Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Potpisan sporazum o romingu u regionu
|
|
|
Objavljeno : 29.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Vlade Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine (BiH) i Makedonije su 29. septembra u Budvi potpisale sporazum o smanjenju cene rominga, po uzoru na EU. Sporazumom je predviđeno postepeno snižavanje cene za roming i njihovo dovođenje na nivo koji plaćaju građani članica EU prilikom boravka u drugoj zemlji članici. Time bi građani dobili znatno povoljnije korišćenje mobilnih telefona u romingu, uz pad cena za internet između 10 i 25 puta, u zavisnosti od ponude. Najavljeno je i da će potpisnici sporazuma zatražiti od Brisela da građani ove četiri zemlje dobiju niže cene i za roming unutar EU, ali ta inicijativa nema prevelike šanse za uspeh.
"Dinamiku smanjenja cena utvrdiće koordinaciono telo sastavljeno od država potpisnica, najkasnije u roku od 30 dana od potpisivanja ugovora", rekao je novinarima u Budvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajic.
Crna Gora, Srbija, BiH i Makedonija su se sporazumom obavezale da maksimalne cene rominga, odnosno telefoniranja, slanja poruka i prenosa podataka u mreži mobilne telefoniije u inostranstvu, budu na nivou cena u zemljama EU. To će za građane Srbije značiti drastično snižavanje cena, za internet i više desetina puta.
"Danas pet puta skuplje plaćamo minut razgovora u romingu, nego zemlje EU, tri puta skuplje je slanje SMS, a korišćenje prenosa podataka je 33 puta skuplje. To je glavni argument zašto je ovaj sporazum važan za građane naših zemalja", rekao je Ljajić agenciji Beta.
Da bi se sporazum primenio biće potrebna i izmena propisa zemalja potpisnica sporazuma, a Ljajić je istakao da je Sporazumom predviđeno da se to uradi u narednih mesec dana.
"Srbija će ići u proceduru izmene zakona kojom će biti propisana maksimalna cena za roming usluge, na isti način kako je to urađeno Uredbom EU iz 2012", rekao je on i dodao da će operaterima biti ostavljena mogućnost da ponude i niže cene.
Predviđeno je da se cene svedu na nivo koji važi unutar EU u roku od tri godine.
Operatere niko ne pita
Background Evropska komisija je 2007. godine krenula u borbu protiv prekomernih računa za telefoniranje u inostranstvu u okviru EU. U prethodne dve godine uvođena su i ograničenja, svaki put sve niža, za pozive, kratke tekstualne poruke (SMS) i prenos podataka.
Najnovije sniženje cena bilo je u julu 2014, kada je ograničenje najviše sniženo za prenos podataka, sa 0,45 evro centi (53,1 dinar) na 0,20 (23,6 dinara). Sa PDV-om od 20% kakav se primenjuje u Srbiji, dobije se cena od 28,3 dinara po megabajtu.
Za građane Srbije cena megabajta ide i do oko 800 dinara, mada se u paketima može naći za oko 300 dinara, odnosno 10 puta skuplje od ograničenja u EU.
Nešto je manja razlika, ali i dalje drastična, u cenama za pozive i kratke poruke (SMS). Tako građani EU za odlazeće pozive plaćaju 0,19 evra, što je 22,4 dinara, odnosno 26,9 dinara sa PDV-om, dok SMS kosta 0,06 evra, odnosno 7,1 dinar, što bi sa PDV-om bilo 8,5 dinara. Cene u Srbiji u posebnim ponudama, uz takozvane tarifne dodatke za postpejd korisnike, iznose u proseku između 40 i 50 dinara po minutu, pri čemu se uspostavljanje veze najčešće dodatn onaplaćuje, i to do oko 80 dinara.
Operateri nude dosta povoljnije cene za mreže koje su u vlasništvu iste kompanije kao i operater iz Srbije. Reč je najčešće o Republici Srpskoj i Crnoj Gori, i tada su na raspolaganju čak i dnevne karte od oko 200 dinara, ili sedmine i desetodnevne za iznos do 1.000 dinara za razgovore u toj mreži.
U EU je planirano da se do kraja 2015. godine cena dodatno snizi i u potpunosti uskladi sa cenama u domaćem sadržaju, mada su mediji nedavno objavili da Evropska komisija razmatra mogućnost da odloži taj plan kako bi se pomoglo telekomunikacionim operaterima da lakše prebrode krizu u EU.
Kako je objašnjeno na konferenciji, reč je o primeni međudržavnog sporazuma, koja ne zavisi od saglasnosti operatera mobilne telefonije.
Operateri doskora nisu bili zvanično obavešteni o ovoj inicijativi i tražili su da budu uključeni u razmatranje mogućnosti i pronalaženje najboljeg rešenja. Prema Ljajićevim rečima, sa njima su vlasti u međuvremenu razgovarale, ali ozbiljniji razgovori tek predstoje.
"Mi smo već imali razgovore sa tri operatera koja posluju u Srbiji. Lagao bih kada bih rekao da su srećni što ulazimo u ovaj proces, ali objasnili smo im proceduru i izneli neke argumente zašto je potpisvanje Sporazuma i u njihovom interesu - jer će se povećati frekvencija telekomunikacionog saobraćaja", rekao je Ljajić.
Sličan argument je u razgovoru za EurAktiv izneo i direktor regulatornog tela u Srbiji Ratela Milan Janković, koji je rekao da se ni operaterima ne isplati da korisnici drže isključen telefon na putovanjima.
Operateri su ranije zatražili da učestvuju u donošenju propisa i da na vreme dobijaju informacije jer im je potrebna predvidivost u poslovanju.
Ministar transporta i komunikacija u BiH Damir Hodžić rekao je da su bosanskohercegovački operateri koji su u vlasništvu države saglasni da se tarife za usluge rominga snize.
Proširenje u planu
Sporazum o sniženju cena usluga rominga u javnim mobilnim komunikacionim mrežama potpisali su Ljajić, i ministri Crne Gore, Vujica Lazović i BiH, Damir Hadžić, kao i zamenik ministra Makedonije Marta Arsovska Tomovska. Ranije je najavljivano učešće Albanije i Turske, ali se ono sada očekuje naknadno.
"Na potpisivanju nisu bili predstavnici Albanije i Turske, jer nisu završili svoje procedure, ali sporazum ostaje otvoren i očekujemo da mu se uskoro priključe i te dve zemlje", rekao je LJajić.
On je dodao da na sastanku dogovoreno da se ponovo pokrene inicijativa prema EU da se za stanovnike regiona u EU primenjuju niže cene rominga koje važe za stanovnike EU.
"Prva inicijativa koju smo pokrenuli sa sa Makedonijom i Crnom Gorom nije urodila polodom. Sad sve zemlje potpisnice upućuju inicijativu ponovo, ne mogu reći da smo veliki optimisti, ali to je naš legitimni cilj", rekao je Ljajić.
On je istakao da je reč o regionalnoj inicijativi kao modelu saradnje u regionu, pre svega privredne.
"To je značajno zbog privlačenja stranih investicija i zbog zajedničkog nastupa prema trećim tržištima. Tako ćemo i u nekim drugim oblastima ponuditi slične dogovore i aranžmane", najavio je Ljajić.
Izvor: Beta i S.V.
Ilustracija: Beta
<
Povezani sadržaj
br /> |
|
|