizmom izrazio o izgledima da se usvajaju i sprovode zakoni potrebni ne samo zbog evropskih integracija već i zbog funkcionisanja društva u celini. "Atmosfera u Savetu ministara ukazuje na pozitivnu želju da se primeni sve o čemu su se dogovorili politički lideri", kazao je on.
Prvi prioritet biće usvajanje budžetskog okvira za period 2012-2014. i budžeta za ovu godinu, da bi se izbeglo privremeno finansiranje, ali i ispunili ključni uslovi koje su postavili EU i Međunarodni monetarni fond da bi se odmrzli zajmovi koji su stopirani zbog zastoja u reformama.
"Postavili smo ambiciozan cilj... i uveren sam da će budžet za 2012. biti usvojen do 31. marta”, rekao je Bevanda.
Background Bosna i Hercegovina je jedina zemlja Zapadnog Balkana koja još nije podnela zahtev za članstvo u EU. Kao i druge zemlje regiona, privredni razvoj je daleko ispod proseka EU, pa je i pretpristupna pomoć značajna za sprovođenje projekata od javnog interesa. Prema informacijama Delegacije EU u Bosni i Hercegovini, ta zemlja je od 2007. godine iskoristila 295 miliona eura IPA fondova. Međutim, prošle godine se izložila opasnosti da joj ona bude uskraćena zbog nemogućnosti postizanja dogovora o projektima koji će se finansirati.
Velika prepreka za usvajanje reformi potrebnih za EU bilo je i dugo formiranje vlasti nakon izbora održanih u oktobru 2010. pošto je formiranje vlasti na svim nivoima okončano tek početkom 2012.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Bosnom i Hercegovinom potpisan je u junu 2008. godine i sve zemlje su ga ratifikovale, ali je za stupanje na snagu potrebno ispuniti još neke uslove u pogledu reformi tržišta.
Bosna i Hercegovina kaska u evropskim integracijama za zemljama regiona. Hrvatska će naredne godine pristupiti EU pošto je završila pregovore, Makedonija ima status kandidata ali čeka na pregovore već godinama, velikim delom zbog spora sa Grčkom oko imena zemlje, dok Srbija i Albanija još čekaju status kandidata. Bosna, međutim, još nije ni podnela zahtev za članstvo jer za to nije ispunila sve uslove.
2011: izgubljena godina
Prošla godina je u tom pogledu, prema izveštaju nevladine organizacije Vanjskopolitička inicijativa, bila izgubljena, čak i više nego prethodne u kojima je ipak bilo pozitivnih pomaka.
"Nažalost, i pored velike volje, u proteklom izveštajnom perioda nismo uspeli naći ni minimum pozitivne energije u procesu evropskih integracija na koji bismo mogli osloniti barem delimično pozitivnu sliku izveštaja za 2011. godinu", navodi se u izveštaju Monitoring procesa evropskih integracija Bosne i Hecegovine za 2011.
"Obimnost zadataka koje je potrebno ispuniti da bi Bosna i Hercegovina u narednih 10-ak godina sustigla susede zahteva poptunu političku opredeljenost i sistematsku i tehničku posvećenost svim uslovima koje pred BiH stavlja EU, a ne samo onima koji su prihvatljivi u datom trenutku i jedini mogući kompromis u aktuelnom političkim prilikama", navodi se u izveštaju.
Veliki problem u Bosni i Hercegovini je, kao što se i ističe u izveštaju, politička volja da se pronađe konsenzus između različitih nivoa vlasti u pogledu ključnih reformi. Zbog neslaganja između entiteta i političkih sukoba za kompletno formiranje vlasti bilo je potrebno više od godinu dana.
Neposredan uslov za podnošenje kandidature bilo je usvajanje zakona o državnoj pomoći i o popisu stanovništva, što je učinjeno na samom početku ove godine. Ostaje usklađivanje sa presudom Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci, kojima je uskraćeno da se kandiduju na izborima zbog etničke pripadnosti. To će biti težak zadatak jer iziskuje ustavne promene.
U izveštaju Vanjskopolitičke inicijative navodi se između ostalog da je potrebno poboljšati uslove za pokretanje poslovanja, po čemu je Bosna i Hercegovina na 162. mestu od 183 zemlje na listi Svetske banke o uslovima poslovanja, pogotovo u pogledu smanjivanja birokratskih procedura i položaja stranaca. Potrebno je takođe utvrditi koje će biti negativne posledice budućeg članstva Hrvatske u EU za Bosnu i Hercegovinu i sprečiti ih međuresornim aktivnostima.
Sa ocenom da je potreban veći napredak, ali i da je postizanje jedinstva u zemlji od ključnog značaja za BiH nedavno se složio i specijalni predstavnik Evropske unije Peter Sorensen. Kako je preneo Radio Slobodna Evropa on je rekao da se nada da će u 2012. godini započeti proces u kojem: "Mi imamo jednog partnera u BiH, koji će osigurati da BiH kao jedna zemlja ulazi u EU kao jedan član. Ne postoji aplikacija za članstvo koja se izdaje bilo kakvom entitetu, distriktu ili kantonu. To je poziv za zemlju - i to se tako treba raditi".
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|