Stampa
Crna Gora i EU otvorile ključna poglavlja  

Objavljeno : 18.12.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska unija i Crna Gora 18. decembra u Briselu su u okviru pregovora o članstvu otvorile pet poglavlja, uključujući ključna poglavlja 23 i 24, koja se odnose na pravosuđe, osnovna prava, slobodu, pravdu i bezbednost. Predsedavajući ministarske međuvladine konferencije EU-Crna Gora istakao je da je time potvrđen bitan napredak vlasti u Podgorici dodajući da će brzina pregovora zavisiti od ključnih poglavlja 23 i 24. Crna Gora i EU otvorile su i poglavlja o javnim nabavkama, zakonu o preduzećima, i preduzetništvu i industrijskoj politici.



Evropski komesar Štefan File je naglasio da je važno da crnogorski građani "odmah sada osete koristi" i da se "akcioni planovi" za poglavlja vladavine prava blagovremeno i u skladu s utvrđenim rokovima" sprovedu, a Evropska komisija će to pomno pratiti, budući da je za ova poglavlja utvrdila i dodatne, prelazne uslove.

 

File je stavio do znanja da su vladavina prava, osnovne slobode i bitka protiv korupcije sada stavljeni u srž celokupnog postupka koji vodi pripremi kandidata za članstvo u EU.

 

Potpredsednik crnogorske vlade i ministar inostranih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić naglasio je važnost otpočinjanja pregovora o vladavini zakona, kao i onih iz ekonomske sfere, i podvukao pripremljenost crnogorske državne uprave za primenu dogovorenog i saradnju s civilnim društvom.

 

Predsedavajući ministarske međuvladine konferencije EU-Crna Gora, litvanski ministar Linas Linkevičijus je izjavio da je time potvrđen bitan napredak vlasti u Podgorici i da će brzina pregovora zavisiti od ta dva ključna poglavlja.

 

Linkevičijus je rekao da je Crna Gora u protekloj godini napredovala u ustavnim promenama, jačanju pravosuđa, a usvojeni su i akcioni planovi za primenu poglavlja 23 i 24.

 

Međutim, kako je ukazao litvanski ministar, "glavni izazovi za dalje opipljive reforme tiču se ostvarivanja rezultata u utvrđenim rokovima".

 

Linkevičijus i File su podvukli da su otvorena i poglavlja o javnim nabavkama, zakonu o preduzećima, preduzetništvu i industrijska politika.

 

Linkevičijus je dodao da je "ekonomska kriza sve pogodila, a napredovanje na ovim sektorima će pomoći Crnoj Gori da osnaži konkurentnost" svoje privrede, a File je naglasio da je to "tesno povezano s uslovima privređivanja i poslovanja u Crnoj Gori".

 

Usaglašavanje s pravnom tekovinom EU na tom polju će "pomoći ekonomskim operatorima u Crnoj Gori da se uključe u unutrašnje tržište Evropske unije, a doprineće i odgovornom korišćenju javnih sredstava", naveo je evropski komesar za proširivanje.

 

Na pitanje novinara kako Evropska komisija i vlada u Podgorici gledaju na još uvek nedovoljno uspešna nastojanja da se presudama okončaju slučajevi "korupcije na visokom nivou", File je kratko rekao da je to i hipotetičko pitanje, dodavši da, ako bi to bio slučaj, Evropska komisija ne bi na to povoljno gledala.

 

File je predočio da se pregovori o vladavini prava prvi otvaraju i poslednji zatvaraju i rekao da prelaznim uslovima želi da se obezbedi da će zahtevi vezani za ta dva poglavlja odražavati stanje na terenu.

 

Potpredsednik crnogorske vlade zadužen za pravosuđe Duško Marković je, s tim u vezi, podvukao da vlada u Podgorici radi na jačanju nezavisnosti pravosuđa, suzbijanju kriminala i korupcije.

 

Marković je rekao da su ustavnim promenama i zakonima stvoreni uslovi da "naše institucije gonjenja i otkrivanja počinilaca krivičnih dela budu nezavisne i oslobođene od bilo kakvog uticaja ili pritiska".

 

On je ukazao i na to da će Crna Gora, pored ostalog, uspostaviti poseban sud za borbu protiv korupcije, a do kraja godine treba da bude usvojen prvi zakon o nezavisnoj agenciji za suzbijanje korupcije, s mnogo snažnijim ovlašćenjima nego što su to za taj sektor vezane institucije.

 

Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta

Foto: Evropska komisija

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar