Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Katalonija u prvom planu na samitu EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.10.2017. |
|
|
|
|
|
|
Lideri Evropske unije su na samitu u Briselu ostali ujedinjeni u podršci Madridu, jedino je premijer Belgije pozvao na suzdržanost i dijalog u rešavanju spora sa pokrajinom Katalonijom. Evropski zvaničnici isključuju mogućnost mešanja u katalonsku krizu, ističući da je to unutrašnje pitanje Španije. Istovremeno, Madrid je najavio korake ka oduzimanju autonomije Kataloniji.
Iako Katalonija nije bila na zvaničnoj agendi dvodnevnog samita koji je počeo 19. oktobra, to je bila jedna od glavnih tema razgovora lidera članica EU, kako su rekli izvori za EURACTIV.com.
Nemačka kancelarka Angela Merkel i premijer Luksemburga Gzavije Betel izjavili su pre sastanka da će Katalonija biti jedna od tema razgovora, dok je predsednik bugarske vlade Bojko Borisov rekao da je premijer Španije Marijano Rahoj informisao evropske lidere o situaciji.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je na konferenciji za novinare posle sastanka rekao da je situacija zabrinjavajuća ali je odbacio bilo kakvu mogućnost da Unija posreduje u rešavanju krize.
"Svi mi imamo svoje emocije, mišljenja i procene, ali zvanično govoreći ovde nema mesta za intervenciju EU", izjavio je Tusk.
Predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani izjavio je da "niko u Evropskoj uniji" neće priznati Kataloniju kao suverenu državu ako proglasi nezavisnost od Španije.
Upitan zbog čega se još nije sastao s katalonskim liderom Karlesom Pućdemonom, Tajani je rekao da nema nameru da se s njim sastane i da je Vlada Španije jedini "zakoniti" predstavnik za razgovore o tom pitanju.
Tajani je dodao da je katalonska vlada "prekršila odredbe Ustava Španije", ali i da je prekršila pravila kada je u pitanju katalonska autonomija.
Merkel i Makron na strani vlade, Mišel za dijalog
Brisel je do sada insistirao da je spor oko referenduma o nezavisnosti Katalonije unutrašnja stvar Španije, podržavajući stav Madrida da je glasanje bilo nelegalno.
Nemačka kancelarka, kao i predsednik Francuske Emanuel Makron, stala je iza Rahoja u sporu s Katalonijom.
"Podržavamo poziciju španske vlade. Nadamo se da se rešenje može naći u okviru španskog ustava", rekla je Merkel po dolasku na samit.
Makron je novinarima u Briselu rekao da očekuje da 28 lidera EU izraze čvrstu podršku Madridu.
"Ovaj Evropski savet će biti obeležen porukom jedinstva - jedinstva s našim članicama koje se suočavaju s krizom, jedinstva sa Španijom i veoma snažnog jedinstva u raspravi o Bregzitu", rekao je Makron.
Belgijski premijer Šarl Mišel je, međutim, pozvao na umerenost i dijalog.
"Apelujem na deeskalaciju. Ne mislim da ćemo političkom eskalacijom naći rešenje koje je u interesu svih", rekao je Mišel, u čijoj koalicionoj vladi učestvuju i flamanski separatisti.
Mišel je dan posle referenduma u Kataloniji osudio nasilje policije koja je pokušavala da spreči glasanje, što je izazvalo zapanjenost u Madridu.
"Ne razumemo kako naša partnerska zemlja može da daje takve izjave, koje ozbiljno ugrožavaju naše bilateralne odnose. Smatramo da je potpuno neprihvatljivo to što se belgijska vlada stavlja na isti nivo kao regionalna vlada koja na flangrantan način krši pravni poredak zemlje članice", napisala je vlada Španije u pismu ambasadi Belgije.
Mišel i Rahoj su prvog dana samita za stolom sedeli jedan pored drugog.
Madrid planira korake ka oduzimanju autonomije Kataloniji
Istog dana kada je počeo samit evropskih lidera, španska vlada saopštila je da će preduzeti korake ka oduzimanju autonomije Kataloniji.
Španska vlada je dala Pućdemonu rok do 19. oktobra da razjasni da li je proglasio nezavisnost te španske pokrajine ili nije, pošto je posle referenduma potpisao deklaraciju o nezavisnosti Katalonije, čiju je primenu odmah suspendovao, očekujući dijalog s centralnim vlastima u Madridu.
Katalonski lider je pred istek roka u pismu španskoj vladi naveo da Katalonija nije proglasila nezavisnost ali da bi mogla to zvanično da uradi, ako Madrid nastavi sa "represijom", odnosno suspenzijom njene autonomije.
Rahoj će u subotu, 21. oktobra, održati poseban sastanak vlade da pokrene proces oduzimanja dela ili svih ovlašćenja Kataloniji.
Mere koje vlada namerava da primeni su u okviru člana 155 španskog Ustava iz 1978. godine, koji do sada nikad nije primenjen od ponovnog uspostavljanja demokratije u zemlji posle diktature generala Franciska Franka.
Izvor: EURACTIV.rs
Foto: Pixabay.com
Povezani sadržaj
|
|
|