Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija i Hrvatska za rešavanje otvorenih pitanja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
Premijeri Srbije i Hrvatske Ivica Dačić i Zoran Milanović potvrdili su 16. januara u Beogradu spremnost dve zemlje da rešavaju otvorena pitanja a sam njihov susret trebalo bi da predstavlja početak otopljavanja odnosa nakon meseci koje su obeležile napetosti. Milanovićeva poseta pozdravljena je u Beogradu i Zagrebu, a analitičari ocenjuju da je do nje moralo doći i ranije. Saradnja u regionu i dobrosusedski odnosi su važan element evropskih integracija, a Milanović je izrazio podršku Srbiji na putu ka EU, istakavši da to nije "fraza" već da je to u interesu Hrvatske.
Dačić je nakon razgovora ocenio da je neophodno da dođe do otopljenja u odnosima Srbije i Hrvatske jer su ti odnosi ključni za stabilnost čitavog regiona. "Prošlost ne možemo da promenimo, ali možemo da utičemo na sadašnjost i budućnost", kazao je Dačić na zajedničkoj konferenciji za novinare posle razgovora koji je trajao oko dva sata.
Milanović je rekao da je u Beograd došao da vidi da li Hrvatska i Srbija mogu da unaprede odnose, istakavši da su sva otvorena pitanja između njih problemi iz prošlosti. "Došao sam u Beograd da vidimo možemo li bolje ... Srbija i Hrvatska su dve zemlje koje su prošle kroz teške godine što dokazuje da politika nije samo razum već i osećaj", rekao je Milanović na zajedničkoj konferenciji sa Dačićem.
Milanović je dodao da je do susreta dva premijera moglo da dođe i ranije i izrazio nadu da su sada tenzije splasnule.
Dačić je novinarima preneo da je sa predsednikom hrvatske Vlade razgovarao o problemima iz prošlosti, regionalnoj saradnji i evropskim integracijama i da su se dogovrili da se pokrene rad zajedničkih komisija koje treba da se bave nizom pitanja - od izbeglica do procesuiranja ratnih zločina i utvrđivanja granice.
"Ima mnogo pitanja o kojima ne delimo stavove", rekao je Dačić i istakao da saradnja mora da postoji i da je nepojmljivo da postoje dve zemlje u susedstvu, a da nemaju razvijene odnose koji su na korist građana.
Povodom oslobađajuće presude hrvatskom generalu Anti Gotovini Dačić je rekao da očekuje da odgovaraju svi odgovorni za zločine u Oluji.
Milanović i Dačić su razgovarali i o problemu međusobnih tužbi dveju država za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, ali, kako su preneli, nisu ulazili u detalje. "Nismo ulazili u detalje, a da to pitanje opterećuje međusobne odnose, to svi znamo. Tražićemo rešenje", rekao je Milanović na zajedničkoj konferenciji za novinare posle razgovora sa Dačićem.
Premijer Srbije je ocenio da nije dobro da se sa rešavanjem tog pitanja čeka do 2014. kada počinje rasprava pred sudom, i dodao da će se još razgovarati kako rešiti taj problem.
Prva poseta hrvatskog premijera nakon skoro 4 godine
Milanovićeva poseta Beogradu je prva poseta nekog premijera Hrvatske od marta 2009. kada je u Beogradu bio tadašnji premijer Ivo Sanader. To je ujedno i prva poseta od stupanja Milanovića u decembru 2011. i Dačića u julu 2012. na dužnost premijera.
Reč je o radnoj a ne službenoj poseti koja, prema objašnjenjima zvaničnika, predstavlja korak u okviru postepenog poboljšanja odnosa, a ako se taj proces uspešno nastavi trebalo bi da dođe i do sastanka predsednika dve zemlje.
U porteklih nekoliko meseci nakon formiranja nove vlade u Srbiji i pre svega izbora kandidata Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića za predsednika, odnosi Srbije i Hrvatske su zahladneli. Napetostima je doprinela i oslobađajuća presuda Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču za zločine počinjene tokom vojne operacije "Oluja" 1995.
Za Zagreb su bile neprihvatljive Nikolićeve izjave o regionu, poput izjave da je Vukovar srpski grad koju je srpski predsednik demantovao, a za Beograd presuda Tribunala hrvatskim generalima i način na koji je ona dočekana u Hrvatskoj. Uprkos zahlađenju odnosa saradnja nije stala i nastavljeni su kontakti ali na nižem nivou.
Milanovićevu posetu Beogradu je pozdravio i predsednik Hrvatske Ivo Josipović ali je i ponovio da on neće u Srbiju dok se ne promeni retorika Nikolića. "Doći će trenutak i za sastanak na predsedničkom nivou i to kada budemo mogli javnost u Hrvatskoj i Srbiji da uverimo da imamo zajedničku platformu za razvoj naših odnosa", dodao je Josipović.
Preovlađuje ocena i da je do posete trebalo da dođe i ranije, a kako je ocenio predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac za Danas od 16. januara Srbija i Hrvatska ne mogu biti "taoci uzajamnih percepcija dvojice predsednika".
Poseta bitna za evropske integracije
Milanović je nakon razgovora sa Dačićem istakao da Hrvatska podržava Srbiju na putu u Evropsku uniju, jer je to njen interes. "Hrvatska podržava Srbiju na putu ka EU, ne kao frazu ne kao pozu, već kao sadržaj i zato što nam je to u interesu. Srbija će imati teži posao nego ostale, nove članice EU. Iskustvo imamo, mentori ne želimo da budemo jer smo bili mentori sebi, ali saradnici i susedi, to da", rekao je hrvatski premijer.
Beograd i Zagreb negiraju da je do posete došlo na insistiranje Brisela, i kao razlog navode potrebu dve zemlje da imaju dobru bilateralnu saradnju, da se uspostavi politički dijalog i komunikacija na višem političkom nivou i rešavaju otvorena pitanja.
Saradnju u regionu i dobrosusedski odnosi su jedan od ključnih uslova na kojima Brisel insistira u okviru evropskih integracija zemalja Zapadnog Balkana.
Na pitanje da li do susreta Milanovića i Dačića dolazi na podsticaj Evropske komisije, portparol zadužen za proširenje Peter Stano je rekao 15. januara da Komisija smatra da njeni partneri sami treba da odluče s kim će se i kada susresti. On je istakao da Evropska komisija pozdravlja i podstiče svaki korak koji vodi jačanju dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje.
Prema nekim ocenama, posetu treba pre svega sagledati u kontekstu skorog ulaska Hrvatske u EU koja će postati 28. članica 1. jula 2013.
Hrvatski politički analitičar Žarko Puhovski izjavio je da je, pored političkih odnosa i nasleđa prošlosti, puno važnije da čelnici dve države razgovaraju o graničnim prelazima, trgovinskim odnosima i turističkim ulascima u Hrvatsku. Prema njegovim rečima, Srbija nespremno dočekuje ulazak Hrvatske u EU, kao što je i Hrvatska nespremno dočekala ulazak Slovenije u Uniju.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|