Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Moguće snižavanje cena rominga u regionu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Ministri telekomunikacija zemalja regiona krajem septembra će na sastanku u Crnoj Gori razmotriti mogućnost snižavanja i ujednačavanja cena u romingu po ugledu na EU, izjavio je 11. septembra direktor Ratela Milan Janković. Kako je naveo, plan je da se cene snižavaju tokom tri godine da bi se svele na nivo koji se primenjuje u EU. Brisel je 2007. godine krenuo u borbu protiv prekomernih računa, a u prethodne dve godine su cene rominga snižavane i znatno su niže nego što građani Srbije plaćaju prilikom razgovora u zemljama u okruženju. Operateri u Srbiji još nisu obavešteni o ovoj inicijativi.
"Na tom sastanku ćemo dobiti odgovor da li je moguće potpisivanje takvog međudržavnog sporazuma", izjavio je Janković za portal EurAktiv Srbija.
On je naveo da su predsednici regulatornih tela o tome razgovarali u Skoplju ovog meseca i da je okvirni plan da se cene snize na nivo koji se primenjuje u EU u naredne tri godine.
U pregovore su za sada uključeni Srbija, Makedonija, Crna Gora, Turska i Albanija, dok je moguće da se uključi i Bosna i Hercegovina.
Direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (Ratel) rekao je da će o tome morati da odlučuju ministri nadležni za telekomunikacije, budući da je za ovakve odluke, koje se praktično nameću operaterima, potreban međudržavni sporazum.
Background Evropska komisija je 2007. godine krenula u borbu protiv prekomernih računa za telefoniranje u inostranstvu u okviru EU. U prethodne dve godine uvođena su i ograničenja, svaki put sve niža, za pozive, kratke tekstualne poruke (SMS) i prenos podataka.
Ograničenja u EU se uvode kao deo izgradnje jedinstvenog tržišta. Takve poteze je mnogo teško sprovesti u zemljama koje nisu na ovaj način povezane jer kompanija, da bi obezbedila roming za klijente, plaća pristup mrežama operatera u inostranstvu. EU je uvela ograničenja i za ove velikoprodajne cene usluga.
U EU najnovije sniženje cena bilo je u julu 2014, i tada je najveće sniženje zabeleženo je u pogledu internet saobraćaja, sa 0,45 evro centi na 0,20. Kada se to preračuna u dinare i uračuna porez od 20% kakav se primenjuje u Srbiji, dobije se cena od 28,52 dinara po megabajtu. Građani EU za primanje poziva u inostranstvu, ali unutar EU, plaćaju 0,05 evro centi, što bi u dinarima sa PDV-om od 20% bilo 7,1 dinara, za odlazeće pozive cena bi bila oko 27 dinara sa PDV-om, dok SMS košta nešto više od 8,5 dinara.
"I u EU je nametnuto operatorima da snižavaju cene", kazao je Janković, dodavši da su svaka od zemalja uključenih u inicijativu ima različito zakonodavstvo, pa treba dobro razmotriti mogućnosti za postizanje takvih dogovora.
Janković je podsetio da Ratel kao regulatorno telo samo nadzire cene rominga, koji je komercijalna usluga i kao takva nije podložna ograničenjima s obzirom na to da Srbija ima tri operatera i konkurenciju na tržištu.
Cene visoke, telefoni isključeni
Kako je naveo, praćenjem cena u regionu utvrđeno je da su one znatno iznad nivoa u EU, i za razgovore i za kratke poruke (SMS), a posebno za prenos podataka, a Ratel je preduzeo ono što je bilo u njegovoj nadležnosti.
Podignuta je svest korisnika o razlikama u cenama i mogućnosti da isključe prenos podataka, Ratel objavljuje pregled cena u romingu, a uvedena je i obaveza za operatere da obaveštavaju korisnike u romingu o cenama.
"Po tom osnovu se drastično smanjio broj žalbi koje korisnici upućuju Ratelu", rekao je on.
Regulatori Srbije, Makedonije i Crne Gore su pre ovog pokušaja tražili od EU da preporuči evropskim operatorima koji rade u regionu da se cena rominga uskladi sa ovom u EU, ali je stav Direktorata za elektronske komunikacije bio da to nije moguće.
Janković je rekao da bi snižavanje cena rominga donelo korist korisnicima i olaksalo kretanje na putovanju, povećalo saobraćaj u mobilnim mrežama u romingu ali i pokazalo korisnicima koristi koje mogu da imaju od članstva Srbije u velikoj organizaciji poput EU.
"To treba da pospeši kretanje korisnika u susednim zemljama i članicama EU, da se ne događa da korisnik kad ode tamo ne sme da uključi telefon. Nije dobro ni za operatora da mu korisnik ne pravi saobraćaj", kazao je Janković.
Operateri neobavešteni
Operateri u Srbiji saopštili su 11. septembra da nisu zvanično obavešteni o inicijativi za snižavanje cena rominga u regionu i zatražili da budu uključeni u pronalaženje rešenja.
"Očekujemo da će, kada za to dođe vreme, svi operatori biti upoznati sa detaljima inicijative, kako bismo u direktnoj komunikaciji sa nadležnim institucijama izneli svoje stavove", rečeno je EurAktivu u Telekomu Srbija.
U Telekomu ističu da bi potpuno ukidanje rominga moglo da znači i formiranje jedinstvenog telekomunikacionog tržišta za te zemlje, sto je vrlo kompleksno pitanje.
U Vipu ističu da su o mogućem snižavanju i ujednačavanju cena obavešteni iz medija, iako su u svakodnevnom kontaktu i sa nadležnim ministarstvom i sa regulatornom agencijom.
"Očekujemo da budemo uključeni u ovu regulatornu inicijativu jer je transparentnost u ovom pitanju veoma važna da bi se očuvao poslovni ambijent i predvidljivost našeg poslovanja. Investicije koje svi mobilni operateri imaju mere se desetinama miliona evra i mi moramo da znamo kada će se ova ulaganja vratiti", ističu u Vipu.
U ovoj kompaniji navode da se zalažu za to da se u nakraćem roku reše sva krupna pitanja za unapređenje telekomunikacija u Srbiji i domaćim korisnicima omogući standard koji važi u regionu.
U Telenoru potvrđuju da nisu zvanično upoznati sa detaljima inicijative.
"Priroda regulative je takva da inicijativu pokreće država, ali je bitno da i operatori učestvuju u razgovoru i da se na taj način obezbedi transparentnost i predvidljivost celog procesa", rekli su EurAktivu u Telenoru, uz napomenu da će ova kompanija poštovati propise koji se donesu.
Sva tri operatera, Vip, Telenor i Telekom, ističu da imaju razne pogodnosti za komunikaciju u romingu.
Autor: S.V.
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|