Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Upotreba glifosata u EU dozvoljena još pet godina
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.11.2017. |
|
|
|
|
|
|
Zemlje članice Evropske unije odobrile su korišćenje herbicida glifosata u poljoprivredi još pet godina. Za predlog je glasala i Nemačka, ranije uzdržana, iako o tome nije konsultovana ministarka za životnu sredinu. Aktivisti za zaštitu životne sredine upozoravaju da upotreba glifosata ugrožava zdravlje i okolinu.
Za produženje dozvole korišćenja glifosata 27. novembra glasalo je 18 zemalja, protiv je bilo devet, a samo Portugal je bio uzdržan.
Glasanje Nemačke za predlog omogućio je kvalifikovanu većinu potrebnu za donošenje te odluke, odnosno 65% stanovništva EU.
"Glasanje pokazuje da kada svi želimo, možemo da delimo i prihvatimo kolektivnu odgovornost u odlučivanju", izjavio je komesar EU za zdravlje Vitenis Andriukaitis.
Evropska komisija je time dobila zeleno svetlo za zvanično produženje dozvole za korišćenje glifosata koji multinacionalna kompanija Monsanto prodaje pod imenom "Raundap" (Roundup).
Protiv predloga glasale su Belgija, Grčka, Francuska, Hrvatska, Italija, Kipar, Luksemburg, Malta i Austrija.
Na prethodnom glasanju uzdržane su bile četiri države, uključujući Nemačku. Promena stava Berlina, međutim, izgleda nije bila dogovorena u nemačkoj vladi.
Nemačka ministarka za životnu sredinu Barbara Hendriks, iz redova socijal-demokrata (SPD), izjavila je da je ministru poljoprivrede Kristijanu Šmitu, iz Hrišćansko-demokratske partije (CDU), rekla da se ona i dalje ne slaže sa produženjem dozvole.
"Ne možete se tako ponašati kada pokušavate da izgradite poverenje", rekla je Hendriks posle glasanja u Briselu, misleći na pregovore o koalicionoj vladi koji treba da počnu između CDU i SPD.
Skandal
"Ovo je skandal", rekao je poslanik Evropskog parlamenta Sven Gigold, iz Zelenih.
Odluka Nemačke da podrži predlog je, prema njegovom mišljenju, "šamar u lice životnoj sredini i potrošačima".
Ministarka zdravlja Luksemburga Karol Dišburg takođe je kritikovala odluku zemalja EU, rekavši da borba za postepeno izbacivanje glifosata iz upotrebe mora da se nastavi.
Predsednik Francuske Emanuel Makron rekao je da će zabraniti upotrebu glifosata "čim budu nađene alternative, ili najkasnije za tri godine".
Francuski i belgijski poslanici Evropskog parlamenta iz redova socijal-demokrata Erik Andrije i Mark Tarabela saopštili su da su 28 članica i Evropska komisija "krivi zbog neuspeha da pomognu osobama u opasnosti".
Evropski parlament je u oktobru usvojio rezoluciju kojom je traženo postepeno ukidanje upotrebe glifosata tokom narednih pet godina.
Trijumf zdravog razuma
Evropska poslanica Džuli Girling iz grupe Evropski konzervativci i reformisti izjavila je da je vrlo "zadovoljna" što je dozvoljena upotreba herbicida.
"Ovo predstavlja trijumf zdravog razuma nad nemilosrdnom kampanjom nekih zelenih grupa odlučnih da ignorišu naučne dokaze i nepotrebno zabrinjavaju javnost", saopštila je Girling.
Evropska poslanica Pilar Ajuso iz španske Narodne partije ocenila je da su raspravu o nastavku korišćenja glifosata pratile "glupe neistine".
"Raspravljali smo o glifosatu sasvim dovoljno", rekla je ona.
Opasnost po zdravlje
Nevladine organizacije i udruženja za zaštitu životne sredine jednoglasno su osudili odluku EU.
"Još pet godine glifosata ugrožava naše zdravlje i životnu sredinu i predstavlja veliku prepreku primeni održivih metoda u poljoprivredi", izjavio je Edrijan Beb iz evropskog ogranka organizacije Prijatelji Zemlje.
Franciska Ahterberg iz evropske organizacione jedinice Grinpisa (Greenpeace EU) izjavila je da je većina evropskih vlada izabrala da "ignoriše upozorenja nezavisnih naučnika, zahteve Evropskog parlamenta i peticiju".
Peticiju kojom se poziva na zabranu tog herbicida potpisalo je 1,3 miliona evropskih građana.
Međunarodna agencija za istraživanje kancera Svetske zdravstvene organizacije označila je glifosat kao "verovatno kancerogen za ljude", ali dve agencije EU su saopštile da je njegova upotreba bezbedna.
Monsatno je saopštio da su ispunjeni svi zahtevi da upotreba glifosata bude produžena na 15 godina i da "nema naučne osnove" da dozvola bude data na samo pet godina.
Izvor: EU Observer
Foto: Pixabay.com
Povezani sadržaj
|
|
|