Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Odlaganje proširenja EU dovodi Rusiju i Tursku na Balkan      

Objavljeno : 03.12.2014. | Ažurirano : 05.12.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Isključivo same sebe treba da se plaši Evropska unija (EU) umesto da olako prihvata fantazije o tome kako Rusija na prostoru bivše Jugoslavije uspostavlja sve jači uticaj. Jer samo kopnjenje političke verodostojnosti i ekonomskog značaja EU otvara put spoljnim silama na takozvanom Zapadnom Balkanu. Stvarnu sposobnost da i taj deo jugoistočne Evrope pretvori u svoj politički, vojnopolitički, pravni i ekonomski sastavni deo – da ga integriše – poseduje samo Evropska unija. Njene članice, međutim, mogu i da prepuste jugoistočnu Evropu trvenju onih koji bi na tom prostoru nesumnjivo hteli da imaju više uticaja: Rusiji, Turskoj, Kini kao i pojedinim islamskim državama. Vodeće zemlje EU treba da odluče šta im je po volji.

 

Autor: Dušan Reljić, šef predstavništva Nemačkog instituta za međunarodnu politiku i bezbednost (SWP) u Briselu

 

U Briselu je početkom veka, posle okončanja ratova za nasleđe jugoslovenske federacije, utvrđen, uz blagoslov SAD, plan (pod imenom Evropska strategija sigurnosti, 2003) s ciljem da se ostvari trajna stabilnost na kontinentu. Osnovno sredstvo za ostvarenje tog plana u jugoistočnom delu kontinenta treba da bude privođenje svih zemalja naslednica jugoslovenske federacije i Albanije do članstva u EU. Ostvarenje integracije Zapadnog Balkana u EU ne može, ni teoretski, da bude ometeno ruskim ili turskim ili bilo kojim nastojanjima „trećih“ činilaca. Ugroženo je, jedino, stalnim odlaganjem ulaska preostalih zemalja Zapadnog Balkana u EU i njihovim guranjem u sve neizvesniju budućnost. Uzrok tome su, pre svega, sve teže ekonomske protivrečnosti u procesu evropske integracije i, posebno, neuspeh ekonomske tranzicije bivših socijalističkih država. Na taj suštinski problem nadograđuju se nedosledna politika proširenja EU, posebni politički prioriteti nekih od moćnijih članica EU kao i oportunizam članica EU u jugoistočnoj Evropi koje proces proširenja koristi za svoje nacionalne ciljeve.

 

Cilj evropske integracije je konvergencija unutar EU – znači približno izjednačavanje pravnih, ekonomskih i socijalnih prilika. Umesto toga, finansijska i privredna kriza koja je započela 2009. godine podstakla je divergenciju između država-članica. Grubo rečeno: sever kontinenta (Nemačka, Holandija, nordijske države) podneo je krizu lakše i ekonomski ponovo napreduje, dok jug Evrope (Grčka, Italija, Španija, Portugalija) ne hvata ponovo korak. Tranzicija bivših socijalističkih država istočne Evrope trebalo je da dovede do konvergencije sa starim članicama Unije. Umesto toga, čak i istočna Nemačka, u koju se prelilo dve hiljade milijardi zapadnonemačkih evra, nije uspela da se izjednači sa ostatkom države. Istok Evrope izgleda da je osuđen da ekonomski i socijalno trajno zaostaje za severozapadom kontinenta. Na području bivše Jugoslavije, tranzicija, uprkos tome što su Slovenija i Hrvatska ušle u EU, nije dovela do obećanih rezultata: o tome svuda svedoče niski životni standardi, gašenje "realne" ekonomije (industrijske proizvodnje) i rasprostranjen osećaj beznađa kod mladih ljudi koji podstiče na iseljavanje prema severozapadu (slično kao kod vršnjaka na jugu Evrope).

 

Politika proširenja EU najvećim delom nije uvažila sve te očigledne protivrečnosti. Umesto toga, politički činovnici u Briselu nastojali su da ublaže neraspoloženje stanovništva EU (već nekoliko godina manje od 50% žitelja EU podržava novo proširenje, a u Nemačkoj je taj udeo oko 20% i među najnižim je od svih zemalja EU) time što su krenuli u postavljanje sve složenijih uslova za ulazak u EU. Kandidati treba da budu 110% spremni, izjavio je svojevremeno bivši komesar za proširenje Štefan File. Očekivanje je bilo da će se „treniranjem strogoće“ prema mogućim novim članicama EU preduprediti ksenofobija u EU, što se, sudeći prema uspesima desničarskih populista na izborima u novije vreme, nije ispostavilo kao mudra taktika.

 

Podvrgnuvši politiku proširenja prvenstveno kretanju raspoloženja „narodnih masa“ na zapadu kontinenta, EU je zapostavila činjenicu da je njena finansijska i ekonomska kriza tokom protekle pola decenije bitno ekonomski unazadila tzv. Zapadni Balkan i time smanjila sposobnost zemalja regiona da se ekonomski i u svakom drugom pogledu približe Uniji. U nastojanju da se još pre članstva što više povežu sa EU, zemlje regiona su usmerile dve trećine svoje spoljne trgovine prema EU: pre svega u robnu razmenu sa Nemačkom, Italijom i u mnogo manjoj meri i drugim članicama EU. Bankarski sistem regiona je oko 90% u vlasništvu manjeg broja banaka iz EU (uglavnom iz Nemačke i Italije i u manjoj meri iz Francuske, Austrije i Grčke). Kriza EU je dovela do smanjenja trgovine, povlačenja kapitala zapadnih banaka i maltene potpunog zamiranja investicija iz EU u region. Doznake migranata su takođe opale.

 

Kako nema naznaka da će u dogledno vreme oživeti privreda EU i „povući“ za sobom i Zapadni Balkan, zemlje regiona tragaju za novim ekonomskim partnerima – u Kini, Rusiji, Turskoj, arapskim zemljama i svugde drugde gde ima privrednog rasta. Dugoročno, time nastaje osnova i za jači politički uticaj tih država, no već sami geografski činioci čine pomisao na članstvo, npr. Srbije, u Evroazijskoj uniji, pod pokroviteljstvom Moskve, smešnom. Kao što niko na prostoru bivše Jugoslavije, čak ni prvaci SDA u BiH niti Hašim Tači u Prištini, ne haje za pozive turskih vladalaca da valja zajedno, s Turskom na čelu, da koračaju u pravcu Evropske unije – u trenutku kada se sama Turska ubrzano udaljava u drugom pravcu.

 

Jedini bitan odraz ekonomskog sunovrata u regionu na strategiju Evropske komisije za proširenje EU bilo je ustanovljavanje novog težišta delovanja: pojačanog nadzora EU nad ekonomskom politikom zemalja-kandidata. Velika zaduženost i velike rupe u državnim budžetima u većem delu regiona očito su prizvale sablast "grčkog scenarija" na Zapadnom Balkanu. Ukoliko bi još jedna grupa zemalja postala nesposobna da vraća svoje dugove, nastala bi opasnost da bi EU morala možda i za njih da preuzme jemstva ili čak stavi na raspolaganje nove kredite. Zato EK želi da pojačano nadzire ekonomske i fiskalne politike zemalja-kandidata i mogućih kandidata za članstvo.

 

Ipak, rat u Ukrajini probudio je pojedine donosioce odluka u Evropi i doveo do toga da je nemačka vlada sazvala konferenciju o unapređivanju ekonomske saradnje sa Zapadnim Balkanom prošlog avgusta u Berlinu. Zasad se, međutim, ne nazire da li bi ta akcija mogla da iznedri „Maršalov plan za Zapadni Balkan“ – a poduhvat tog značaja je neophodan kako bi se ponovo pokrenuli privredni rast i zapošljavanje i time zaustavilo srljanje regiona u grčke prilike.

 

Prioritet za vodeće članice EU u politici proširenja tokom proteklih godina godine bilo je nastojanje da se rasplete kosovski čvor. Kako vlasti u Beogradu i Prištini svrstavaju ulazak u EU u vrh svojih ciljeva, diplomate u Berlinu, Londonu i drugde koriste proces pristupanja kao sredstvo da reše i "albansko pitanje" u regionu. Ovogodišnji izbori u Srbiji i na Kosovu zaustavili su, međutim, taj proces i trenutno je neizvesno kada i kojom snagom će biti obnovljen. U tom sklopu Rusija zaista ima bitnu ulogu – dokle god postoji veto Moskve u Savetu bezbednosti UN na članstvo Kosova u svetskoj organizaciji, Kosovo neće biti zaista međunarodno-pravno priznata država. No, ni Srbija neće moći da uđe u EU dokle god se ne nagodi s njenim vodećim članicama oko odnosa sa Prištinom. Međutim, rat u Ukrajini bi mogao i tu da donese promene: vođe u Beogradu i Podgorici na razne načine pokušavaju da ubede svoje zapadne sagovornike da ublaže uslove za ulazak njihovih zemalja u Uniju. Takvim popuštanjem bi Srbija i Crna Gora izbegle "rusko nadiranje" na Balkan koje, kako uveravaju svoje zapadne sagovornike, osećaju sve više. Bilo bi, izraženo sportskim rečnikom, spektakularno ako bi ta finta zaista upalila.

 

Sasvim uspešan se, međutim, dosad ispostavio "grčki zahvat" kao sastavni deo politike proširenja EU: Atina već godinama blokira svako dalje napredovanje Skoplja prema EU i NATO jer želi da nadvlada u sporu oko imena Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije. Prilika za takve blokade data je samo dokle god je neka država kandidat za prijem u EU ili NATO. Zato je Slovenija ucenjivala Hrvatsku, zato se, ako nije samo predizborna dimna zavesa, Hrvatska sprema da ucenjuje Srbiju, zato Bugarska, Rumunija i Mađarska imaju "bilateralne" zahteve u odnosu na manjinska pitanja spram svojih suseda koji još nisu u Uniji. Članice EU u jugoistočnoj Evropi bez zazora "nacionalizuju" proces proširenja Unije.

 

Prijem novih članica u EU nije tehnički proces ("ko ispuni uslove, napreduje…") kao što se često prikazuje. To je politički proces zasnovan na interesu članica EU da jačaju stabilnost i sigurnost na kontinentu. EU je osnovana da bi se obuzdala moć Nemačke, kasnije su primljene Grčka, Španija i Portugalija (da bi se onemogućio povratak fašistoidnih sistema u tim državama), a onda i većina nekadašnjih članica Varšavskog ugovora (da bi se sprečio povratak komunističke vladavine i ruske hegemonije). Državama bivše Jugoslavije ponuđeno je članstvo da bi se posle neuspeha zapadnoevropskih zemalja u upokojavanju Jugoslavije dokazalo – urbi et orbi – da EU ipak uspeva da uspostavi stabilnost "u svom dvorištu". Da li će sada strah od umišljenog jačanja ruskog uticaja u jugoistočnoj Evropi privoleti zapadne sile da ozbiljnije porade na ostvarivanju dobrih namera i velikih obećanja u odnosu na preostale kandidate za prijem u članstvo Evropske unije? To bi možda bila jedina korist od tolikog zla kojeg je proizveo rat u Ukrajini.

 

Izvor: Politička misao, časopis za politologiju, Zagreb

Foto: Medija centar Beograd

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA