Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tereza Mej u diplomatskoj akciji u Briselu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.12.2017. |
|
|
|
|
|
|
Britanska premijerka Tereza Mej 4. decembra u Briselu razgovaraće sa predsednicima Evropske komisije i Evropskog saveta i pokušati da napravi preko potrebni proboj u pregovorima o izlasku Velike Britanije iz EU. Britanija i EU pregovoraju o finansijskim uslovima izlaska, sudbini državljana EU u Britaniji i Britanaca u EU posle Bregzita i granici sa Irskom ali napredak koji se traži, a koji je uslov za sledeću fazu pregovora o budućim odnosima, još nije ostvaren. Inače, novo istraživanje pokazalo je da polovina Britanaca podržava još jedno glasanje o konačnom sporazumu o izlasku Britanije iz EU.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk zatražio je od premijerke Mej da "stavi konačnu ponudu (oko Bregzita) na sto najkasnije do 4. decembra, kako bi se moglo proveriti (na samitu sredinom decembra) da li je učinjen dovoljan napredak".
Pre sastanka s Tuskom britanska premijerka će razgovarati sa predsednikom Komisije Žan-Klodom Junkerom kako bi se finalizovao dogovor u principu o tri pitanja izlaska Britanije iz bloka.
Mej će pokušati da ubedi Junkera i pregovarača EU za Bregzit Mišela Barnijea da se otvore pregovori o novom trgovinskom sporazumu i dvogodišnjem tranzicioniom periodu, piše briselski portal EURACTIV.com.
Poslednjih dana diplomate neumorno razgovaraju kako bi do 4. decembra, što je rok koji je utvrdila EU, postigle napredak a vodeći pregovarač za Bregzit Evropskog paramenta kaže da su šanse "da to bude 50:50".
Gi Verhofstat je dodao da pregovori o finansijskom aspektu "razvoda" idu dobro dok u vezi prava građana i granice sa Irskom još ima nerešenih pitanja.
Britanski zvaničnik koji je želeo da ostane anoniman, u skladu sa vladinom politikom, rekao je da se još razgovara o mnogim pitanjima i da su pregovori u odlučujućoj fazi, prenela je agencija AP.
Britanija je odlučila da iz EU izađe 29. marta 2019. ali pregovori o izlasku i budućim odnosima sporo napreduju.
Kako se navodi, 27 članica EU na samitu 14-15. decembra treba da proglase da je u razgovorima o tri najvažnija pitanja došlo do napretka kako bi počeli pregovori o budućim odnosima.
Polovina Britanca je za drugi referendum o Bregzitu
U međuvremenu je novo istraživanje javnog mnjenja pokazalo da je polovina ispitanika u Britaniji za drugo glasanje o izlasku iz EU i da većina misli da bi vlada mogla da plati previše Uniji za otvaranje pregovora o trgovini.
Istraživanje, čije je rezultate objavio britanski Mejl od 3. decembra, pokazalo je da 50% anketiranih podržava još jedno glasanje o uslovima izlaska Britanije iz EU dok 34% odbacuje drugi referendum.
To je prvo istraživanje mišljenja javnosti od kako su pre nekoliko dana mediji preneli da je Britanija spremna da plati oko 50 milijardi evra EU kako bi se prešlo na pregovore o budućem trgovinskom sporazumu.
Inače, od referenduma o Bregzitu 2016, poznati protivnici izlaska Britanije iz EU, od francuskog predsednika Emanuela Makrona do bivšeg britanskog premijera Tonija Blera i milijardera Džordža Sorosa, govore da Britanija može da promeni mišljenje i izbegne ono što bi, smatraju oni, bila katastrofa za britansku ekonomiju.
Bler je za BBC rekao da vlada neće uspeti da dobije ono što pokušava u pregovorima o Bregzitu jer Britanija želi da napusti jedinstveno tržište a da zadrži beneficije dodajući da birači mogu da promene mišljenje.
"To je reverzibilno. Kada se činjenice promene, ljudi mogu da promene mišljenje", kazao je Bler.
Međutim, zagovornici Bregzita ističu da bi svaki pokušaj da se zaustavi proces izlaska iz EU bio antidemokratski.
Prema istraživanju koje je sprovela kompanija Survejšen (Survation), samo 11% Britanaca misli da Britanija treba da plati 50 milijardi funti da izađe iz EU dok 31% misli da ne treba da plati ništa, preneo je EURACTIV.com.
Takođe je istraživanje pokazalo da 35% ispitanika smatra da će im posle Begzita biti teže na finansijskom planu a 14% misli da će im biti bolje.
Istraživanje je obavljeno 30. novembra i 1. decembra i obuhvatilo je 1.003 odrasle osobe.
Izvor: EURACTIV.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|