Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Odnosi Turske i Rusije neće biti ugroženi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.12.2016. |
|
|
|
|
|
|
Ubistvo ruskog ambasadora u Ankari moglo bi da stvori napetost u odnosima Rusije i Turske, ali neće ih ugroziti, ocenila je 20. decembra analitička kuća Stratfor. Ovo je prvi ambasador Rusije ubijen u inostranstvu u prethodnih 89 godina, a Turska je prihvatila učešće ruskih istražitelja i diplomata u istrazi, što do sada nije zabeleženo. Istog dana kada je ubijen ambasador Rusije, u Berlinu je devet ljudi ubijeno u napadu na božićnoj tržnici.
"Do napada je došlo u loše vrreme: Moskva i Ankara su tek nedavno obnovile diplomatske odnose nakon što je Turska oborila ruski avion u novembru 2015. godine. Iako će napad naškoditi odnosima između dve zemlje, nije verovatno da će dovesti do njihovog prekida", navodi se u analizi.
Dodaje se da nijedna od ove dve zemlje ne želi da se ugrozi ekonomski i diplomatski napredak ostvaren tokom prethodne godine, kao i da je sada kada su turske snage aktivne u Siriji Turskoj ptorebno da zadrži radne odnose sa Moskvom više nego ikada.
Tome ide u prilog i činjenica da je dan nakon napada održan sastanak ministara spoljnih poslova Turske, Rusije i Irana u Moskvi, na kojem su Turska i Rusija izrazile želju da ojačaju saradnju, posebno po pitanju Sirije.
Šef turske diplomatije Mevlut Čavušoglu rekao je da je cilj da se "do sutra" završi evakuacija Alepa.
U Stratforu se navodi se da će se Moskva više osloniti na Ankaru za razmenu obaveštajnih informacija i da če zatražiti veću autonomiju u zaštiti svoje imovine.
Turska je u svakom slučaju pristala da u istrazi o ovom ubistvu učestvuje 18 ruskih istražitelja, agenata tajnih službi i diplomata, što je korak kakav do sada nije zabeležen. Ruska delegacija je učestvovala i u autopsiji tela, po informacijama turskih medija.
Lideri Turske i Rusije su, uostalom ocenili da je napad "provokacija" sa ciljem da se sabotiraju veze dve zemlje.
Background Ubijeni ambasador Andrej Karlov bio je iskusni diplomata koji je služio u Turskoj u ključnom trenutku u odnosima dve zemlje. U Ankaru je došao 2013. godine, i doprineo je jačanju odnosa između Rusije i Turske, koji su se drastično pogoršali u jesen 2015. nakon što je turska ojska oborila ruski avion.
Veze su međutim prethodnih meseci otoplile, a ambasador karlov je u tome imao značajnu ulogu , kako tvrde turski lideri koji su mu odali počast. Bio je oženjen, imao jedno dete i tečno govorio engleski i koreanski. Prethodno je službovao u Severnoj Koreji i Južnoj Koreji.
Istog dana kada je ubijen Karlov, u Berlinu je kamion udario u niz štandova na božićnom sajmu, i ubio 12 ljudi, dok je 55 povređeno. Policija je označila napad kao teroristički, a kao napadač je priveden pakistanski izbeglica rođen 1993. godine koji je po pisanju nemačkih medija stigao u februaru balkanskom rutom kao izbeglica. Nemački mediji preneli su 20. decembra da nemačka policija nije sigurna da je on odgovoran za napad. Na suvozačkom mestu je pronađen poljski vozač, ubijen vatrenim oružjem. Vlasnik špediterskog preduzeća iz Poljske čiji je kamion izjavio je da se vozač kamiona nije javljao na pozive od ponedeljka kasno poslepodne, i izneo pretpostavku da su kamion i vozač oteti. Šleper je prevozio metalne šipke iz Italije za Poljsku.
"Oni koji su počinili ovaj kukavički napad neće uspeti da naškode našim odnosima", ocenio je turski premijer Binali Jildirim 20. decembra.
Ovo je prvi slučaj da je ruski ambasador ubijen u inostranstvu za prethodnih 89 godina, kada je 1927. godine sovjetski izaslanik Pjotr Vojkov ubijen u Varšavi 1927. godine. To se prethodno dogodilo dva puta, a jedan od ubijenih ruskih ambasadora je pisac Aleksander Gribojedov koji je bio ambasador u Iranu a 1829. ga je ubio ljutiti pripadnik jednog javnog okupljanja.
Čudna koincidencija, kada se dogodio napad u Ankari, ruski predsednik Vladimir Putin spremao se da ide na priakzivanje jednog od komada Gribojedova, preneo je Blumberg.
Koji je motiv za ubistvo?
Stratfor navodi da postoji više mogućih motiva za napad, a jedna od opcija je da je reć o gnevnom Turčinu nezadovoljnom zbog nedavnog poraza pobunjenika u Alepu u Siriji.
Očevici događaja su čuli da je ubica vikao da želi da se osveti zbog uloge Rusije u Alepu, i da je na turskom vikao "Mi umiremo u Alepu, vi umirete ovde".
Moguće je i da je reč o zaveri džihadista koji žele odmazdu zbog uloge Rusije u borbi protiv terorističkih grupa u Siriji.
Pritisak na Rusiju u svakom slučaju raste iz više razloga, a u prethodnih nekoliko meseci zabeležen je porast planiranih i osujećenih terorističkih napada u toj zemlji. Teroristička organizacija Islamska država pozvala je 1. avgusta na napade na Rusiju, a u novembru su ruske bezbednosne snage sprovele nekoliko racija za koje se čini da su u vezi sa radikalizovanim aktivistima iz centralne Azije, sa planovima za napade u najvećim ruskim gradovima.
Ruske vlasti su 15. decembra razbile grupu koja je navodno planirala napade na ciljeve u Moskvi.
Ovi osujećeni planovi verovatno nisu u direktnoj vezi sa napadom na ambasadora, ali kada se posmatraju zajedno ukazuju na porast pretnje Rusiji i njenim građanima.
Stratfor ocenjuje da nije verovatno da će ruske vlasti promeniti pristup Rusiji.
Pritisak na unutrašnje neprijatelje
Ruski ambasador u Turskoj Andrej Karlov ubijen je 19. decembra na izložbi u Ankari dok se obraćao javnosti, a turske bezbednosne snage su kasnije ubile napadača, Merta Altintasa, član specijalnih snaga turske nacionalne policije i obezbeđenja Karlova.
Ovaj 22-godišnjak je bio u specijalnim odredima već dve i po godine. Rođen je u Sekeu u provinciji Ajdin na zapadu Turske, a diplomirao je na policijskoj akademiji u Izmiru u zapadnoj Turskoj.
Gradonačelnik Ankare Melih Gekček ocenio je da bi napadač mogao biti u vezi sa propovednikom Fetulahom Gilenom kojeg turska vlada označila kao pokretača neuspelog vojnog udara iz jula ove godine, što je teza koju je provladina štampa masovno prenosila.
Šest bliskih srodnika ubice Altintasa, između ostalog njegovi roditelji i sestra, 20. decembra su bili pod nadzorom, prenela je agencija Dogan.
Stratfor ocenjuje da su pobornici Gilena bili dosta prisutni u policiji pre pokušaja prevrata i da bi turski predsednik mogao da poveća pritisak na gileniste bez obzira na to da li je napadač imao veze s tom grupom.
Izvor: AFP, Stratfor, Bloomberg
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|