Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija ispred EU po broju korisnika mobilne telefonije
|
|
|
Objavljeno : 14.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Građani EU se sve više interesuju za nove tehnologije, otvoreni su za nove aparate i usluge, ali zbog troškova ipak dva puta razmisle pre nego što telefoniraju ili odu na internet, pokazalo je istraživanje Evropske komisije o elektronskim komunikacijama u domaćinstvima u EU. Srbija i dalje prednjači u odnosu na EU po broju korisnika interneta sa 126 korisnika na 100 stanovnika dok je njihov udeo u Evropi 91%. Širokopojasni pristup internetu ima 61% domaćinstava u Uniji dok u Srbiji 47,5% domaćinstava ima pristup internetu. Broj internet priključaka u Srbiji na 100 stanovnika iznosio je prošle godine oko 69, i velika većina se odnosila na širokopojasni pristup internetu.
Najnoviji Eurobarometar o elektronskim komunikacijama u domaćinstvima u EU pokazao je da većina domaćinstava u Uniji ima pristup fiksnoj telefoniji (70%), a da 91% građana ima individualni pristup mobilnoj telefoniji.
Procenat pretplatnika fiksne telefonije se u EU smanjio za tri procenta poena u odnosu na 2009, a velika razlika postoji između 15 starih članica EU u kojima 78% domaćinstava ima fiksnu vezu, dok u 12 ih ima 39% domaćinstava. U Hrvatskoj procenat domaćinstava sa pristupom fiksnoj telefoniji je veći od proseka EU i iznosi 86%.
U Srbiji se, takođe, beleži pad broja linija u fiksnoj telefoniji čija je penetracija, odnosno broj korisnika na 100 stanovnika, iznosila 41,29%, pokazuje izveštaj Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL) za 2012.
Mobilni telefoni su svuda prisutni, a u Srbiji je broj korisnika mobline telefonije i prošle godine je prevazilazio ukupan broj stanovnika. Penetracija ili broj korisnika na 100 stanovnika je bio 126,19, što predstavlja pad u odnosu na 2011. kada je iznosio 142,99. Ukupan broj korisnika mobilne telefonije na kraju 2012. godine iznosio je 9.137.890, podaci su RATEL-a.
Najviše korisnika sa individualnim pristupom mobilnoj telefoniji u EU je u Luksembrugu i Letoniji po 98% i Češkoj, Danskoj i Finskoj po 97%. Najniži procenat je zabeležen u Portugaliji (85%) i Bugarskoj (86%), dok je u Hrvatskoj iznosio 88%.
Gotovo polovina građana EU (49%) koji imaju mobilni telefon koristi internet kako bi na telefonu igralo igrice, skidali audio i video sadržaje ili slali i primali elektronsku poštu. To je 14 procentnih poena više u odnosu na 2011.
Procenat pretplatnika mobilne telefonije koji imaju pristup internetu kreće se od 71% u Švedskoj, 68% Danskoj i 65% Velikoj Britaniji do 26% u Portugaliji, 25% Rumuniji% i Bugarskoj 20%. Njihov procent u Hrvatskoj iznosi 48% i blizu je evropskom proseku.
Istraživanje, sprovedeno u martu, pokazalo je da se u Evropi više od polovine građana uglavnom zbog troškova odlučuje da ograniče pozive u mobilnoj telefoniji. To čini 55% u nacionalnom saobraćaju i 54% međunarodnom, a za to se najčešće opredeljuju Grci (81%) i Portugalaci (79%).
Pristup internetu
Širokopojasni pristup internetu ima 61% domaćinstava u EU, što je pet procentnih poena više u odnosu na decembar 2011. Više od 50% domahinstava u svim članicama sada ima širokopojasni pristup, a njihov broj se najviše povećao u Rumuniji i Mađarskoj, za po 11 procentnih poena, i Bugarskoj i Kipru, za po 10 procentnih poena.
U Srbiji, prema izveštaju RATEL-a, broj internet priključaka na 100 stanovnika u 2012. godini iznosio je oko 69, a penetracija širokopojasnog pristupa interneta je bila u tim okvirima. Od ukupnog broja domaćinstava koja poseduju internet priključak, DSL (ADSL) koristilo je 51%, kablovski internet 31%, dok je WAP i GPRS imalo 24,4% domaćinstava.
Evropsko istraživanje je pokazalo i da raste broj korisnika koji koriste internet da bi razgovarali putem VoIP usluge. To čini 34% korisnika, što je 7 procentnih poena više u odnosu na decembar 2011. Razgovori putem interneta su posebno popularni u Bugarskoj (57%), Kipru (55%), Estoniji (54%), Litvaniji i Letoniji po 51%. VoIP manje koriste u Portugaliji (18%) i Italiji (26%) ali taj program postaje sve popularniji.
U Srbiji ukupan broj korisnika usluga VoIP operatera koji su registrovani zaključno sa 2012. je bio oko 66.000, što predstavlja smanjenje od 24% u odnosu na prethodnu godinu.
Većina ispitanika u EU, 60%, rekla je da im u načelu internet veza nikada nije "pucala", a 29% je reklo da nisu često ili ponekad mogli da pristupe onlajn sadržaju. Ukupno 43% je reklo da je imalo otežan pristup sadržajima zbog nedovoljnog brzog interneta ili kapaciteta za skidanje sadržaja.
U EU većina ispitanika 57% nije, međutim, znala koja je makimalna brzina skidanja podataka koju im njihov internet vez omogućava. Takođe, gotovo četvrtina ispitanika koji su znali kolika je brzina skidanja podataka, rekla jeda brzina kojom raspolažu ne odgovara ugovoru.
Manje od polovine ispitanika (45%) bi bilo spremno da promeni internet paket za onaj sa vecom brzinom i kapacitetom za skidnaje podataka. Ukupno 29% ispitanika je reklo da bi promenli provajdera da bi imali bržu vezu ali samo po istoj ceni, dok 5% bi platilo više ako treba.
Gotovo polovina domaćinstava 45% pretplaćuje se na paket usluga kod istog operatera po ukupnoj ceni, a to najčešće čine građana Luksemburga (96%), Holandije (66%) i Slovenije (63%). Nešto manje od trećine građana, 29% ne slaže se da je lako uporediti pakete usluga, a samo nešto više od četvrtine, 26%, redovno poredi pakete.
Digitalna TV u 40% domaćinstava
Kada je reč o televijziji, 40% domaćinstava ima pristup digitalnoj televiziji, što je 35 procentnih poena više u odnosu na 2006.
Prema Eurobarometru, svaki treći građanin ili 31% ima kablovsku TV sa dekoderom a 23% satelitsku TV i dekoder (23%).
Pristup analognoj televiziji ima samo 6% evropskih domaćinstava dok je 2006. to bio glavni način emitovanja TV signala za polovinu domaćinstava.
Izvor: EurActiv.rs
Foto:
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|