Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK: Crna Gora napredovala, BiH zaostaje
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je u godišnjem izveštaju o napretku pozitivno ocenila rezultate koje je ostvarila Crna Gora uz napomenu da mora nastaviti napore u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Napredak Bosne i Hercegovine je, kako se navodi u izveštaju za tu zemlju, "veoma ograničen" a neki od ključnih koraka za integraciju u EU nisu preduzeti i pored podrške i pomoći Brisela. Evropska komisija preporučila je, petu godinu zaredom, otvaranje pristupnih pregovora sa Makedonijom.
Crna Gora je napredovala u uspostavljanju funkcionalnog ekonomskog tržišta, poboljšala svoje sposobnosti u preuzimanju obaveza članstva u Evropskoj uniji i nastavlja da u dovoljnoj meri ispunjava političke kriterijume, ocenila je Evropska komisija u novom godišnjem izveštaju.
U izveštaju EK o napretku Crne Gore u procesu evropskih integracija, ukazuje se, međutim, da zemlja treba da uloži napore za efikasnu primenu akcionih planova za pregovaračka poglavlja 23 i 24, da nastavi borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i da reši slučajeve napada na novinare.
Komisija podseća da su sastanci u okviru analitičkog pregleda usklađenosti zakonodavstva, odnosno skrininga, završeni i da su dva pregovaračka poglavlja otvorena i privremeno zatvorena.
Crna Gora nastavlja da ima konstruktivnu ulogu u regionu i nastavlja da poštuje međunarodne obaveze uključujući uslove iz procesa stabilizacije i asocijacije, dodaje EK.
Kad je reč o ekonomskoj situaciji u Crnoj Gori, ocenjuje se da se održava makroekonomska stabilnost, ali da je potrebno da zemlja ojača konkurentnost poboljšanjem produktivnosti i privlačenjem stranih investicija.
Evropski komesar za proširenje Štefan File je rekao da Crna Gora može očekivati da s EU otvori poglavlja 23 i 24 pregovora o članstvu do kraja godine, uz opasku da vlasti u Podgorici stoje pred "izazovom" da akcione planove za vladavinu prava i nezavisno pravosuđe sprovedu i iskažu političku volju da bi građani u to verovali.
Slab napredak BiH
Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je 16. oktobra u Briselu da je BiH učinila veoma slab napredak u ispunjavajnu kriterijuma u približavanju EU. Prema njegovim rečima, vlasti BiH bi trebalo da se ugledaju na svoju fudbalsku reprezentaciju koja se plasirala na Svetsko prvenstvo 2014. u Brazilu.
On je kazao da je za stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) BiH sa EU neophodna primena presude u slučaju "Sejdić-Finci". "Ne procenjuje se kredibilnost napora, već rezultat", rekao je evropski komesar odgovarajući na pitanje novinara o tome da li je BiH učinila uverljiv napredak u primeni te presude.
U izveštaju EK se navodi da je BiH ostvarila veoma ograničeni napredak u ispunjavanju političkih kriterijuma i da primena presude u uslučaju "Sejdić-Finci" ostaje ključna za stupanje na snagu SSP BiH-Evropska unija.
U godišnjem izveštaju o napretku BiH u procesu evropskih integracija, Evropska komisija ukazuje da i dalje nema zajedničke vizije političkih predstavnika o sveukupnom pravcu i budućnosti zemlje.
Napredak nije postignut ni u uspostavljanju efikasnog koordinacionog mehanizma o pitanjima vezanim za EU između različitih nivoa vlasti. Komisija takođe ukazuje da hitno treba uspostaviti mehanizam za koordinaciju između države, entiteta i distrikta Brčko kako bi zemlja jednoglasno razgovarala sa EU i efikasno koristila pretpristupne IPA fondove.
U izveštaju se ukazuje na intenzivne napore EU u posredovanju kako bi se političkim predstavnicima BiH pomoglo da pronađu zajedničku osnovu za primenu presude u slučaju "Sejdić-Finci", a to pitanje je bilo centralno i na sastancima EU-BIH u okviru dijaloga na visokom nivou.
Ta presuda treba da se primeni, kako se ističe, po hitnom postupku kako bi bile usvojene izmene Ustava i Izbornog zakona najkasnije do aprila 2014, pre narednih opštih izbora u BiH.
U izveštaju se ukazuje i da je parlament BiH ostvario ograničen napredak u usvajanju zakona vezanih za EU, da za proces reforme javne administracije nedostaje neophodna politička podrška i da su nedovoljni resursi kojima raspolaže ombudsman.
Komisija navodi da je ostvaren napredak u pogledu procesuiranja ratnih zločina i reforme pravosuđa.
BiH je, međutim, ostvarila ograničen napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Kad je reč o ekonomskom kriterijumu, i pored blagog oporavka početkom 2013, stopa nezaposlenosti je veoma visoka, a složen pravni sistem i neefikasno pravosuđe odvraćaju investitore i izvor su korupcije.
Preporuka za otvaranje pregovora s Makedonijom
Evropska komisija preporučila je, petu godinu zaredom, otvaranje pretpristupnih pregovora sa Makedonijom zato što je zemlja, kako je zaključeno, nastavila da u dovoljnoj meri ispunjava političke kriterijume za članstvo u Evropskoj uniji.
"Sveukupno, Makedonija je dostigla dobar nivo usklađenosti sa pravnom tekovinom EU, dovoljan da krene u narednu fazu pristupnog procesa. Ona takođe nastavlja da glatko sprovodi svoje obaveze iz SSP, na osnovu čega Komisija od 2009. preporučuje prelazak u drugu fazu pristupanja", piše u izveštaju EK o napretku Makedonije u procesu evropskih integracija.
Komisija je podsetila da je Makedonija bila prva zemlja koja je potpisala SSP sa EU, a da status kandidata ima od 2005. godine.
Kad je reč o političkim kriterijumima, Makedonija je već dostigla visok nivo usklađenosti u odnosu na fazu u kojoj se nalazi u procesu pridruživanja EU. Komisija preporučuje da prioritet u narednoj godini bude efikasna primena postojećih zakonskih i političkih okvira.
Komisija ocenjuje da poseban fokus treba da bude na nezavisnosti i kompetentnosti sudova, slobodi izražavanja i odnosima sa medijima, izbornim reformama, konkretnim rezultatima borbe protiv korupcije i na primeni preporuka vezanih za Ohridski sporazum.
Konstruktivan pristup odnosima sa susedima, članicama EU ostaje važan, a 20 godina nakon ulaska zemlje u UN, rešenje za "pitanje imena" treba da bude pronađeno pod okriljem UN.
Kad je reč o ekonomskim kriterijumima, Makedonija je ostvarila napredak u cilju postizanja funkcionalne tržišne privrede, preduzete su mere za smanjenje nezaposlenosti, ali su potrebne strukturalne mere, ocenjuje se u izveštaju.
Izvor: Beta
Foto: Evropska komisija
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|