Ministar pravde Srbije Nikola Selaković ocenio je 12. aprila na regionalnoj konferenciji o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije u Beogradu da neefikasno pravosuđe i slaba policija igraju bitnu ulogu u organizovanom kriminalu, dok su najbolja brana od njega moćne državne institucije i regionalna saradnja. Na skupu se govorilo i o značaju razmene informacija u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i izazovima u reformama pravosudnih sistema na Zapadnom Balkanu a istaknuto je i da organizovani kriminal posebno urušava zemlje u tranziciji koje zbog njih gube ogromna sredstva.
"Naši kriminalci su dobro povezani s kriminalcima iz susedstva... Kriminal se ujedinio, a mi možemo da mu se suprotstavimo samo ako se ujedinimo", istakao je Selaković.
Ministar pravde je dodao da "organizovani kriminal koristi korupciju kao glavno oružje" i da kriminalci "kupuju lekare, doktore, tužioce... svakog ko im zatreba".
"Brana organizovanom kriminalu su snažne, moćne i efikasne institucije", dodao je Selaković.
Na regionalnoj konferenciji ministara unutrašnjih poslova i ministarstava pravde o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i unapređenju pravosudne saradnje u jugoistočnoj Evropi Selaković je naveo da su organizovani kriminal i korupcija tamna strana tranzicije u Srbiji, koja traje više od 10 godina.
"Umesto da smo u tranziciju ušli jačanjem pravosuđa, mi smo u nju krenuli ekonomijom i privatizacijama... što je bila greška", istakao je Selaković i dodao da je potrebno ojačati policiju, tužillaštva i sudove kroz pozitivnu selekciju ljudi i obuku tužilaca i sudija savremenim metodama u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
On je dodao da na regionalnom planu to znači "formiranje zajedničkih istražnih timova, uspostavljanje bolje saradnje pograničnih policija i carina, vladinih agencija i ministarstava".
"Potreban je proaktivni pristup... što podrazumeva saradnju i razmenu informacija, ali i da u zemlji svi organi budu blisko povezani i usmereni na saradnju", dodao je srpski ministar pravde.
Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer ocenio je da je uzajamno poverenje od suštinskog značaja za delotvornost pravosudnih sistema, ne samo za građane, već i za kompanije, koje će ulagati samo u zemlju gde su sigurni u funkcionisanje pravosuđa.
"Informacije i njihova razmena u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije su od suštinskog značaja. Postojanje institucija i zakona nije dovoljno", ocenio je Dežer.
On je dodao da je EU svesna da reforma pravosuđa često podrazujmeva i promenu Ustava, istakavši da ona mora da bude transparentna i u njoj moraju sarađivati svi nadležni činioci.
Dežer je ukazao da je napredak u reformi pravosudnih sistema na Zapadnom Balkanu, što se odnosi i na Srbiju, pokazao nekoliko izazova, u koje spadaju i jačanje nezavisnog saveta tužilaca, izbor sudija, smanjenje prekomernog broja starih predmeta, jačanje sprovođenje sudskih odluka i stavljanje težišta na usluge građanima.
On je dodao da je potrebna i veća transparentnost kada je reč o aktivnosti sudova i objavljivanju sudskih presuda.
Dežer je kazao da Evropska komisija pozdravlja napore zemalja na Zapadnom Balkanu koje su uložile da bi prevazišle ograničenja prilikom izručenja građana.
On je naveo da se od zemalja kandidata i onih koje su u pretpristupnim pregovorima očekuje da usvoje sve propise, harmonizovane sa EU, o slobodnoj cirkulaciji presuda kako bi se obezbedila njihova efikasna primena.
Na konferenciji "Borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i saradnja pravosuđa u zemljama jugoistočne Evrope" učestvovali su ministri pravde i unutrašnjih poslova Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Albanije, kao i predstavnici brojnih organizacija.
Premijer i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić pozvao je sa skupa sve zemlje učesnice na saradnju.
Dačić je ukazao da korupcija i organizovani kriminal posebno urušavaju zemlje u tranziciji i da se zbog njih gube ogromna javna sredstva.
"Korupcija je veliki problem čak i za razvijene zemlje sa niskim indeksom korupcije, a posebno za zemlje koje prolaze kroz ekonomsku tranziciju", rekao je Dačić.
Premijer je naveo i da je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije jedan od prioriteta njegove vlade i da Srbija u tom smislu sarađuje sa međunarodnim organizacijama i drugim zemljama.
Ministri pravde Srbije, Crne Gore, Makedonije, BiH i Albanije su na konferenciji potpisali Pismo o namerama o budućem potpisivanju i ratifikaciji Regionalne konvencije o prekograničnom priznavanju i sprovođenju odluka u građanskim i trgovinskim pitanjima.
Na marginama skupa ministri unutrašnjih poslova Srbije i Crne Gore, Ivica Dačić i Raško Konjević, potpisali su Sporazum o readmisiji i Protokol o njegovom sprovođenju.