Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Slovenija: Bilo bi smešno da Hrvatska uđe u Šengen bez poštovanja arbitraže
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.09.2017. |
|
|
|
|
|
|
Hrvatska neće moći da se priključi šengenskom prostoru jer neprihvatanje međunarodne arbitražne presude o granici sa Slovenijom znači da se ne zna gde su šengenske granice, rekao je visoko rangirani slovenački diplomata. Kada je o budućnosti EU reč, on je ocenio da teško da je moguće izbeći "Evropu u više brzina", ističući da Slovenija želi da bude u "jezgru" EU.
Kako je 5. avgusta preneo briselski sajt EURACTIV.com, državni sekretar slovenačkog ministarstva spoljnih poslova Iztok Mirošič rekao je da bi bilo "veoma smešno da zemlja (Hrvatska) pristupi Šengenskom sporazumu, ako se ne zna koje su granice važeće, da li one koje je odredila međunarodna presuda ili granica za koju Hrvatska kaže da je granica".
"Vladavina prava znači i poštovanje međunarodnog prava", rekao je Mirošič, dodajući da ni Slovenija nije zadovoljna arbitražnim sporazumom, koji je, ipak, ocenio kao "izbalansiran" i ni u čiju korist.
Slovenački diplomata međutim nije rekao da će Slovenija staviti veto na zahtev Hrvatske za ulazak u Šengen, što zahteva jednoglasnu odluku zemalja članica. "Nisam to rekao", odgovorio je na pitanje briselskog portala.
Mirošič je dodao da je šestomesčni period za primenu sudske presude samo početak i da njegova zemlja želi da to radi sa Hrvatskom. "Spremni smo da sačekamo Hrvatsku, da razmisli, da razmisli o međunarodnom pravu", dodao je.
Mirošič je kazao da će ta odluka predstavljati presedan za Zapadni Balkan i da je cilj procesa od početka da posluži kao primer za rešavanje sličnih problema u budućnosti. Slovenački diplomata je priznao da je slovenačka strana "grešila" tokom procesa. Ali to, prema sudu, ne daje pravo Hrvatskoj da izađe iz procesa.
"Očekujemo da Hrvatska uzme u obzir šire regionalno okruženje", ponovio je Mirošič, koji je dodao da se prvi potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans, tokom 11. Bledskog strateškog foruma koji je u toku, ponudio da bude i medijator.
"Ne znam da li je to sada pogodno dok se pripremamo za šestomesečni period primene presude, ali računam na Komisiju da će učiniti sve što može za primenu međunarodnih oobaveza zemalja članica", rekao je Mirošič.
Budućnost EU
Kada je o EU reč, Mirošič je kazao i da njegova zemlja želi da bude u "jezgru" Unije. Na pitanje da li u politici EU postoji nešto sa čime se Slovenija ne slaže, slovenački diplomata ukazao je na izbegličku krizu, gde Evropska komisija nije bila efikasna u nalaženju rešenja i članice su, uključujući Sloveniju, morale same da preduzimaju mere kako bi se zaštitile.
"Želimo značajnije poboljšanje politike migracija, veće unapređenje u politici zajedničke bezbednosti i odbrane u kombinaciji sa migracijama", rekao je Mirošič.
Na pitanje briselskog portala da li je njegova zemlja uspela da izbegne neuspeh cele EU preduzimanjem unilaterlane odluke da zaustavi priliv izbeglica, uz druge zemlje, Mirošič je odgvorio: "Apsolutno".
Ali, kako je dodao, Slovenija podržava funckcionisanje zajednice u kojoj Komisija ima vodeću ulogu.
"Međutim, jasno je da je snaga poslednjih godina prešla sa EK na članice", rekao je Mirošič dodajući da odluke Saveta kao da su "diktirane" od strane velikih članica, posebno oko pitanja koja se tiču budućnosti Evrope.
Slovenački zvaničnik je kao negativan primer naveo mini-samit u Versaju 6. marta na kome su se okupili lideri Francuske, Nemačke, Španije i Italije. Takođe je istakao da njegova zemlja ne želi da se priključi alternativnim mini-samitima, poput formata Višegradske grupe.
U vezi "Evrope u više brzina", slovenački diplomata je rekao da je stav njegove zemlje, koja je u zonu evra ušla 2007, da je reforma zone evra neophodna kako bi zajednička evropska valuta bila "mnogo stabilnija i vidljivija".
"(Francuski predsednik Emanuel) Makron predložio je osnaživanje zone evra odnosno Evropske monetarne unije uvođenjem evropskog budžeta i evropskog ministra (finansija). Ne znam da li je to realno u ovom trenutku. Ali je izvesno da će se nakon nemačkih izbora Nemačka i Francuska dogovoriti i, u svetlu toga, predložiti mnogo jaču saradnju u zoni evra", rekao je Mirošič i dodao da će takve reforme biti moguće samo ako Makron sprovede reforme na domaćem terenu.
"Svi bi želeli da to (Evropu u više brzina) izbegnu ali se plašim da to nije realno", kazao je slovenački diplomata.
Izvor: EURACTIV.com
Foto: STA
Povezani sadržaj
|
|
|