Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Podrška Zapadnom Balkanu bez konkretnih datuma
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Savet ministara spoljnih poslova Evropske unije potvrdio je 11. decembra na sastanku u Briselu nedvosmislenu podršku evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana, ali taj sastanak nije doneo bitniji pomak u integracijama za većinu zemalja regiona, uglavnom zbog nedovoljnog napretka koji su ostvarile ali i bilateralnih sporova. Napredak Makedonije, koja godinama čeka na otvaranje pregovora, biće ponovo ocenjen na proleće, Albaniji nije dodeljen status kandidata, a u slučaju Bosne i Hercegovine je izraženo nezadovoljstvo zbog zastoja u preduzimanju neophodnih koraka za napredak u integracijama. Šefovi diplomatija EU su pozdravili otvaranje pregovora sa Crnom Gorom, ali su pozvali Podgoricu da nastavi reforme.
Šefovi diplomatije EU takođe su 11. decembra potvrdili da je evropska perspektiva regiona strogo uslovljena poštovanjem političkih kriterijuma iz Kopenhagena i procesa stabilizacije i pridruživanja, navodi se u zaključima Saveta.
Makedonija, koja je kandidat za EU od 2005. godine, nije dobila datum za otpočinjanje pregovora o članstvu jer se tome, uz Grčku, usprotivila i Bugarska.
Grčka je u sporu sa Makedonijom oko imena te bivše jugoslovenske republike a Bugarska od Makedonije traži ispunjavanje pretpristupnih kriterijuma, uključujući dobrosusedske odnose. Bugarski ministar spoljnih poslova Nikolaj Mladenov izjavio je u Briselu da se u Makedoniji vodi "antibugarska kampanja" i diskriminišu makedonski državljani koji se osećaju Bugarima.
Evropski ministri spoljnih poslova su pozdravili napredak koji je Makedonija ostvarila u brojnim važnim oblastima, uključjući u pogledu zakonodavnog okvira za izbore, u oblasti slobode izražavanja i javne administracije.
Vlastima u Skoplju poručeno je da će Savet u toku narednog predsedavanja EU razmotriti izveštaj o Makedoniji koji će na proleće predstaviti Komisija. U tom izveštaju biće ocenjeno sprovođenje reformi u skladu sa Dijalogom o pristupanju na visokom nivou, kao i koraci koje je Makedonija preduzela na unapređenju dobrosusedskih odnosa i na postizanju rešenja problema imena te zemlje.
Podstrek reformama u Crnoj Gori
Šefovi diplomatija EU pozdravili su pokretanje pristupnih pregovora s Crnom Gorom pozivajući vlasti te zemlje da nastave reforme i da posebnu pažnju usmere na vladavinu prava i borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
U zaključima je navedeno da će napredak u pregovorima biti određen napretkom Crne Gore u pripremama za pristupanje, ispunjavanjem obaveza po Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, kao i napretkom u oblastima za koje je Evropska komsija ocenila da imaju slabosti.
"Od Crne Gore se traži da nastavi po ostvarenom napretku. Posebna pažnja bi dalje trebalo da bude posvećena razvoju u oblastima vladavine prava s ciljem održivog i trajnog sprovođenja reformi, posebno u pogledu slučaja organizavonog kriminala i korupcije, uklučujući i na visokom nivou", navodi se u dokumentu.
Šefovi ministara ukazali su na napredak koji je Crna Gora napravila prošle godine, uključujući jačanje parlamenta, pravosuđa, mera za borbu protiv korupcije, ljudskih prava i zaštite prava pripadnika manjina, kao i napredovanje u reformama ustava i javne administracije.
BiH u zaostatku
U Bosni i Hercegovini (BiH) Savet je uočio neki napredak na početku ove godine sa forimiranjem vlade te države i pozdravio donošenje dva zakona ključna za EU - o državnoj pomoći i popisu. Međutim, taj zamah se nije nastavio, napredovanje BiH na putu ka EU je zakočeno a retorika podela se nastavila.
BiH je Savet poručio da kao prioritet uskladi Ustav sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, što je neophodno na putu ka Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
Savet je takođe pozvao nadležene vlasti u BiH da bez odlaganja sprovedu mere neophodne s obzirom na ulazak Hrvatske u EU, posebno o bezbednosti hrane i o veterinarskom sektoru, kako bi BiH mogle da izvoze poljoprivredne proizvode u Hrvatsku i kada ta zemlja postane članica EU.
Od političkih lidera BiH Savet traži da intenziviraju napore da ispune ono na šta su se obavezali i ostvare rezultate za dobrobit građana. EU će, sa svoje strane, nastaviti da jača podršku procesu evrointegracije BiH.
Albanija bez statusa kandidata
Savet je primio na znanje preporuku Komisije da se Albaniji dodeli status kandidata pošto preduzme ključne mere u reformi pravosuđa i javne uprave i revidira propise o radu parlamenta. Ministri EU su pozvali Komisiju da podnese izveštaj čim Albanija ostvari neophodan napredak i da pritom uzime u obzir i korake koje Tirana preduzme u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Savet je pozdravio napredak Albanije u ispunjavanju 12 ključnih prioriteta sadržanih u mišljenju Komisije iz 2010. Ministri spoljnih poslova EU ocenili su da je unapređenje dijaloga vlasti i opozicije u Albaniji omogucilo toj zemlji da postigne osetan napredak u ispunjavanju političkih kriterijuma za članstvo u EU.
Albaniju je Savet pozvao da se posebno usmeri na održavanje izbora u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima, jačanje nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, zaštitu ljudskih prava i anti-diskriminatorsku politiku, posebno kada je reč o manjinama, kao i poštovanje prava svojine.
Iz Saveta su poručili i da će ostvarivanje solidnog napretka na polju ekonomskih i političkih reformi i u ispunjavanju neophodnih uslova i zahteva preostalim potencijalnim kandidatima za EU u regionu omogućiti da dobiju status kandidata.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: SXC.hu
Povezani sadržaj
|
|
|