Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nemačku vojsku potresaju skandali
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.05.2017. |
|
|
|
|
|
|
Nemačku vojsku potresaju brojni problemi koje mora da reši, od uticaja ekstremne desnice i nekažnjavanja ritualnog maltretiranja regruta i vojnika do otvorene krize u odnosima ministarke odbrane i vojske. Problemi su posebno došli do izražaja posle nedavnog hapšenja oficira Bundesvera koji je osumnjičen za veze sa ekstremnom desnicom i planiranje napada na strance i pripadnike levice.
Oficir Franko Albreht (28) je uhapšen prošle nedelje pošto je pokušao da se registruje kao sirijski izbeglica. On je osumnjičen da je pripremao napade na strance i predstavnike levice, verovatno uz pomoć jednog saradnika.
Prema pisanju dnevnika Bild, na listi osoba koje je Albreht planirao da likvidira bili su bivši nemački predsednik Joahim Gauk i ministar pravde, socijaldemokrata Hajko Mas.
Pokrenuta je i istraga koja treba da utvrdi da li u vojsci postoji mreža povezana sa ekstremnom desnicom.
Afera je uzdrmala vladu kancelarke Angele Markel i naštetila imidžu nemačke vojske koja je već na meti kritika zbog rituala maltretiranja vojnika u kasarnama.
Nemačka ministarka odbrane Ursula fon der Lajen otkazala je put u SAD kako bi 3. maja posetila bazu Francusko-nemačke brigade u Ilkirhu, kod Strazbura, u kojoj je bio stacioniran oficir koji je pritvoren.
Fon der Lajenova je rekla da se mora utvrditi kako je osumnjičeni mogao da tako dugo gradi karijeru a da ne bude razotkriven.
Osumnjičeni oficir je izneo svoje krajnje nacionalističke i ksenofobične stavove u svom radu koji je 2013. napisao na francuskoj vojnoj akademiji u Sen Siru. Francuski mentor skrenuo je pažnju na to, ali nemačka komanda nije reagovala.
U tom radu, u koji je uvid imao AFP, Albreht je naveo da je imigracija uzrok "tekućeg genocida nad narodima Zapadne Evrope".
Otkriveni predmeti iz doba Vermahata
Nemačka ministarka odbrane je 3. maja saopštila da su u bazi u Ikirhu pronađeni "sumnjivi" relikti iz doba Vermahta, vojske nacističke Nemačke (1933-1945). U sali koju su koristili vojnici Bundesvera pronađeno je oružje iz doba rata, od kojih je jedno imalo ugraviran kukasti krst, Pronađeni su i plakati, šlemovi, slogani i pesme iz tog doba.
Fon der Lajenova je to osudila i naglasila da Verhmaht ne može da bude Bundesveru inspiracija za bilo kakvu tradiciju.
"Osim nekoliko izuzetnih i izolovanih pokušaja otpora (Hitleru) Vermaht i Bundesver nemaju ničega zajendičkog", rekla je ministarka odbrane koja je i bliska saradnica kancelarke Angele Merkel.
Fon der Lajenova je za Bild rekla da je brine što ljudi gube poverenje u Bundsever zbog problema sa kojima se suočava.
Ministarka odbrane je prošlog vikenda izdvojila "slabost komande" i "pogrešno usmereni osećaj lojalnosti" kao problem.
Nekažavanje nasilnih rituala u vojsci
U nemačkoj vojsci je izražen i problem nasilnih rituala inicijacije u kasarnama koji do danas nisu kažnjeni.
Postoje sumnje da je nemačka vojna hijerarhija okretala glavu na prakse maltretiranja regruta, ponižavanje vojnika koji su morali da, na primer, trče do iznemoglosti, pa i na slučaj silovanja jednog podificira.
Ministarka odbrane je zbog toga otpustila generala zaduženog za obuku u Bundesveru.
Berlin je i zabrinut zbog mogućih posledica ovih afera i van Nemačke.
"Za žaljenje je to što su se neke stvari desile u trenutku dok je oficir bio stacioniran u okviru Francusko-nemačke brigade u Ilkirhu i naši evorpski partneri, u Francuskoj i drugde, očekuju da vide kako ćemo rasvetili ovu aferu", rekao je portparol Ministrastva spoljnih poslova Martin Šefer.
Promene koje je ministarka odbrane od dolaska na tu funkciju 2013. želela da unese okrenule su se jednim delom protiv nje.
Fon der Lajenova se suočava sa nezadovoljstovm vojske. Njene kritike su dosta umanjile poverenja vojske u nju, rekao je Andre Vistner, zvaničnik uticajnog Bundesverbanda, neke vrste sindikata prirpadnika vojske i njihovih porodica.
Funkcioner Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) Lars Klingbajl rekao je i da je za ministarku poražavajuće to što u vojsci postoje problemi. Socijaldemkrate, manji partner u vladi nisu tražili ostavku Fon der Lajenove, mada smatraju da je i ona odgovorna za stanje u vojsci.
Izvor: AFP
Foto: isafmedia, Wikimedia.org
Povezani sadržaj
|
|
|