Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Kriza u Egiptu zasenila druge teme EU samita      

Objavljeno : 04.02.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Lideri EU zatražili su u petak (4. februara) na samitu u Briselu da u Egiptu odmah počne mirna tranzicija vlasti. Oni su najoštrije osudili nasilje i pozvali sve strane na dijalog kako bi se sprovele reforme i organizovali slobodni izbori. EU je najavila i podršku procesu tranzicije i ekonomskim i socijalnim reformama. Politička kriza u Egiptu gurnula je u drugi plan glavne teme samita EU o energetici i inovacijama.

 

"Sve strane moraju pokazati uzdržanost, moraju izbegavati dalje nasilje i moraju početi mirnu tranziciju ka vladi nacionalnog jedinstva. Evropski savet naglašava da ovaj proces tranzicije mora početi odmah", saopštio je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej (Van Rompuy).

 

U saopštenju se navodi da lideri EU sa najvećom zabrinutošću prate situaciju u Egiptu.

 

"Evropski savet najoštrije osuđuje nasilje i sve one koji mu pribegavaju i ohrabruju ga. Evropski savet naglašava pravo svih građana da slobodno i mirno demonstriraju, uz odgovarajuću zaštitu snaga reda", dodaje se u saopštenju.

 

Predsednici vlada ili država EU su naglasili da je neprihvatljiv svaki pokušaj da se ograniči slobodni protok informacija, uključujući napade i zastrašivanje novinara i aktivista za ljuda prava.

 

Oni su pozdravili mirno i dostojanstveno izražavanje legitimnih, demokratskih, ekonomskih i socijalnih težnji naroda Tunisa i Egipta koje su u skladu sa vrednostima za koje se zalaže EU. Evropski savet naglašava da se demokratski zahtevi građana moraju rešavati putem dijaloga i političke reforme uz puno poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda i putem slobodnih i pravednih izbore.

 

Evropski savet je pozvao sve strane da se uključe u dijalog u tom cilju i najavio da je EU odlučna da pruži punu popdršku procesu tranzicije ka demokratskoj vladavini.

 

Lideri EU su zatražili od visoke predstavnice EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton (Catherine Ashton) da prenese ovu poruku tokom predstojeće posete Tunisu i Egiptu i da preduzme korake i mere za pružanje podrške Evropske unije tranziciji i reformskim procesima u tim zemljama, ali i za jačanje saradnje i podsticanje razmene i ulaganja u cilju ekonomskog i socijalnog razvoja.

 

Eštonova u senci članica EU

 

Egipatska kriza je bacila svetlo i na ograničenja na koje nailazi Eštonova u svom delovanju kao visoka predstavnica koja treba da zastupa stavove cele EU u spoljnim pitanjima.

Background

Demonstracije u Egiptu počele su 25. januara, inspirisane narodnom pobunom u Tunisu 14. januara u kojoj je svrgnut predsednik Zin El Abidin Ben Ali posle dve decenije vladavine. Građani Egipta nezadovoljni su 30-ogodišnjom autokratskom vladavinom Mubaraka i traže rešavanje socijalnih pitanja. U demonstracijama je poginulo prema nezvaničnim podacima UN oko 300 ljudi.

 

Mubarak je 2. februara rekao da se neće kandidovati na izborima u septembru i da će pristupiti ustavnim i socijalnim reformama do kraja mandata. Ukazao je da ne namerava da napusti zemlju, kao što je do uradio dugogodišnji predsednik Tunisa Zine al-Abidine Ben Ali.

 

Banka Kredi agrikol (Credit Agricole) procenjuje da tekuća politička kriza košta Egipat najmanje 130 miliona dolara dnevno. U Egiptu banke i berza ne rade već duže od nedelju dana, kao i većina fabrika. Desetine hiljada turista napustilo je zemlju. Neredi su doveli do skoka cena hrane u nekim delovima Kaira.

 

 

Premijeri Velike Britanije, Nemačke, Italije i Španije i predsednik Francuske su u četvrtak (3. februara) objavili zajedničko saopštenje u kome su osudili napade na novinare u Egiptu i pozvali egipatske vlasti da odmah počnu tranziciju vlasti.

 

"Samo brza i mirna tranzicija ka vladi nacionalnog jedinstva omogućiće da se prevaziđu izazovi sa kojima se Egipat suočava. Ovaj proces tranzicije mora odmah početi", navodi se u saopštenju.

 

Ketrin Ešton je odvojeno objavila saopštenje koje se, prema rečima njene portparolke, ne razlikuje suštinski. "Pozivam egipatske vlasti da odmah počnu stvarnu i suštinsku tranziciju ka istinskoj demokratskoj reformi, otvarajući put za slobodne i pravedne izbore", rekla je Eštonova.

 

Ovo nije prvi put da Eštonova, kako se čini, nailazi na teškoće da dovoljno snažno reaguje. Od događaja nakon revolucije u Tunisu to je, međutim, postalo očigledno. Prema Lisabonskom sporazumu, visoki predstavnik za spoljne odnose treba da izražava stavove EU, ali zajedničke stavove i dalje formiraju same članice.

 

Pre dva dana poslanici Evropskog parlamenta su kritikovali Ketrin Ešton da nije uspela da odgovori na zahteve svog položaja i da je "druga violina" u evropskoj spoljnoj politici. Lider liberalne grupe ALDE u Evropskom parlamentu Gi Verhofštad (Guy Verhofstadt) rekao joj je ironično da je jedino "evropsko" reagovanje bila izjava turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana koji je poručio Mubaraku da mora da posluša svoj narod i da ode s vlasti.

 

Eštonova je, međutim, uzvratila upitavši evropske poslanike da li misle da su joj dali dovoljno "instrumenata i sredstava" da bi imala istaknutiju ulogu.

 

Belgijski premijer Iv Leterm (Yves Leterme) je zamerio vodećim članicama EU da žele da se guraju u prvi plan u vezi s Egiptom i da potisnu Eštonovu koja treba da govori u ime cele EU. "Evropa mora da govori jednim glasom, glasom Eštonove", rekao je Leterm novinarima po dolasku na samit u Brisel.

 

Stavovi novih članica EU

 

Članice EU iz istočne Evrope nisu pozvane da potpišu pismo pet "velikih" članica EU, ali se niko, kako se čini, nije uvredio, pošto je očigledno da lideri pet potpisnica mogu da stvarno razgovaraju sa Mubarakom i izvrše pritisak. Istočnoevropske zemlje i posebno Poljska biće zadovoljne ako im se za uzvrat omogući da predvode napore u Istočnom partnerstvu.

 

Za razliku od rata u Iraku 2003. godine sada nema podela između "stare" i "nove" Evrope, rekli su stručnjaci za nemački Euraktiv.

 

Almut Meler (Moller) iz Nemačke asocijacije za spoljnu politiku rekla je da nema velikih razilaženja u strategiji članica EU prema Egiptu i strategije SAD. Ona je dodala da je glavni problem EU bio taj što nije predvidela šta će se desiti.

 

Da bi povratila kredibilitet, EU se mora više uključiti i uputiti tim posmatrača na predsedničke izbore u Egiptu. Unija bi trebalo da uspostavi kontakte sa opozicijom, čak i sa radikalnim islamskim pokretima, smatra Melerova.

 

Slovački Euraktiv je preneo da događaji u severnoj Africi nakon revolucije u Tunisu podsećaju na talas promena 1989. godine u centralnoj i južnoj Evropi. Slovački ministar spoljnih poslova Mikulaš DZurinda je rekao da ga situacija u Egiptu podseća pomalno na "plišanu revoluciju" u nekadašnjoj Čehoslovačkoj, ali da ima više razlika nego sličnosti.

 

Njegov češki kolega Karel Švarcenberg (Schwarzenberg) nagovestio je da EU nema prave sagovornike među egipatskom opozicijom.

 

"EU poznaje (bivšeg direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju Muhameda) El Baradeja i to je otpriliko to. Lider Muslimanske braće (Muhamed Badi) je rekao da je pušten iz zatvora ali da ga niko nije kontaktirao", rekao je on i dodao da ostaje da se vidi ko će biti lider opozicije.

 

Švarcenberg je ocenio da tako nije bilo 1989. godine u Čehoslovačkoj kada je lider promena bio Vaclav Havel koji je bio odavno poznat kao opozicioni lider i disident. "Ne znamo za nekog takvog u Egiptu", rekao je on.

 

U međuvremenu, administracija predsednika SAD Baraka Obame (Barack) pregovara sa vodećim egipatskim zvaničnicima o mogućnosti da Mubarak odmah podnese ostavku i da se formira prelazna vlada koja bi mogla da organizuje slobodne izbore krajem godine, rekli su 3. februara američki zvaničnici.

 

Izvor: EurActiv.com i EurActiv.rs

 

Stavovi

Američka agencija za strateške analize Stratfor smatra da neće biti suštinske promene u Egiptu, čemu se, kako ocenjuje, nada i administracija predsednika Baraka Obame. Opoziciju bi zadovoljio odlazak Mubaraka, ali će bilo koja vladajuća elita, ako i kada stupi na vlast, zavisiti od vojske, navodi se u analizi.

 

"Garant državne stabilnosti jesu oružane snage, što znači da poredak koji je uspostavio Gamal Abdel Naser 1952. godine neće uskoro doživeti bitnije promene. Zato SAD nisu zabrinute zbog kraja 'Mubarakove ere' i ustvare traži da osporeni predsednik bolje ode pre nego kasnije", zaključuje Stratfor.

 

Izvor: EurActiv

Linkovi

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA