Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Velika očekivanja od akcionog plana u borbi protiv korupcije
|
|
|
Objavljeno : 12.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Stručna javnost sa nestrpljenjem očekuje akcioni plan koji će precizirati kako će se u praksi sprovoditi strategija za borbu protiv korupcije od 2013. do 2018. U resornom ministarstvu objašnjavaju da su već formirane fokus grupe od kojih se očekuje da definišu aktivnosti za više oblasti koje su posebno rizične za pojavu korupcije u Srbiji. Analitičar Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Saša Đorđević ukazuje na nekoliko "propusta" u nacrtu strategije kao što su ograničena uloga civilnog sektora, nejasnoće u delovima teksta koji se odnose na policiju, kao i nepominjanje evropskih fondova kao izvora iz kojih će se finansirati sprovođenje strategije.
Ministarstvo pravde i državne uprave Srbije objavilo je polovinom marta radnu verziju nove strategije za borbu protiv korupcije, a javna rasprava o nacrtu održana je 21. marta 2013. godine. Akcionim planom za ispunjavanje preporuka EU bilo je predviđeno da se Strategija i Akcioni plan za njeno sprovođenje usvoje u prvom kvartalu odnosno do kraja marta 2013. godine.
Fokus grupe za izradu akcionog plana činiće članovi radne grupe za izradu strategije i eminentni stručnjaci iz 10 oblasti obuhvaćenih strategijom. Te grupe će razraditi preporuke iz strategije u pogledu aktivnosti, rokova, nadležnih organa, rizika i ciljeva koji se žele postići, naveli su u Ministarstvu pravde i državne uprave za EurAktiv Srbija.
Takođe, tokom izrade nacrta akcionog plana, Ministarstvo će organizovati niz tribina u svim relevatnim institucijama kao što su Pravni fakultet, Klinički Centar Srbije, Privredna komora Srbije itd.
Nakon što bude napravljen tekst nacrta akcionog plana za sprovođenje strategije biće organizovana javna rasprava.
Konačni predlozi i startegije i akcionog plana biće takođe poslati na mišljenje relevantnim međunarodnim institucijama, da bi bili upućeni Skupštini Srbije na usvajanje u junu 2013. godine.
Nejasnoće i primedbe
Istraživač u Beogardskom centru za bezbednosnu politiku Saša Đorđević ukazao je na nekoliko dobrih i loših strana nacrta strategije iz perspektive ove nevladine organizacije koja se bavi unapređem bezbednosti u Srbiji.
"U nacrtu strategije je uloga civilnog sektora ograničena. Više se govori o podršci organizacijama civilnog društva od strane države nego stvarnom učešću tih organizacija u borbi protiv korupcije", primetio je Đorđević.
Kako ocenjuje, "zanimljivo je da se saradnja ograničava na to da će država dati novac organizacijama radi realizacije određenih projekata".
Sa druge strane, kao pozitivno Đorđević ocenuje kriterijume koje je država postavila kad je reč o organizacijama sa kojima će sarađivati u borbi protiv korupcije.
"Dopada mi se ideja da će država sarađivati samo sa organizacijama koje imaju definisane etičke kodekse i planove integriteta, ali nije dobro da se ta saradnja vrti isključivo oko toga kome će država dati novac", dodao je on.
Komentarišući delove strategije u vezi sa korupcijom u policiji, Đorđević kao pozitivno ističe činjenicu da su autori primetili dvostruku ulogu policije - kao učesnika u borbi protiv korupcije i kao izvora korupcije.
Ono što je, međutim, nejasno je preporuka o formiranju posebne organizacione jedinice koja bi trebalo da poveća kapacitete policije u borbi protiv korupcije.
"Kad se formira posebna organizaciona jedinica, postavlja se pitanje da li će se ta jedinica boriti protiv korupcije ili će raditi obuke kako bi se povećali kapaciteti policijskih službenika za borbu protiv korupcije", kazao je Đorđević.
On smatra da je strategija trebalo više da insistira na formiranju jedinstvenog sistema unutrašnje kontrole koji je sada "rascepkan na više organizacionih jedinica" koje se bave i borbom protiv korupcije u policiji i sprečavanjem zloupotrebe policijskih službenika.
Saša Đorđević takođe smatra da su u nacrtu strategije skrajnute sankcije za korupciju u redovima policije a primat dat jačanju integriteta odnosno moralnih vrednosti policijskih službenika.
"Još smo mi u ranom stupnju razvoja reforme policije da bi se govorilo o balansu integriteta i sankcija", kazao je on.
Za Đorđevića je takođe neobično da se u nacrtu strategije ne spominju pretpristupni fondovi EU iako je Ministarstvo pravde inicijator projekta koji se bavi borbom protiv korupije u zdravstvu, prosveti, policiji i pravosuđu.
"Biće veliki problem naći novac za sprovođenje strategije i ovo je šansa je da se strategija uveže sa projektom", zaključio je Đorđević.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|