Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Izbori u Francuskoj: Ko je izbacio Junkera iz takta
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.04.2017. |
|
|
|
|
|
|
Evropski lideri, diplomate i službenici u neizvesnosti posmatraju predsedničku kampanju, ali se uzdržavaju od ikakvog mešanja. Ipak, jasno je da se od 11 kandidata u Briselu samo tri smatraju "dobrim društvom", dok se samo jedan smatra realnom pretnjom.
U briselskoj četvrti u kojoj se nalaze evropske institucije niko se ne usuđuje da "uskače u ovo nacionalno pitanje", kako je to opisao portparol Evropske komisije Margaritis Šinas.
Nema govora da se Komisija upusti u nešto što će evroskeptičnim kandidatima, koji su u većini, dati materijal za kritiku, niti da se naškodi pobornicima Unije - Brisel sebi jedino daje za pravo da preko internet sajta Dekoderi Evrope "utvrdi" istinu kada ima mitova ili laži, objašnjava Šinas.
Ipak, već sedmicama evropskim krugovima u Briselu zastaje dah od predsedničke kampanje u Francuskoj, i svih afera i istraživanja.
"Stalno o tome govore", šapatom govori jedan francuski diplomata.
"Na početku je vladala zabrinutost od toga da će se na Bregzit i Trampa nadovezati i pobeda u Francuskoj (kandidatkinje ekstremne desnice Marina) Le Pen", navodi on, dodajući da je strepnja malo splasla nakon izbora u Holandiji sredinom marta na kojima ekstremna desnica ipak nije odnela pobedu.
Fascinacija Makronom
Tada je interesovanje njegovih kolega zaokupio centrista Emanuel Makron, najveći pobornik Unije od 11 kandidata, čiji izbor bi kako navodi mogao da označi obnovu francusko-nemačkih odnosa kao pokretača Unije.
"To ih prilično fascinira", navodi on.
Makron, koji se kandiduje na čelu pokreta U pokretu (En Marche), prvi je i jedan od retkih kandidata na izborima koji je posetio u Brisel. Učinio je to krajem oktobra, samo nekoliko dana pre zcvanične najav kandidature.
Tada se pojavio zajedno sa evropskom komesarkom za konkurenciju, Dankinjom Magrete Vestager, poznatoj po tome što od kompanije Epl (Apple) traži da vrati Irskoj 13 milijardi evra.
Nije se sastao sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom, ali su se videli u Parizu u dva navrata, navodi jedan evropski izvor.
Sa Junkerom su se od kandidata na izborima sastali samo Fransoa Fijon (Francois Fillon) iz stranke Republikanaca desnog centra, i socijalista Benoa Amon (Benoit Hamon) što se može protumačiti da su samo Makron, Fijon i Amon kandidati koje Komisija smatra "dobrim društvom".
Ostali ionako nisu ni odlazili u Brisel, uključujući i lidere ekstremne desnice Marine Le Pen i radikalne levice Žan-Lika Melanšona (Jean-Luc Melanchon) koji su i evropski poslanici.
Zbog koga bi Junker nosio crninu?
"Ako neko zaista predstavlja stvarni i utvrđeni rizik, to je Le Penova. Svi se pomalo plaše revolucije", tvrdi jedan izvor iz Saveta EU
Kandidatkinja Nacionanog fronta, koja se zalaže za istupanje iz tone evra i Unije, i koja bi po nekim istraživanjima mogla da dobije najviše glasova u prvom krugu, čak je uspela da navede Komisiju da izađe iz svojih željenih okvira rezervisanosti.
Najpre je Žan-Klod Junker obečao da će "nositi crninu" ukoliko ona pobedi, a onda je komesar za ekonomska pitanja, Francuz Pje Moskovisi (Pierre Moscovici) rekao da bi "glasati za Le Penovu značilo naspustiti evro, što je ubilačka ludost".
Kandidat radikalne levice Žan-Lik Melanšon, koji se u Briselu smatra bliskim grčkoj vladajućoj partiji Siriza, ne izaziva ovakve strepnje.
"Možemo da radimo sa svakim ko je demokrata i nije potpuno antievropski orijentisan", navodi izvor u Savetu EU.
Fijon i navike francuskih političara
Preostaje još slučaj Fransoa Fijona, na čiji program se prema rečima Šarla de Marsijia (Charles de Marcilly) iz Fondacije Šuman dobro gleda, s tim što afere o zapošljavanju članova porodice otvaraju pitanja "običaja francuskih političara".
Prema jednom izvoru Evropske narodne partije, koja okuplja desničarske partije u EU, neki strani ali i francuski poslanici više bi voleli da pobedi Makron.
Susret Makrona sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i izjava njenog moćnog ministra fiannsija Volfganga Šojblea "da sam ja Francuz verovatno bih glasao za Makrona" uneli su nemir među evropske poslanike.
Šarl de Marsiji smatra da je Brisel naklonjen pre svega Fijonu i Makronu, jer smatra da su sposobno da sprovedu "reforme" koje su potrebne Francuskoj da bi trajno poštovala striktne budžetske kriterijume EU.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|