Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Snižavanje cena rominga u EU i na Balkanu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Roming tarife u EU će biti ukinute od 15. juna 2017. godine. Sporazum su konačno u noći između 29. i 30. juna postigli Evropski parlament i države članice. To znači da će korisnici od tada plaćati isti iznos za razgovore u svojoj zemlji i nekoj drugoj članici EU. Zemlje jugoistočne Evrope pokušavaju da postepeno snižavaju cene rominga do 2017. godine. Prvo snižavanje zvanično stupa na snagu 30. juna, potvrđeno je EurAktivu u nadležnom Ratelu. Operateri u Srbiji, ali ni u ostalim zemljama, to još nisu primenili u cenovnicima.
Sporazum o jeftinijem romingu potpisale su regulatorne agencije Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije na početkom decembra 2014. na sastanku u Beogradu, a prethodno je dogovor postignut na ministarskom nivou u septembru. Razlog za to bio je da su cene osetno više nego u EU i previsoke da bi korisnici bezbrižno koristili telefone tokom putovanja. Odluka je doneta bez opsežnih konsultacija koje odlikuju proces snižavanja cena rominga u EU.
Prema cenovnicima operatera u Srbiji, ovaj sporazum za sada još nije primenjen.
Doskora to nije učinjeno zbog neizvesnosti u vezi sa sudbinom ove inicijative u Crnoj Gori, gde su operateri izvojevali odluku Upravnog suda o njegovom ukidanju. Njihov argument bio je da ovaj međudržavni ugovor nije ratifikovan u u crnogorskoj skupštini. Agencija za elektronske komunikacije naknadno je donela uredbu kojom se ovaj sporazum primenjuje, pa je saopšteno da se od ove regionalne inicijative u Crnoj Gori ne odustaje.
Cenovnici ni u Crnoj Gori, međutim, nisu usklađeni, kao ni u BiH. I dalje zemlje koje su u sporazumu nisu jedinstvena zona za tarifiranje, a posebno povoljne ponude odnose se na operatere koji su deo iste kompanije.
Kada sporazum bude i primenjen, korisnici će za pozivanje plaćati 0,29 evra (34,73 dinara) po minutu, za primljeni poziv 0,08 evra (9,6 dinara), za slanje kratkih tekstualnih poruka 0,09 (10,8 dinara) evra a za multimedijalne poruke ili megabajt internet protoka 0,7 evra (83,8 dinara).
Prvog dana jula 2016. i 2017. godine planirano je dalje snižavanje cena, tako da se 2017. dovedu na evropski nivo.
U Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije i poštanske usluge Ratel za EurActiv su potvrdili da su prepreke uklonjene, jer je situacija u Crnoj Gori rešena, i da sporazum počinje da se primenjuje 30. juna, po planu.
Krupni koraci u EU
EU je 30. juna finalizovala put ka jedinstvenom telekomunikacionom tržištu. U noći između 29. i 30. juna postignut je dogovor institucija EU, Evropskog parlamenta i država članica okupljenih u Savetu, o ukidanju dodatnih troškova razgovora u drugim državama članicama, takozvanog rominga.
Od 30. aprila 2016. godine dodatni troškovi u odnosu na nacionalne pozive iznosiće 0,05 evra po minutu poziva i dva centa po SMS’u. Pored toga, usvojene su i dodatne odredbe o brzini internet protoka i kvaltietu konekcija.
Kada je reč o internetu, od operatera će se tražiti da ne mogu da blokiraju ili usporavaju neke sadržaje ili aplikacije, izuzev u posebnim situacija,a posebno da bi sprečili sajber napade. Međutim, moći će da nude klijentima različite brzine pod uslovom da se zadovoljavajući kvalitet svima obezbedi. To neki već kritikuju kao „internet u više brzina“.
„Skoro dve godine nakon što je Evropska komiisja stavila na stop predlog o stvaranju jedinstvenog tržišta telekomunikacija, sklopljen je sporazum itmeđu Evropskog parlamenta i Saveta“, istakla je Komisija u saopštenju.
Kompromis je postignut nakon maratonskih pregovora tri institucje – Saveta, Komisije i Parlamenta.
Evropska komisija je 2007. godine krenula u borbu protiv prekomernih računa za telefoniranje u inostranstvu u okviru EU. Od 2012. uvođena su i ograničenja, svaki put sve niža, za pozive, kratke tekstualne poruke (SMS) i prenos podataka. Sporazum od 30. juna predstavlja okončanje tog procesa.
Autor: S.V. i AFP
Ilustracija: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|