Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Crna Gora zatvorila prvo poglavlje u pregovorima s EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija je 18. decembra u Briselu otvorila i privremeno zatvorila poglavlje o nauci i istraživanju u pregovorima o prijemu Crne Gore. Prethodno je Evropska komisija obavila "dubinsku procenu" stanja tog sektora u Crnoj Gori, saopšteno je posle sastanka visokih zvaničnika EU i zamenika premijera Crne Gore Igora Lukšića. Takođe je Komisija u sklopu pretpristupne pomoći odobrila 21,3 miliona evra za reforme u procesu pristupanja EU.
Evropska komisija nije imala primedbe na rad crnogorske vlasti u nauci i istraživanju, te je to poglavlje privremeno zatvoreno dok traju pregovori najpre o dva ključna poglavlja - 23 i 24 - o vladavini prava, temeljnim slobodama, reformi pravosudnja, ljudskim i manjinskim pravima.
Kako se navodi na sajtu Vlade Crne Gore, sastanak zvaničnika EU i Crne Gore 18. decembra je označio početak podrobnih pregovora o pristupanju s Crnom Gorom nakon njihovog otvaranja 29. juna 2012.
Crnogorska vlada je navela da od otvaranja pregovora o pristupanju Crne Gore EU ostvaren "dobar napredak" u pogledu skrininga pravne tekovine EU zaključenjem analitičkog pregleda za poglavlja 23 i 24. Crna Gora je pozvana da usvoji neophodne akcione planove koji predstavljaju merila za otvaranje pregovora za ta dva poglavlja.
Posle zasednja Međuvladine konferencije EU-Crna Gora za stabilizaciju i pridruživanje, evropski komesar Štefan File je ocenio da su vlasti u Podgorici ostvarile "suštinski napredak" u reformama i ugrađivanju pravnih propisa EU u domaće zakonodavstvo i praksu.
File je ukazao na to da je Crna Gora prva zemlja kandidat za članstvo koja pregovore počinje poglavljima koja se tiču vladavine prava, pravosuđa, osnovnih sloboda i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
On je saopštio da je Evropska komisija u sklopu pretpristupne pomoći (IPA) upravo odredila 21,3 miliona evra za jačanje crnogorskog pravosuđa i državne uprave u ključnim sektorima izgradnje pravne države i suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala.
Background Od 2007. godine zemlje koje žele da postanu članice EU podršku dobijaju iz IPA fonda. Za period 2007-13. ukupna pretpristupna pomoć je planirana na 11,5 milijardi evra. IPA ima pet komponenti - pomoć u tranziciji i za izgradnju institucija, za prekograničnu saradnju, regionalni razvoj, razvoj ljudskih resursa i ruralni razvoj.
Sredstva iz IPA fonda alociraju se na bazi stvarnih potreba zemlje koja sprovodi reforme neophodne za ulazak u EU i tim novcem zemlja u procesu pristupanja EU finansira reforme i priprema se za sprovođenje evropskih standarda i politika.
Evropski komesar je rekao da je crnogorskim sagovornicima predočio da su pred vlastima u Podgorici ključni izazovi "uspostavljanja nezavisnog pravosuđa i reforme Ustava", u skladu s preporukama Venecijanske komisije.
"Posebno smo istakli da od Crne Gore očekujemo upečatljiv spisak postignutih rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, i to u celom procesu: od istrage, suđenja, zaplene imovine do presuda za kriminal i drogu".
File je dodao da "Crna Gora mora nastaviti strukturne reforme, strogo sprovoditi budžetsku konsolidaciju, ojačati uslove poslovanja da bi se pobošalo stanje u privredi i konkurentnost, i podstaklo zapošljavanje".
Posebno je ukazao na potrebu da se nađe trajnije rešenje za "složenu situaciju proizvođača aluminijuma" u Crnoj Gori.
Vicepremijer Lukšić je izjavio da će Podgorica sastaviti akcioni plan reformi u sektorima na koje se odnose poglavlja 23 i 24.
File je procenio da će pregovori o tim poglavljima trajati nekoliko godina dodajući da su to pregovori presudni za uspeh procesa prijema Crne Gore u EU.
Na pitanje novinara o tome kako gleda na zamerke Evropskoj komisiji što hvali Crnu Goru dok se tamo ozbiljno krše prava nezavisnih medija, a ima i fizičih napada na novinare, komesar File je uzvratio da EU "svaku zemlju procenjuje po njenim zaslugama".
Nova sredstva za reforme
Upravo odobrena sredstva iz IPA fonda za Crnu Goru u sklopu su dvogodišnjeg nacionalnog programa za tu zemlju. Od 2007. godine EU je Crnoj Gori stavila na raspolaganje više od 150 miliona evra pretpristupne pomoći.
Ta sredstva će biti iskoricćena za ključne reforme, uključujući za jačanje pravosuđa i javne administracije, bolju zaštitu prirodne sredine i ruralni razvoj. Takođe će se tim novcem pomoći unapređenje crnogorskih zakona do standarda EU u važnim oblastima poput bezbednosti hrane, veterinarskih i fitosanitarnih standarda, konkurencije.
Pored podrške prioritetnim oblastima, sredstva će otići i za razvoj mreže koja će povezati crnogorske istraživače sa onima u regionu i iz EU i za podršku mera za unapređenje preduzetništva i inovacija. Takođe će se iz programa pomoći Crnoj Gori da bolje koristi energiju i prirodne resurse, umanji posledice prirodnih katastrofa i nađe trajno rešenje za raseljene i izbeglice iz kampa Konik.
Izvor: Beta, Euractiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|