Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Junker: Britanci da prekinu neizvesnost
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker) dao je 14. septembra evropskim liderima dosta tema za razmišljanje uoči samita u Bratislavi posvećenog budućnosti EU, predlažući mere za veće jedinstvo Evrope nakon Bregzita. Istupanje EU neće uništiti EU, poručio je Junker i pozvao Britaniju da okonča neizvesnost i podnese zahtev za istupanje.
"Poštujemo odluku Britanaca, iako nam je zbog nje žao, ali ona nije opasnost za opstanak EU", rekao je Junker na plenarnoj sednici Parlamenta u Strazburu, u godišnjem govoru o stanju u Uniji.
Dva dana uoči samita šefova vlada i država članica EU, bez Britanije, Junker je obelodanio niz mera koje će po njegovom mišljenju pomoći da se ponovo ujedini razjedinjena Evropa. Među njima su jačanje investicionog plana u EU koji je nazvan po Junkeru i trebalo bi da podstakne rast, kao i stvaranje jedinstvnog generalštaba u EU, što bi bio odlučan predlog za poboljšanje saradnje u bezbednosti i odbrani.
"Povremeno se ispoljavaju podele, napukline, rascepanost, i to je plodno tlo za populizam", rekao je Junker iznoseći presek stanja u EU. Poslanici su aplauzima dočekali njegove reči da"populizam ne rešava probleme, več naprotiv, budimo sigurni, donosi probleme".
Na to je odgovorila poslanica ekstremne desnice Marina Lepen (Marine Le Pen) zamerkom da nije"video ni čuo ništa od ogromne težnje naroda da povrate nezavisnost", a ovo miljenje deli i britanski poslanik koji se protivi EU Najdžel Faraž (Nigel Farage).
Uprkos tome koliko je ovo značajan trenutak za budućnost Evrope, nekolicina od 751 mesta parlamenta u Strazburu bila je prazna.
Budući da je Bregzit tema koja brine sve od glasanja u junu ove godine, Junker je počeo baš od tog pitanja, pozvavši još jednom Veliku Britaniju da preseče – da"brzo" podnese zahtev za istupanje i time"okonča glasine i neizvesnosti". Rekao je da se nada"prijateljskom odnosu" sa Londonom, ali je i rekao da"unutrašnje tržište i slobodno kretanje ne mogu biti a la kart", odnosno da London neće moći da zadrži pristup unutrašnjem tržištu, istovremeno ograničavajući slobodno kretanje.
Junker je rekao da EU mora dodatno da se pozicionira u pogledu odbrane, i založio se za stvaranje jedinstvenog generalštaba u EU.
"Moramo da se orijentišemo ka zajedničkim vojnim resursima koji će u izvesnim slučajeviam zavisiti od Unije, nadopunjujuči se u potpunosti sa NATO", dodao je on.
Novi investicioni plan
Na ekonomskom planu Junker je zatražio socijalniju Evropu, bez takozvanog socijalnog dampinga odnosno međusobnog snižavanja socijalnih standarda, i obećao borbu protiv nezaposlenosti. Za to je predložio ne samo ubrzaje ujedinjenja tržišta kapitala već i u dvostručenje kapaciteta po njemu nazvanog investicionog plana, koji je pokrenut 2014. kako bi se podstakao rast. Novi cilj je 630 milijardi evra ulaganja od 2022. umesto 315 milijardi koliko je na početku bilo predviđeno.
Najavio je i predloge reformi o telekomunikacijama i autorskim pravima.
Rekao je da nije"fanatični pristalica slobodne trgovine", ali je pozvao da se nastavi sklapanje trgovinskih sporazuma sa trećim zemljama jer oni donose radna emstay, uprkos sadašnjem ćorsokaku pregovora sa SAD.
Pomenuo je i novi plan koji bi se nadovezao na investicioni plan za Evropu, i služio za pomoć zemljama u razvoju, posebno afričkim, sa ciljem da se otklone uzroci migracija. Cilj bi bio da se sakupi najmanje 44 milijarde evra, a iznos bi mogao da poraste na 88 milijardi u zavisnosti od učešća zemalja članica.
Od Junkera se očekivalo da se izjasni i o značajnom pitanju utaje poreza, posebno nakon odlke Komisije da primora američki Apl da vrati Irskoj 13 milijardi evra"neopravdanih poreskih povlastica", koje po tumačenju Komisije predstavljaju državnu pomoć.
"Svako preduzeće, bez obzira na veličinu, mora da plaća porez tamo gde ostvaruje profit", rekao je Junker, dodajući da je u Evropi neprihvatljivo da moćna preduzeća sklapaju tajne sporazume o porezima.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|