Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Prevremeni izbori u Makedoniji 2016.
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
U Makedoniji će u aprilu 2016. biti organizovani vanredni parlamentarni izbori, dve godine pre isteka mandata sadašnje vlade. Dogovor o tome postignut je 2. juna na sastanku lidera vodećih makedonskih stranaka i evropskog komesara za susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanesa Hana, i treba da omogući Makedoniji da izađe iz duboke političke krize koja mesecima potresa tu zemlju.
"Dogovoreno je da se do kraja aprila sledeće godine organizuju prevremeni izbori", rekao je Han novinarima nakon višečasovnog sastanka s političkim liderima četiri najveće političke partije u Makedoniji. Na sastanku se razgovaralo o prevazilaženju političke i institucionalne krize u Makedoniji.
U pregovorima organizovanim 2. juna u rezidenciji Delegacije EU u Skoplju učestvovali su premijer i lider stranke VMRO-DPMNE Nikola Gruevski, lider opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoran Zaev, i lideri Demokratske unije za integraciju (DUI) Ali Ahmeti i Demokratske partije Albanaca (DPA), Menduh Tači.
Pregovorima koji su trajali gotovo osam sati, pred kraj se priključio ambasador SAD u Makedoniji, DŽes Bejli (Jess Baily).
Han je za medije u Skoplju rekao da je dogovoreno i da se sledeće nedelje u Briselu održi nova runda pregovora na kojoj će biti precizirani detalji tog političkog dogovora.
Predviđeno je da se do izbora obnovi birački spisak i da se poboljšaju propisi o izborima. Prošli parlamentarni izbori održani su u aprilu 2014. i naredni, redovni izbori trebalo je da se održe u aprilu 2018.
Lideri četiri najveće partije u Makedoniji - Gruevski, Zaev, Ahmeti i Tači su novinarima rekli da neće davati izjave o sastanku.
Makedonija se već mesecima nalazi u dubokoj političkoj krizi.
Opozicioni SDSM je odbioi da prizna rezultate prošlogodišnjih izbora i bojkotuje parlament, a lider te stranke Zaev traži neopozivu ostavku premijera Gruevskog. Zaev je, ilustrujući to snimljenim telefonskim razgovorima, optužio Gruevskog za korupciju, nameštanje izbornih rezultata i kriminal, i za nezakonito prisluškivanje više od 20.000 građana.
Zaev je zatražio formiranje tehničke vlade i prevremene izbore.
Premijer Gruevski je više puta ponovio da o svemu može da pregovara sa liderom SDSM-a osim o ostavci i prevremenim izborima.
Gruveski je Zaeva optužio da je do snimaka prisluškivanih razgovora, za koje kaže da su "sečeni, lepljeni i montirani", došao uz pomoć jedne strane obaveštajne sluzbe, zbog čega je protiv Zaeva podneta krivična prijava pod optužbom za ugrožavanja ustavnog poretka.
Polovinom maja u Skoplju su organizovane demonstracije protiv vlade na kojima se okupilo oko 20.000 građana. Dan nakon tih demonstracija, održanih 17. maja, organizovan je skup na kome se okupilo oko 30.000 pristalica Gruevskog i vlade.
Gruevski je kao premijer od 2006. na vlasti koju deli sa DUI, vodećom strankom makedonskih Albanaca.
Kriza se dodatno produbila prošlog meseca nakon akcije policije u Kumanovu protiv oružane grupe osumnjičene za terorističko delovanje, čiji su pripadnici uglavnom bili Albanci sa Kosova. U sukobu je poginulo 18 osoba, uključujući 8 policajaca.
Sačuvati evropsku perspektivu
Nakon incidenta u Kumanovu, strahujući da bi mogao da se obnovi sukob iz 2001. između makedonskih snaga i naoružanih makedonskih Albanaca koji su tražili veća prava, međunarodna zajednica se umešala i pokrenula razgovore političkih lidera u Makedoniji.
"Vrlo je važno prevazići sadašnju tešku situaciju, sadašnju krizu kako bi se očuvala evropska i evroatlantska perspektiva", rekao je Han i dodao da su lideri makedonski stranaka potvrdili svoje opredeljenje za pristupanje EU.
Makedonija već deceniju zbog grčkog veta čeka da načini sledeći korak u pristupanju EU i NATO. Atina osporava pravo toj zemlji da koristi ime Makedonija, jer smatra da ona polaže istorijsko pravo na to ime.
Makedonija koja ima status kandidata EU od 2005. čeka na otvaranje pregovora o članstvu u EU.
Izvor: Beta, AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|