Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Cene lekova u žiži nakon skandala u Italiji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.10.2016. |
|
|
|
|
|
|
Nakon skandala koji je izbio u Italiji, Evropska organizacija potrošača (BEUC) zatražila je od Evropske komisije da istraži "neetičku" praksu farmaceutske industrije kada je reč o cenama lekova. Ta organizacija zamera farmaceutskim kompanijama da stavljaju profit ispred zdravlja ljudi i traži od evropskih institucija da se više angažuju kako bi se unapredila dostupnost lekova po pristupačnim cenama.
Italijanska antimonopolska agencija saopštila je krajem prošle nedelje da je kaznom od pet miliona evra kaznila farmaceutsku kompaniju Aspen farma (Pharma) optuženu da je "ucenjivala" agenciju za lekove.
Aspen je zapretio agenciji da će prestati da italijanskom tržištu isporučuje onkološke lekove od životnog značaja za pacijente, posebno decu i starije, ukoliko odbije da poveća cene lekova.
Agencija za lekove je u saopštenju istakla da je ta kompanija jedini isporučilac jedne vrste antikancerogenih lekova, da zloupotrebljava svoju poziciju na tržištu i da se kazna odnosi na "fiksiranje nefer cena" koje su povećane do 1.500%.
BEUC je naveo da je njegova italijanska članica Altrokonzumo (Altroconsumo) pokrenula ceo slučaj 2015, nakon što su se potrošači žalili na nestašicu lekova protiv raka.
Kompanija Aspen kupila je patent za paket lekova protiv kancera od GlaksoSmitKlajna (GlaxoSmithKline) i njen patent istekao je pre deset godina, pa su se javile bojazni oko razloga za povećanje cena. Aspen je zatim počeo pregovore sa agencijom za lekove (AIFA) i to uz agresivnu strategiju koja je rezultirala pretnjom da će prekinuti isporuku lekova na italijansko tržište.
Antikancerogeni lekovi privremeno su nestali sa tržišta i zatim se pojavili sa cenom višom i za 1.500%.
Direktorka za hranu i zdravlje BEUC Ilarija Pasarani (Ilaria Passarani) kazala je da je užasnuta štetnom praksom kojom se profit stavlja ispred zdravlja potrošača.
"Govorimo o lekovima protiv raka koji spasavaju živote a koji su povučeni sa tržišta i zatim vraćeni po cenama koje se ne mogu priuštiti. Posledice po potrošače nisu samo ozbiljne već i neopravdane", kazala je Pasarani dodajući da je nestašica lekova postala "zajedničko mesto" u Evropskoj uniji.
"Da li je problem nedostatak sastojaka ili štetne komercijalne strategije? Dok je ovo prvo žalosno i zahteva rešenje, ovo drugo potpuno je moguće izbeći i zahteva sankcije", istakla je Pasarani.
Komentarrišući zaključke Saveta ministara zdravlja EU sa letošnjeg sastanka, Pasarani je zatražila od Evropske komisije da istraži slične neetičke taktike u drugim zemljama.
Institucije alarmirane, šta može Komisija?
Ministri zdravlja EU priznali su u junu da je u brojnim slučajevima bilo problema na tržištu i da je pacijentima pristup važnim i efikasnim lekovima po dostupnim cenama bio ugrožen "veoma visokim i neodrživim cenama, povlačenjem proizvoda sa tržišta kojima je istekao patent ili kada se novi proizvodi ne uvode na nacionalna tržišta zbog poslovnih strategija i u takvim okolnostima vlade imaju u izvesnoj meri ograničene mogućnosti".
Ministri su takođe pozvali članice da bolje sarađuju kako bi unapredile dostupnost lekova.
U intervjuu za EurActiv.com ranije ovog meseca bugarski ministar zdravlja Petar Moskov najavio je da će Sofija i Bukurešt uskoro potpisati međuvladin sporazum po kome će zajedno pregovarati o cenama i dostupnosti lekova sa farmaceutskim kompanijama.
I Evropski parlament izrazio je bojazni oko dostupnosti i cena lekova.
Španska evroposlanica Soldedad Kabeson Ruis (Cabezón Ruiz), autorka izveštaja o pristupu lekovima, nedavno se založila za mere na nivou EU o farmaceutskom tržištu kako bi se obnovili pregovarački kapaciteti članica sa ciljem postizanja fer cena lekova.
Članice EU imaju punu nadležnost da odluče koji medicinski proizvodi će se isporučivati i po kojoj ceni dok je Evropska komisija ekskluzivno odgovorna za konkurenciju medicinskih proizvoda na tržištu EU.
Koordinator Evropskog saveza za javno zdravlje Janis Nacis okrivio je nedavno Komisiju zbog "slabe" političke volje da razreši situaciju sa lekovima.
"Komisija možda nema ekskluzivnu nadležnost za zdravlje ali kada je reč o regulaciji farmaceutike ima dovoljno moći, kroz Evropsku agenciju za lekove", kazao je Nacis.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|