Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nervoza zbog moguće pobede Marine le Pen
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.02.2017. |
|
|
|
|
|
|
Predizborni period u Francuskoj ove godine obeležen je neodlučnošću birača, strepnjom zbog rizika da pobedi kandidatkinja ekstremne desnice Marine le Pen i aferama koje prate dva najjača kandidata.
Najmlađi predsednički kandidat Emanuel Makron (Emmanuel Macron), bivši ministar u vladi Socijalističke partije sadašnjeg predsednika Fransoa Olanda, juče je dobio ponudu za podršku od iskusnog političara i dugogodišnjeg zastupnika političkog centra Fransoa Berua (Francois Bayrou), čime su ponovo "promešane karte" u borbi za predsedničku trku.
Najnovija istraživanja javnog mnjenja pokazuju veliku stopu neodlučnih birača, a Makronu daju iste šanse kao i kandidatu desnice Fransoa Fijonu da dospe u drugi krug.
Izvesno je da će u drugi krug ući glavna figura ekstremno desničarskog Nacionalnog fronta Marina le Pen, čija popularnost polako ali sigurno raste iz sedmice u sedmicu.
Levica je podeljena između socijalističkog kandidata Benoa Amona (Benoit Hamon) i šefa radikalne levice Žan-Lika Melanšona (Jean-Luc Melenchon), i kako sada stoje stvari nema šanse da na izborima 23. aprila uđe u drugi krug.
U trenutku kada počinje zvanična procedura za dostavljanje potpisa za kandidaturu, čini se da nikada nije bilo više neizvesnosti - pa po pisanju dnevnika Mond (Le Monde) pet kandidata ima podršku najmanje 10% kandidata u prvom krugu, što do sada nikada nije zabeleženo.
Fijon i Le Pen: Muke s pravosuđem
Drugi faktor neizvesnosti je činjenica da pravosuđe vodi istragu o dva jaka kandidata - o Fransoa Fijonu i Marini Le Pen, da utvrdi da li su fiktivno zapošljavali saradnike.
Ova dva kandidata ne nameravaju da zbog muka sa pravosuđem i eventualne optužnice odustanu od kandidature, s tim što za sada popularnost Marine le Pen nije narušena ovom aferom, dok je Fransoa Fijon osetio posledice skandala zbog plata koje su kao skupštinski asistenti dobijali njegova žena Penelopa i dvoje dece.
Emanuel Makron iza sebe nema mandat nijedne političke stranke, ali je za nekoliko meseci uspeo da prikupi 200.000 pristalica u pokretu pod nazivom "U pokretu" (En Marće), koji ne pripada ni levici ni desnici.
Iako je uspeo da se nametne kao treći čovek po snazi za izbore, nedavno se suočio sa problemima nakon što je dao osporavanih izjava u kojima je kritikovao Francusku zbog kolonizacije i rekao da su protivnici istopolnih brakova tokom mandata Fransoa Olanda "poniženi" jer se sa njima nije dovoljno razgovaralo, a na meti je kritika i što ne može da izađe sa politički organizovanim programom.
Uprkos uspehu svojih mitinga, njegova baza birača je veoma nestabilna, jer manje od svakog drugog birača koji bi se opredelili za njega navodi da je taj izbor konačan.
"Što više vreme odmiče, veća je potreba da razjasni stavove u vidu programa. A što bude konkretniji i jasniji, veći je i rizik da razočara" deo birača, analizira predstavnik instituta za isteraživanje javnog mnjenja Fransoa Mike-Marti (Francois Miquet-Marty).
Makron je 22. februara ponudu za podršku iskusnog političara političkog centra Fransoa Berua, neumornog zaszipnika nezavisnog političkog centra, okarakterisao kao "preokret u predsedničkoj kampanji".
Zašto se plašite Marine le Pen?
Prema pisanju ekonomskog lista Eko (Les Echos), strepnja zbog rizika da pobedi Marina Le Pen je tolika da je "nervoza opipljiva" i na finansijskim tržištima, u toj meri da je najava saveza Beru-Makron odmah uticala na kurs evra, koji je ojačao.
Marina Le Pen se zalaže za istupanje iz EU i napuštanje evra, pa bi zato njena pobeda mogla da uvede i Francusku i Evropu u zonu velikih rizika i neizvenosti. Iako se uglavnom smatra da kandidat ekstremne desnice teško može da pobedi u predsedničkoj trci u Francuskoj zahvaljujući mobilizaciji javnosti koja se onda okupi oko drugog kandidata, takav ishod se više ne uzima zdravo za gotovo nakon neočekivanog glasanja Britanaca za istupanja iz EU i pobede Donalda Trampa na izborima u SAD.
Nijedna zemlja nikada nije napustila zonu evra od uspostavljanja zajedničke valute 1999, pa mnogi ekonomisti misle da bi pokušaj istupanaja doveo do velikog haosa - pada na berzama, kontrole transfera novca, potrebe za kontrolama na granicama kako bi se sprečilo iznošenje novca iz zemlje u koferima i mnogih bankrota i sudskih postpaka zbog obveznica i ugovora.
Pravilima EU nije predviđeno da se napušta zajediička valuta. Kako opisuje AP, to je kao u pesmi grupe Igls (Eagles) "Hotel Kalifornija" - "možeš da se odjaviš kad želiš, ali nikad ne možeš da odeš".
Ekonomista Berenger banke Holger Šmiding međutim smatra da ni pobeda Le Penove verovatno ne bi dovela do istupanja Francuske, već pre do duge političke blokade i ozbiljnog narušavanja privrednog rasta usled neizvesnosti.
Naime, za ostvarenje planova Le Penovoj bi bila neophodna jaka podrška u parlamentu, za koji će se izbori održati 11. i 18. juna, a njen Nacionalni front sada ima samo dva mesta u skupštini.
Iako je Francuska predsednički sistem u kojem presdednik nominuje i smenjuje premijera, premijer mora da zadobije i podršku većine poslanika.
Izvor: AFP i AP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|