Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK utvrdila kršenje vladavine prava u Poljskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.06.2016. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija ustanovila je nepoštovanje vladavine prava od strane poljske vlade i preduzela korak koji kao krajnji rezultat može da ima sankcije. Naime, Evropska komisija 1. juna usvojila je Mišljenje o vladavini prava u Poljskoj, a u vezi poteza konzervativne vlade te zemlje koji su doveli do blokade rada ustavnog suda. Mišljenje predstavlja prvu fazu u sklopu Mehanizma za vladavinu prava i njegovo usvajanje znači da meseci pregovora Brisela i Varšave nisu dali zadovoljavajuće rezultate. U krajnjem slučaju, Poljska bi mogla da bude kažnjena i bila bi prva članica EU sankcionisana u okviru nove procedure za zaštitu vladavine prava.
"Nismo bili u stanju da nađemo rešenje", kazao je prvi potpredsednik EK Frans Timermans (Timmermans) dodajući da se nada da će usvojeno Mišljenje doprineti unapređenju dijaloga sa poljskom vladom i iznalaženju rešenja.
Timermans je, kako je prenela agencija AP, pokušao da ublaži situaciju rekavši da se još pregovara sa poljskom vladom i da ne veruje da će dalji koraci biti potrebni. Istakao je međutim, da Komisija ima obavezu da osigura da sve članice poštuju pravila EU.
Poljska sada ima dve nedelje da odgovori na Mišljenje.
Vlada te zemlje saopštila je da želi da radi na rešenju pitanja. "Vlada i Evropska komisija žele da poprave situaciju oko ustavnog suda", rekao je zamenik poljskog ministra spoljnih poslova Konrad Šimanski (Szymanski).
"Mi želimo da se ta kriza reši zbog odgovornosti prema državi a ne zbog preporuka međunarodnih institucija. Zato ćemo, bez obzira na mišljenje Komisije, predstaviti naša rešenja za probleme", dodao je Šimanski, preneo je AP.
Kako je saopštila EK, nakon intenzivnog dijaloga sa poljskim vlastima od sredine januara, Komisija je smatrala da Mišljenjem treba da formalizuje trenutnu situaciju. To je prvi korak koji Komisija može da preduzme u okviru Mehanizma za vladavinu prava.
U Mišljenju su izražene bojazni Komisije i ono služi za fokusiranje na dijalog sa vlastima Poljske radi iznalaženja rešenja.
"Vladavina prava je jedna od osnova Evropske unije. Vodili smo konstruktivne razgovore koji sada treba da se pretvore u konkretne korake za rešavanje sistemskog rizika po vladavinu prava u Poljskoj. Usvojeno Mišljenje predstavlja naš stav o tom pitanju izgrađen u dijalogu koji je počeo u januaru. Na toj osnovi smo spremni da nastavimo dijalog sa poljskim vlastima", rekao je Timermans.
Vladavina prava je jedna od zajedničkih vrednosti oko kojih je EU osnovana. Istaknuta je u članu 2 Ugovora EU. EK je sa Evropskim parlamentom i Savetom po Ugovorima odgovorna za garantovanje poštovanja vladavine prava kao osnovne vrednosti Unije i za obezbeđivanje poštovanja prava, vrednosti i principa EU.
Nedavni događaji u Poljskoj, posebno oko ustavnog suda, nagnali su Komisiju da otvori dijalog sa poljskom vladom kako bi se obezbedilo puno poštovanje vladavine prava.
Komisija smatra da je neophodno da poljski ustavni sud bude u stanju da u punoj meri obezbedi efikasno ocenjivanje ustavnosti zakona.
Konkretno se zabrinutost Komisije tiče imenovanja sudija poljskog ustavnog suda i sprovođenja presuda ustavnog suda od 3. i 9. decembra 2015. koja se tiču tih pitanja, zatim izmena zakona o ustavnom sudu od 22. decembra 2015, presude tog suda od 9. marta 2016. i poštovanja presuda izrečenih od 9. marta, kao i efikasnosti ustavnog preispitivanja novih zakona koji su usvojeni i primenjuju se u 2016.
Poljske vlasti pozvane su da dostave primedbe o Mišljenju na osnovu kojih će Komisija nastaviti da vodi konstruktivan dijalog sa poljskom vladom.
Ukoliko se rešenja ne nađu u razumnom roku, Komisija može da izda Preporuke za vladavinu prava, odnosno da započne drugu fazu Mehanizma za vladavinu prava.
Trećom fazom Mehanizma predviđeno je da Komisija prati postupanje članice po Preporuci. Ukoliko ne bude zadovoljna sprovođenjem radnji iz preporuka u datom roku, Komisija, Evropski parlament ili grupa od deset članica EU može da pribegne proceduri iz člana 7. Taj član omogućava privremenu suspenziju prava glasa u slučaju "ozbiljne i kontinuirane povrede" vrednosti EU od strane neke članice.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|