Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tribunal oslobodio Gotovinu i Markača
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Apelaciono veće Haškog tribunala 16. novembra je oslobodilo hrvatske generale Anta Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995, poništivši prvostepenu presudu kojom je Gotovina bio osuđen na 24 godine, a Markač na 18 godina zatvora. Dok je u Hrvatskoj odluka pozdravljena, u Srbiji je ocenjena kao skandalozna. Vlada Srbije odlučila je 16. novembra da saradnju sa Haškim tribunalom svede na tehnički nivo i da skine sa dnevnog reda sve tačke koje se odnose na dostavu dokumentacije tom sudu. To, kako je objašnjeno iz vlade, ne znači da Srbija prekida saradnju sa Haškim tribunalom.
Prema konačnoj presudi, koju je saopštio predsednik suda Teodor Meron (Theodor), operacija Oluja kojom je Gotovina zapovedao u avgustu 1995. nije bila udruženi zločinački poduhvat u cilju proterivanje Srba iz Kninske krajine. Apelaciono veće je utvrdilo i da granatiranje Knina, Gračaca, Obrovca i Benkovca nije bilo nezakonito, poništivši tako suprotan nalaz prvostepenog veća.
Budući da je prvostepeno veće postojanje udruženog zločinačkog poduhvata utemeljilo na nezakonitosti artiljerijskih napada na krajiške gradove, nalazom Apelacionog veća da ti napadi nisu bili protivpravni poništen je i prvostepeni zaključak o zločinačkom udruženju.
Konačnom presudom, utvrđeno je i da odlazak srpskih civila iz Kninske krajine posle zakonitih artiljerijskih napada Hrvatske vojske ne može biti smatran deportacijom.
Gotovina i Markač oslobođeni su krivice za progon, deportaciju, pljačku, ubistva, bezobzirno uništavanje, nehumana dela i okrutni tretman srpskog stanovništva u Krajini od početka avgusta do kraja septembra 1995. Ta dela kvalifikovana su kao zločini protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.
Gotovina i Markač biće oslobođeni iz pritvora Haškog tribunala čim to bude praktično moguće. U pritvoru, Gotovina je od decembra 2005, kada je bio uhapšen, a Markač se dobrovoljno predao 2004.
Za Beograd odluka neshvatljiva, za Zagreb pravedna
Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević ocenio je da je oslobađajuća presuda Gotovini i Markaču skandalozna i pravno neshvatljiva i da je njome "veoma ozbiljno ugrožen princip kažnjivosti ratnih zločina".
Background Prvostepenom presudom, izrečenom 15. aprila prošle godine, hrvatski general Ante Gotovina je bio osuđen na 24 godine zatvora, a policijski general Mladen Markač na 18 godina zatvora. Prvostepenom presudom bio je oslobođen drugooptuženi general Ivan Čermak.
Trojici generala u penziji Tribunal je sudio od 11. marta 2008. Izvođenje dokaza na suđenju okončano je 11. juna 2010. godine. Završne reči strane su održale krajem avgusta i početkom septembra 2010.
Tokom 303 radna dana, iskaz je dao 81 svedok optužbe, a u odbranu optuženih generala svedočilo je 57 svedoka - 29 za Gotovinu, 19 za Čermaka i 13 za Markača.
Generala Gotovinu, Haški tribunal je za zločine u Oluji optužio 2001. godine, a on je bio u bekstvu do decembra 2005. kada je uhapšen u Španiji. Od tada je u pritvoru Tribunala u Sheveningenu. Optužnica protiv Čermaka i Markača podignuta je 2004. i oni su se odmah dobrovoljno predali Tribunalu, a zatim su bili pušteni na privremenu slobodu do početka suđenja.
Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je da je taj sud za ratne zločine oslobađanjem hrvatskih generala optuženih za zločine u akciji Oluja "izgubio svaki kredibilitet". "Ovo danas je samo dokaz selektivne pravde koja je gora od svake nepravde", rekao je Ljajić novinarima u beogradskom Medija centru.
Ljajić je zatim na konferenciji za novinare posle sednice Vlade Srbije rekao da je vlada odlučila 16. novembra da saradnju sa Haškim tribunalom svede na tehnički nivo. On je dodao da to ne znači da Srbija prekida saradnju sa tim sudom. Ljajić je rekao da je Vlada Srbije odlučila da njeni predstavnici neće učestvovati na međunarodnog konferenciji "Nasleđe Haškog tribunala u bivšoj Jugoslaviji" koju 22. novembra u Beogradu organizuje Haški tribunal.
Premijer Srbije Ivica Dačić ocenio je da odluka Suda potvđuje tvrdnje da Haški tribunal nije sud već da ispunjava unapred zadate političke zadatke, dok je predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio je da jasno da je odluka politička, a ne pravna.
U Zagrebu je, međutim, odluka pozdravljena. Na glavnom zagrebačkom trgu zavladalo je opšte oduševljenje među okupljenim građanima posle objavljivanja odluke Apelacionog veća Haškog tribunala. Građani su izricanje presude pratili na glavnom zagrebačkom Trgu bana Jelačića, a skup je organizovala Koordinacija veteranskih udruženja.
Hrvatski zvaničnici pozdravili su 16. novembra oslobađujuću presudu Gotovini i Markaču, ocenjujući da je u Oluji bilo zločina, ali da su generali nedužni.
Hrvatski premijer Zoran Milanović je na vanrednoj konferenciji za novinare rekao da se "radi o dvojici nedužnih ljudi, ali da to ne znači da rat nije bio težak, krvav i pravedan". "Onima o koje se Hrvatska ogrešila, ona će dug pravde ispuniti. To se ne sme zaboraviti. Markaču i Gotovini hvala što su toliko učinili za Hrvatsku", kazao je Milanović.
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je da je zadovoljan oslobađajućom presudom, ali i dodao da ostaje odgovornost države da istraži i kazni sve zločine bez obzira na čijoj su se strani dogodili.
Srbi u Hrvatskoj pogođeni odlukom
Predsednik Udruženja "Veritas" Savo Štrbac izjavio je da Srbija ni po koju cenu ne sme da odustane od tužbe protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde jer je to jedina mogućnost da se dokaže da je akcija Oluja bila ne samo etničko čišćenje već i genocid.
Štrbac je dodao da je ponašanje Haškog suda i za njega veliko razočarenje jer je on, kako je rekao, bio verovatno jedini Srbin koji je verovao da se radi o pravom sudu koji ne postoji samo da bi sudio Srbima. On je podsetio da je u akciji Oluja poginulo više od 2.000 Srba a da je 220.000 proterano iz svojih domova a da je sada ispalo da za to niko nije kriv.
Predsednik Asocijacije izbeglih Srba iz Hrvatske Milojko Budimir rekao je da su Srbi pogođeni odlukom Haškog suda i da je nepravda sada i veća jer dokazuje da je taj sud za cilj imao da opravda sve ono što se radilo nad Srbima.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|