 Makedonski parlament usvojio je 18. januara ostavku premijera Nikole Gruevskog i najavio da će se raspustiti 24. februara kako bi izbori mogli da se održe 24. aprila, što je dogovoreno sporazumom iz Pržina. Za opozicionu SDSM, međutim, nije prihvatljivo da se izbori održe 24. aprila bez uslova za slobodan rad medija i provere i ažuriranja biračkog spiska. Ta stranka je najavila da neće izaći na izbore.
Sobranje Makedonije je 18. januara, bez opozicije, sa 71 glasom za i devet uzdržanih, izglasalo prelaznu vladu čiji je premijer funkcioner VMRO DPMNE Emil Dimitriev. Prelazna vlada treba da organizuje prevremene parlamentarne izbore koji su zakazani za 24 april.
Premijer Emil Dimitriev je u ekspozeu rekao da prelazna vlada garantuje fer i demokratske izbore i dodao da će sve državne institucije dati maksimalnu podršku izbornom procesu.
"Uveravam da će prelazna vlada garantovati fer i demokratske izbore", rekao je Dimitriev i pozvao opoziciju da bude konstruktivna u izbornom procesu.
Za opozicionu SDSM, međutim, nisu prihvatljivi izbori koji bi bili održani 24. aprila bez slobdnih medija i ažuriranog biračkog spiska, odlučio je 18. januara Izvršni odbor te partije. Kako je saopšteno, na takvim izborima SDSM neće učestvovasti.
Prema toj vodećoj opzicionoj stranci, u skladu sa dogovorom iz Pržina regulisanje medijske oblasti trebalo je da bude završeno do kraja avgusta prošle godine, dok je izbor Državne izborne komisije odlagan pet meseci kako ne bi na vreme bio proveren izborni spisak.
SDSM će, kako je istakla, nastaviti da se bori za stvaranje fer i demokratskih uslova za održavanje izbora, koristeći sva demokratska sredstva koja joj stoje na raspolaganju.
Poslanici te stranke su na početku napustili sednicu parlamenta.
Novi premijer Emil Dimitriev je poslanik u Sobranju Makedonije i predsednik Odbora za odbranu i bezbednost. Nalazi se na listi poslanika vladine koalicije VMRO DPMNE - DUI, koju su zatražili da se raspuštanje palamenta izglasa 18. januara, a primenjuje od 24. februara.
Gruevski je 18. januara posle podne saopštio da je koalicija "Za bolju Makedoniju", koju predvodi njegova stranka, jedoglasno odlučila da je spremna za izbore 24. aprila.
Na konferenciji za novinare, na kojoj nisu bila dozvoljena pitanja, Gruevski je rekao da su četiri najveće političke partije VMRO DPMNE, SDSM, DUI i DPA stavile potpise na Dogovor iz Pržina koji predviđa vanredne parlamentarne izbore za 24. april.
Gruevski je rekao da će se tako sačuvati demokratski kapaciteti, a odluka koalicije "Za bolju Makedoniju" je doneta sa ciljem da se završi politička kriza.
Gruevski je 14. januara kod predsednika Sobranja Trajka Veljanovskog podneo ostavku na mesto premijera koja je uslovljena datumom održavanja izbora, odnosno treba da bude aktivirana 100 dana pred vanredne parlamentarne izbore. Iz najveće opozicione stranke SDSM su odmah reagovali izjavom da neće izaći na izbore 24. aprila.
Han: Bolje da je postignut konsezus oko datuma
Evropski komesar za proširenje Johanes Han saopštio je 18. januara da bi više voleo da su političke stranke u Makedoniji postigle konsenzus oko datuma vanrednih izbora, nego što je takvu odluku u Skupštini donela vladajuća većina.
"Čuo sam da je danas doneta odluka da izbori budu ordržani 24. aprila, kako je dogovoreno u Pržinu. Kao što sam rekao, više bih voleo konsenzus svih partija. Sada je od krucijalne važnosti da svi politički i institucionalni akteri u zemlji urade sve što se može da se obezbede fer izbori prema demokratskim principima", rekao je Han.
Da bi se to uradilo, kako je istakao, hitno moraju da se ubrzaju pripremni poslovi, pogotovu oko izbornog spiska.
"I pored neuspeha da se nađe zajednički dogovor oko datuma izbora, očekujem da sve političke partije konstruktivno sarađuju i da se drže obećanja u okviru dogovora iz Pržina od juna prošle godine, uključujući i reformske prioritete", istakao je Han koji je posredovao u postizanju tog dogovora.
Prethodno, na sastanku sa Hanom 15. januara u Skoplju, lideri četiri najveće makedonske stranke nisu uspeli da se dogovore oko datuma vanrednih izbora, jer je opoziciona SDSM ne pristaje da izbori budu održani 24. aprila zato što nisu ispunjeni svi uslovi dogovora iz Pržina.
Gruevski rekao je tada da su njegova stranka i dve stranke Albanaca u Makedoniji, DUI i DPA, bile spremne da postignu dogovor oko izbora i optužio Zaeva da ne želi izbore, jer zna da će da ih izgubi.
Politička kriza u Makedoniji traje od polovine 2014. godine kada je SDSM odbio da uđe u parlament tvrdeći da je VMRO DPMNE koja je na vlasti, lažirala izbore.
Izvor: Darko Savanović, dopisnik Bete
Foto: Beta/AP
 Povezani sadržaj
|