Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EP traži za 80 miliona evra manje pretpristupne fondove za Tursku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.10.2017. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament glasaće o smanjenju pretpristupnih fondova za Tursku za 2018. godinu za 50 miliona evra uz stavljanje u rezervu još 30 miliona, najavio je izvestilac EP za budžet EU Zigfird Murešan. On je otišao još dalje predloživši da se Fond EU za izbeglice Turskoj finansijski podrži daljim smanjenjem pretpristupnih fondova za tursku vladu. Još se ne zna da li će program EU za izbeglice u Turskoj biti produžen ali, ako tako bude, to neće moći da ide na štetu EU projekata u EU ili projekata u drugim regionima, poput Istočnog partnerstva ili Zapadnog Balkana.
O predlogu EP o nacrtu budžeta EU za 2018. godinu evroposlanici će glasati 25. oktobra na plenarnom zasedanju.
U intervjuu za EURACTIV.com u Strazburu Murešan, rumunski evroposlanik iz grupe Evropska narodna partija (EPP), obrazložio je prioritete za 2018. a u fokusu budžeta za tu godinu biće rast, zapošljavanje i bezbednost.
Kada je reč o Turskoj, Evropa joj šalje jasnu političku poruku. Naime, članice EU 19. oktobra složile su se o smanjenju pretpristupnih fondova za Tursku. Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da se Turska "odmiče korak po korak od onoga što smatramo preduslovima za pristupanje".
Istovremeno je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk kazao da su lideri odlučili da više pretpristupnog novca ode turskom civilnom društvu.
Savet je odlučio da se pretpristupni fondovi za 2018. smanje za 20 miliona evra ali Parlament smatra da to nije dovoljno. Evroposlanici žele da pošalju jasnu poruku Ankari i predlažu da se suma za Tursku smanji za 80 miliona evra.
Lideri EU i Evropski parlament gube strpljenje sa turskim predsednikom Tajipom Redžepom Erdoganom i spremaju mere koje bi mogle da naljute Ankaru.
"Ne možemo da se pravimo da ne vidimo da se Turska sve više udaljava od standarda EU", rekao je Murešan za EURACTIV dodajući da je neprihvatljivo da se nastavi sa alociranjem novca Turskoj u formi pretpristupnih fondova.
Rumunski evroposlanik je istakao da će EP glasati o smanjenju pretpristupnih fondova za Tursku za 2018. za 50 miliona evra i stavljanju još 30 miliona u rezervu.
"Poruka koju Parlament šalje Erdoganu i njegovom režimu u Ankari je da će ono što dobijaju od EU u punoj meri zavisiti od poštovanja standarda EU", upozorio je Murešan.
Inače, stavljanje fondova u rezervu znači da je novac spreman za alociranje ali da će biti usplaćen pod uslovom da se ispune zadati kriterijumi. Ako Ankara to ne uradi, uz 50 miliona evra, izgubiće još 30 miliona.
Novac će biti "skresan" iz dela za "demokratske reforme" dok se novac namenjen poslovnim aktivnostima i poljoprivredi neće dirati.
"Želimo da nastavimo podršku ekonomiji Turske i posebno onima kojima je najpotrebnija, poput poljoprivrednika ... bilo bi licemerno da nastavimo sa podrškom 'demokratskim reformama", rekao je rumunski političar desnog centra.
Novac za izbeglice, ne za vladu
Još jedno ključno pitanje kada je reč o sredstvima za Tursku je Fond EU za izbeglice u Turskoj, program za podršku izbeglica koje dolaze sa Bliskog istoka sa ukupnim budžetom od tri milijarde evra za 2016. i 2017. od čega milijardu evra EU a dve milijarde od članica. Taj novac ide direktno za izbeglice a ne turskoj vladi.
Program ističe na kraju 2017. i još nije odlučeno da li će biti nastavljen. "Očekujem da članice, jer treba politički da odluče o tome, predlože da se program nastavi jer radi za obe strane", kazao je Murešan.
Međutim, gde će se naći novac i o kojoj je sumi reč, još nije poznato. Murešan je izričit da EU neće dozvoliti da ta sredstva budu na štetu projekata EU koji se realizuju u EU, niti projekata u drugim regionima, poput regiona Istočnog partnertstva ili Zapadnog Balkana.
Prema Murešanovom mišljenju, ako zaista bude potrebe da se novac nađe, deo rešenja mogli bi da budu pretpristupni fondovi za Tursku.
"Još manje novca za Ankaru, koja se pretvara da pregovara o pristupanju EU, ali više novca za izbeglice u Turskoj kojima je potreban", rekao je taj evroposlanik.
Izvor: EURACTIV.com
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|