Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvatska spremna za članstvo u EU od 1. jula
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Hrvatska ispunjava obaveze i zahteve iz pristupnih pregovora u svim poglavljima i biće spremna za članstvo u Evropskoj uniji 1. jula 2013. godine, zaključeno je u završnom izveštaju o pretpristupnom monitoringu koji je 26. marta objavila Evropska komisija. Izveštaj je u Zagrebu predstavio komesar za proširenje Štefan File na vanrednoj sednici Vlade Hrvatske.
Pozitivnim izveštajem omogućava se nastavak procesa ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u preostalim članicama EU koje to nisu učinile.
"Ovo je prekretnica u hrvatskoj priči na putu u EU. Odlučnost i godine napornog rada itekako su se isplatile", rekao je File na sednici hrvatske vlade dodajući da mu je drago što su svi zahtevi ispunjeni ili će uskoro biti ispunjeni.
"Odradili ste sjajan posao, verujem da će se ostale zemlje Zapadnog Balkana ugledati na vas", istakao je evropski komesar za proširenje.
Završnim izveštajem o monitoringu obuhvaćena su tri najteža poglavlja evropske pravne tekovine u hrvatskim pregovorima – Tržišna utakmica, Pravosuđe i osnovna prava, kao i Pravda, sloboda i bezbednost.
Komisija je u izveštaju o monitorigu iz oktobra 2012. godine identifikovala deset zadataka koje Hrvataka mora da ispuni do predviđenog ulaska u EU sredinom 2013. godine.
Hrvatska je prva država za koju je uveden pretpristupni monitoring kojim se osigurava da zemlja u EU uđe spremna, bez potrebe da se nad njom sprovodi kontrola, kao u slučaju Rumunije i Bugarske, pošto postane članice.
File je u Zagrebu rekao i da je Hrvatska bila pod "posebnom prismotrom, u posebnom režimu u kojem je posebna pažnja bila posvećena trima najtežim poglavljima, i da je pred nju nedavno postavljeno deset zadataka koje je sve ispunila".
Predsednik hrvatske vlade Zoran Milanović je rekao da ovo nije kraj priče za Hrvatsku, već da je reč o "kraju početka".
"Hrvatska je 'rad u toku", rekao je hrvatski premijer dodajući da je zemlja prošla do sada neviđeni "skrining" (screening), ali da joj je to bilo od koristi.
On je kazao i da u iduće dve i po godine Hrvatskoj ostaje još dosta posla kako bi uspešno ušla u šengenski prostor.
Urađeni zadaci
U završnom izveštaju Evropska komisija se koncentrisala na deset zadataka iz tri poglavlja evropske pravne tekovine konstatujući da ih je Hrvatska dovršila odnosno da je devet zadataka obavljeno a deseti - izgradnja graničnih prijelaza na neumskom koridoru, biće završen uskoro.
Tih deset zadaka su: završetak restrukturisanja brodogradnje; sprovođenje kratkoročnih mera za jačanje efikasnosti pravosuđa i smanjivanje broja zaostalih sudskih predmeta; usvajanje zakona kako bi se osiguralo sprovođenje sudskih odluka i smanjenje broja nesprovedenih; uspostavljanje povereništva za sukob interesa; usvajanje novog zakona o pravu na pristup informacijama; usvajanje zakonskih akata kako bi se osiguralo sprovođenje zakona o policiji; završetak izgradnje graničnih prelaza na neumskom koridoru; zapošljavanje graničnih policajaca u skladu s ciljanim brojem za 2012; usvajanje strategije o migracijama s merama za integraciju najranjivijih grupa migranata i jačanje kapaciteta za prevođenje i reviziju pravne tekovine.
Pozitivnim izveštajem o monitoringu postupak ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora ulazi u završnu fazu, posebno kada je reč o Nemačkoj i Danskoj koje su za dovršavanje ratifikacije čekale završni izveštaj o monitoringu.
Slovenija je nakon potpisivanja dogovora s Hrvatskom o rešavanju pitanja Ljubljanske banke počela postupak ratifikacije koji će biti gotov za nekoliko dana, a vrlo blizu završetka ratifikacije su i Belgija i Holandija.
Od potpisivanja pristupnog ugovora 9. decembra 2011. do ulaska Hrvatske u punopravno članstvo EU Komisija je bila predvidela tri izveštaja o monitoringu. Prvi je objavljen 24. aprila 2012. godine za tri najvažnija poglavlja, 10. oktobra 2012. objavljen je Sveobuhvatni izveštaj kojim su pokrivena sva poglavlja a treći, završni izveštaj je ovaj koji je komesar za proširenje EU upravo predstavio na sednici hrvatske vlade.
Izvor: Beta, Euractiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|