Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Britanija 29. marta pokreće Bregzit
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.03.2017. |
|
|
|
|
|
|
Premijerka Velike Britanije Tereza Mej 29. marta će pokrenuti proceduru za istupanje iz EU, a britanski list Gardijan prenosi izjave diplomata da se smanjuje opasnost da se razlaz odbije bez sporazuma o trgovinskim odnosima. Bregzit će biti pokrenut devet meseci nakon referenduma 23. juna 2016, kada se skoro 52% Britanaca izjasnilo za istupanje.
Kako prenosi AFP, očekuje se da će ambasador Velike Britanije u Briselu Tim Barou (Barrow) sredinom dana Evropskom savetu uručiti pismo kojim će otvoriti dvogodišnje pregovore o okončanju 44 godina britanskog članstva u Uniji.
U isto vreme, britanska premijerka Mej će se obratiti poslanicima u britanskom parlamentu da bi ih obavetila da je procedura pokrenuta.
Prema diplomatskim izvorima britanskog Gardijana (The Guardian), britanski javni službenici su preneli vladama EU da ne očekuju ništa novo u pismu kojim se Britanija poziva na član 50, mada se može desiti da on sadrži pojašnjenje u vezi sa rasponom ustupaka na koje je Britanija spremna zarad postizanja tranzicionog sporazuma.
Dan nakon pokretanja procedure, britanska vlada će objaviti belu knjigu predloga Zakona o velikom povlačenju (evropskih propisa), kojim će se poništiti zakon it 1972. o unošenju evropskog zakonodavstva u britansko. Time će evropski zakoni zapravo biti pretvoreni u nacionalne, pa će moći da se ukidaju, menjaju ili zadržavaju u zavisnosti od potreba i političkih odluka.
Nema garancija za uspešne pregovore
Kada je reč o ishodu pregovora u pogledu ekonomskih odnosa Britanije i Unije, ne može se isključiti scenario neurpšnih pregovora.
Kako AFP prenosi, Anand Menon iz istraživačke grupe Velika Britanija u Evropi koja se menja smatra da postoji mogućnost od 50% da pregovori ne uspeju, i zemlju ostave "bez sigurnosnog pojasa", odnosno da se na odnose sa Unijom primenjuju pravila Svetske trgovinske organizacije, što bi pre svega donelo carinske barijere
Premijerka Mej je u više navrata navela da je bolje da se ne postigne nikakav dogovor nego loš dogovor, ali je udruženje britanske industrije EEF 27. marta to okarakterisalo kao neprihvatljiv scenario s obzirom na to da se polovina trgovinske razmene EU ostvari sa Britanijom.
"Gubitak pristupa jedinstvenom tržištu i carinskoj uniji bi osudio industrijski sektor na bolan i skup Bregzit", istaklo je udruženje EEF, a preneo AFP.
Prema nezvaničnim izjavama evropskih zvaničnika u Britaniji, britanska vlada ipak odustaje od pretnji da će EU napustiti bez dogovora u slučaju propastip regovora, prenosi dnevnik Gardijan.
Diplomate navode da, iza zatvorenih vrata, britanski zvaničnici priznaju da bi to stvorilo probleme, i počeli su da žale zbog pretnje da Britaniju pretvore u deregulisani poreski raj.
Evropski izvori smatraju da pomirljiviji tonovi koji stižu od britnaskh zvaničnika predstavljaju pokušaj da se spusti lopta uoči pokretanja procedure.
Brisel neće isporučivati "račun" Britaniji
Diplomatski izvori navode da bi prvi krug pregovora trebalo da bude o tehničkim pitanjima, odnosno o tome kako će se pregovori odvijati, nakon čega će na red doći pitanje irske granice, prava građana i račun koji Britanija treba da plati na ime izmirivanja obaveza prema EU, i to će dominirati pregovorima do perioda nakon nemačkih izbora u septembru.
U javnosti se pominjalo da bi EU od Britanije mogla da traži do 60 milijardi evra, ali diplomate insistiraju da EU neće govoriti o konkretnom iznosu, već će se razgovarati o načinu pregovora, dok je tačan iznos tek deo kompletne slike. EU će potraživati novac od Velike Britanije za isplate penzija, tekuće programe, garancije za dugove i slično.
Diplomate takođe po prvi put najavljuju da ima nagoveštaja da bi britanska vlada mogla da prihvati nadležnost Evropskog suta pravde tokom prelaznog perioda.
Uoči pokretanja pregovora, britanska premijerka Tereza Mej pokušala je da ubedi škotske vlasti da ovo nije dobar trenutak za novi referendum o istupanju Škotske iz Britanije, pogotovo s obzirom na to da se ne zna kakav će biti odnos EU i Britanije nakon istupanja.
Škotski parlament danas 28. marta glasa o odobrenju vladi da podnese Londonu zahtev za novi referendum o istupanju iz Velike Britanije, a cilj ove inicijative je da Škotska, čiji građani su se većinom izjasnili za ostanak u Uniji, ostane članica EU.
Bregzit može predstavljati problem i za Severnu Irsku, jer stanovništvo strahuje od uspostavljanja prave granice sa Irskom.
Izvor: AFP, The Guardian
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|