Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nemci protiv Bajerovog preuzimanja Monsanta
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Plan laboratorije Bajer da preuzme američki Monsanto, giganta u proizvodnji pesticida, đubriva i genetski modifikovanih kultura, i pre sklapanja sporazuma izazvao je uzbunu u Nemačkoj, gde je javno mnjenje izrazito protiv genetski modifikovanih organizama. Strahuje se najviše od toga da će Bajer na taj način da uvede genetski modifikovane kulture u Evropu, gde se one jako malo gaje, kao i da bi se mogao promeniti stav nemačke vlade o Monsantovom pesticidu Raundap, za koji se sumnja da je kancerogen zbog čega se u EU raspravlja o njegovoj eventualnoj zabrani.
Bajer je pokazao da čvrsto namerava da preuzme Monsanto, i za to je spreman da izdvoji čak 62 milijarde dolata, odnosno 55 milijardi evra. Reč je o ogromnom iznosu koji bi bi najveće preuzimanje strane grupe od strane nemačkog preduzeća.
Međutim, za ovu vrstu nacionalnog ponosa nema mesta u zemlji u kojoj je Monsanto omražen kao proizvođač genetski modifikovanih proizvoda i herbicida Raundap (Roundup), koji sadrži glifosat za koji se sumnja da je kancerogen.
"Monsanto nigde nije nepopularniji nego u Nemačkoj", rekla je za AFP Ana Isakovič, aktivistkinja iz lobističke grupe Sam of as (Sum of Us) koja je upravo pokrenula peticiju protiv približavanja Monsanta i Bajera.
Ova aktivistkinja iz Berlina očajava smatrajući da bi to bio "pakleni, užasan spoj”.
"Najveći strah je da Bajer pokušava da kupi Monsanto kako bi preplavio evropsko tržište genetski modifikovanim proizvodima", navela je ona.
Ova aktivistkinja nije jedina koja strajuje od GMO. U aprilu je istraživanje koje je objavilo Ministarstvo životne sredine pokazalo da 76% Nemaca smatra da je zabrana genetski modifikovanih proizvoda važna. Ovakav stav javnog mnjenja ponukao je i manjinske partnere u vladi Angele Merkel, Socijaldemokratsku partiju SPD, da se javno usprotivi najavljenom spajanju.
"Imam veoma negativan stav o tom preuzimanju. Monsanto je na izuzetno lošem glasu u Nemačkoj” zbog genetski modigikovanih organizama", rekla je poslanica SPD koja se bavi tim pitanjima Elvira Drobinski-Vajs (Weiss).
Odbojnost prema genetski modifikovanim organizmima je tolika da je drugi nemački gigant u sektoru agrohemije BASF svoje istraživanje GM izmestio iz Nemačke u Sjedinjene Američke Države i u potpunosti prekinuo da razvija seme za Evropu.
Da li postoji opasnost da spajanje Bajera i Monsanta ponovo otvori to pitanje? Paradoksalno, protivnica genetskog modifikovanja Dobrinski-Vajs baš tome se nada, jer u tome vidi priliku da se na federalnom nivou u Nemačkoj zabrane genetski modifikovani organizmi. Za sada je to u nadležnosti saveznih pokrajina.
Međutim, ovaj novi giganti "imao bi ogromnu moć lobiranja sa obe strane Atlantika", upozorava predstavnik ekološke organizacije Grinpis (Greenpeace) zadužen za poljoprivrednu politiku Marko Kontijero (Marco Contiero).
Bajer je navikao da bude na meti kritika, pre svega zbog proizvodnje pesticida neonikotinoida za koje se smatra da ubijaju pčele, zbog lega je trentno na snazi i moratorijum u EU. Bajer osporava taj moratorijum pred pravosuđem, a istovremeno finansira i centar "za zdravlje pčela" koji ima i naloge a društvenim mrežama Tviter i Fejsbuk .
"Mislimo da možemo da se nosimo s pitanjem reputacije Monsanta. Znamo da time moramo veoma odlučno da se bavimo", naveo je u odgovoru za AFP novi direktor Bajera Verner Bauman (Werner Baumann).
Najavljeno spajanje američkog i nemačkog giganta podstiče i zabrinutost zbog moguće kontrole nad svetskom poljoprivredom, budući da je sve veća koncentracija u sektoru agrohemije.
Tako američke firme Dau kemikal (Dow Chemical) i Dipon (Dupont) planiraju da se spoje, a planirano je da kineski KemČajna (ChemChina) preuzme švajcarsku Sindžentu (Syngenta). Gigant koji bi nastao spajanjem Bajera i Monsanta postao bi najveći svetski proizvođač semena i pesticida, sa udelima od 29% odnosno 24% na tržištu, upozorava Grinpis.
Kontijero iz Grinpisa tvrdi da će ovo novo preduzeće "odlučivati o tome šta će se naći na stolu potrošača", jer će "poljoprivrednicima moći da nametne šta će sejati i kako uzgajati", sa ponudama tipa sve u jednom, u koje je uključeno i seme i hemijski proizvodi koji se koriste.
Nekadašnja ministarka poljoprivrede i članica opozicionih Zelenih Renate Kinast (Kuenast) upozorava da ovim preuzimanjem Bajer "ide u suprotnom pravcu od svetskih debata" o zdravijoj ishrani.
Ona je upozorila da postoji opasnost od promene odluka političara po pitanju osporavanog herbicida glifosata, koji se nalazi u Monsantovom proizvodu Raundap, i o čijoj mogućoj zabrani su podeljene zemlje članice EU. U Nemačkoj SPD se zalaže da se vlada zvanično uzdrži od glasanja, a mnogi lanci prodaje baštenske opreme su izbacili ovu supstancu za koju se sumnja da je kancerogena.
Strah Kinastove je da bi, u slučaju preuzimanja kojim bi Raundap postao nemački proizvod, socijaldemokrate mogle da promene stav i podlegnu uticaju Bajera.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|