Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Velika Britanija ne želi carinu na granici s Irskom posle Bregzita
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.08.2017. |
|
|
|
|
|
|
Vlada Velike Britanije saopštila je da ne želi da na njenoj jedinoj kopnenoj granici s nekom članicom Evropske unije, Irskom, posle Bregzita bude fizičkih prepreka. Evropska unija je, međutim, hladno dočekala novi predlog iz Londona, navodeći da prvo treba dogovoriti uslove o izlasku Velike Britanije, pa tek onda razmatrati buduće aranžmane.
Britanska vlada novi predlog iznela je u utorak u dokumentu koji je deo serije ideja o pregovorima o izlasku uz Evropske unije.
"Dok napuštamo EU i prema tome Carinsku uniju EU, Vlada traži nove carinske aranžamne koji će omogućiti što što je moguće slobodniju i neometanu trgovinu robom između Velike Britanije i Evropske unije i omogućiti nam da napravimo nove trgovinske odnose s našim partnerima u EU i širom sveta", navodi se u dokumentu.
Severna Irska je jedini deo Velike Britanija koji će imati kopnenu granicu s nekom članicom EU. Rešenje za tu granicu je veoma osetljivo političko pitanje zbog krhkog mira u Severnoj Irskoj. Toga je svesna i Irska koja je u reakciji na britanski predlog navela da je "očuvanje mirovnog procesa u Severnoj Irskoj ključno" i da ne sme biti moneta za potkusurivanje u pregovorima o Bregzitu.
S izlaskom Velike Britanije iz Evropske unije, na granici s Irskom bi morale da se uvedu neke provere, pošto London zasad insistira na izlasku iz Carinske unije. I Velika Britanija i Irska žele da izbegnu vraćanje "tvrde granice", posebno što bi to moglo da ugrozi miru Severnoj Irskoj.
Dva pristupa
Britanska vlada kao moguće rešenje za izbegavanje "tvrde granice" s Irskom i postavljanje fizičkih carinskih objekata, navodi dva pristupa - "novo carinsko partnerstvo" s EU ili "veoma ubrzani carinski aranžamani".
Model partnerstva bi trebalo da približi carinsku politiku Velike Britanije i EU čime bi se izbegla carinska granica između Velike Britanije i Irske. Ovaj pristup bi značio da Velika Britanija usvoji uslove EU za uvoznu robu iz ostatka sveta kada je njihova konačna destinacija EU. Za ubrzani carinski aranžman se priznaje da su potrebne mere koje održavaju jedinstvene okolnosti Severne Irske i navodi da bi mogao da obuhvati izuzeća za ulazno-izlazne deklaracije, proverene trgovinske aranžmane za velike kompanije i izuzeća za manje.
Britanska vlada navodi da će konačni carinski aranžman zavisiti od ishoda pregovora s Evropskom unijom.
Kritike i hladan doček
Kritičari Bregzita ocenjuju da je nejasno na osnovu čega vlada u Londonu veruje da se granice mogu izbeći. Pored kritika protivnika Bregzita u Velikoj Britaniji, mnogo je značajniji hladan prijem predloga u EU.
Irska vlada, koja kao i britanska, želi da izbegne "tvrdu granicu", ali je predlog primila donekle uzdržano.
Vlada u Dablinu je pozdravila iznošenje predloga, ali i ocenila da je potrebno "više jasnoće". Irska, takođe, izgleda da odbacuje pokušaje da se pregovara o trgovinskim odnosima, pre nego što se reši pitanje britanskih obaveza prema EU i prava evropskih građana u Velikoj Britaniji.
Portparol irske vlade je rekao da je očuvanje mirovnog procesa u Severnoj Irskoj ključno i da ne sme biti moneta za potkusurivanje u pregovorima, ali i dodao da će Dablin analizirati predlog i razmotriti ga s Evropskom komisijom.
Evropska komisija je saopštila da je primila k znanju predlog i upozorila da "neometana trgovina nije moguće izvan jedinstvenog tržišta i carinske unije".
Glavni pregvorač EU za Bregzit Mišel Barnije u reakciji na plan Londona je istakao prava građana, troškove izlaska Velike Britanije i Irsku, dodajući da tek posle može da se razgovor o carinama i budućim odnosima
Lider grupe liberala i demokrata u Evropskom parlamentu Gi Verhofstat ocenio je da je da su nevidljive granice "fantazija". On je dodao da prvo treba rešiti pitanje prava građana i finansijskih obaveza Londona prema EU.
Državni sekretar Severne Irske Džejms Brokenšajr, koji dolazi iz vladajuće Konzervativne partije, rekao je danas da britanski plan nije "fantazija" i izrazio uverenje da je izvodiv, uz određene propise i izuzeća.
Britanska premijerka Tereze Mej je takođe danas ocenila da ne bi trebalo da bude nikakve infrastrukture na granici Severne Irske i Irske. "Niko nije glasao za prekid specijalnih veza Velike Britanije i Irske ili da podrije jedinstvene aranžmane između Irske i Severne Irske koji su poduprli mirovni proces i koji su postojali pre našeg članstva u EU", navela je Mej.
S druge strane, portparol Šin fejna, severnoirskih republikanaca, rekao je da je jedino logično rešenje da Severna Irska dobije specijalan status u EU.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: European Commission
Povezani sadržaj
span> |
|
|