Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poljaci pokušavaju da izglade odnose sa EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.01.2018. |
|
|
|
|
|
|
U pokušaju da poboljša odnose sa Briselom, poljski desničarski premijer Mateuš Moravjecki smenio je ministre odbrane i spoljnih poslova i posle toga se sastao sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom u tročasovnom razgovoru koji je ocenjen kao "prijateljski".
Ovi potezi usledili su nekoliko sedmica nakon što je EU po prvi put u istoriji pokrenula član 7 Ugovora EU, odnosno disciplinski postupak protiv Varšave zbog kontroverznih reformi pravosuđa koje Brisel ocenjuje kao pretnju vladavini prava, piše EURACTIV.com
Predsednik Poljske Andžej Duda je u julu 2017. rekao da je morao da stavi veto na dva od tri zakona pravosudne reforme jer je neophodno da se očuva nezavisnost sudija od političkih pritisaka, a reforma je kršila Ustav Poljske.
Ulični protesti desetine hiljada Poljaka prethodili su njegovoj odluci.
Bivša premijerka Beata Šidlo optužila je šefa države da je vetom odložio reformu na koju Poljaci čekaju 28 godina i najavila da vladajuća stranka Pravo i pravda neće popustiti ni pred uličnim demonstracijama, ni pred kritikom EU i SAD, i da će sprovesti reformu, uključujući i kadrovske čistke među sudijama.
Poljska je i pre toga bila u sukobu sa EU, zajedno sa ostalim članicama Višegradske grupe - Mađarskom, Češkom i Slovačkom - oko briselskih izbegličkih kvota koje te zemlje odbijaju da prihvate. EU je zbog toga već tužila Poljsku.
Novembra 2017, na Dan državnosti Poljske, radikalni desničari su organizovali rasistički marš sa parolama ""bela Evropa bratskih nacija" i islamofobnim porukama.
Nije poznato o kojim sve temama su 9. januara razgovarali Junker i Moravjecki, ali se u saopštenju EK kaže da se "detaljno govorilo o pitanjima vladavine prava".
U saopštenju se razgovori opisuje kao "konstruktivni" i dodaje se da su se sagovornici dotakli i drugih tema kao što su "budućnost EU, poljska pozicija unutar EU", kao i ekonomska, energetska i migranska politika".
Moravjecki je novinarima nakon sastanka rekao da je "naša namera da sistem bude efikasniji, pravedniji i objektivniji".
U zajedničkoj izjavi se kaže da je večera protekla u "pijateljskoj" atmosferi i da je "detaljno razgovarano" o vladavini prava u Poljskoj". Junker i Moravjecki će se ponovo sresti krajem februara "kako bi sagledali napredak".
Osim dva pomenuta ministra, smenjeno je još njih sedam na zvaničnoj ceremoniji održanoj u predsedničkoj palati u Varšavi.
"Ne želimo da budemo dogmatska, doktrinarna ili ekstremistička vlada; hoćemo da budemo vlada koja približava ekonomiju i društvo, kao i evropski i globalni nivo lokalnom," rekao je Moravjecki, pozdravljući novi kabinet.
Varšavski politički analitičar Erik Mistevič je za rekonstrukciju vlade rekao da je "novo poglavlje u odnosima sa EU koje Evropi šalje snažan signal". On je dodao da novi ministri nisu ljudi koji bi zagovarali izlazak Poljske iz EU.
U decembru 2017. Brisel je aktivirao pomenuti član 7 zbog "sistamtskih pretnji" nezavisnosti poljskog pravosuđa od politike nacionalne desničarske vlade. Posledica aktivacije tog člana može biti i suspezija prava glasa Poljske unutar bloka.
Varšavi je zato dato mesec dana da reši situaciju, s obećanjem da se može povući aktivacija ako se to dogodi. Hoće li tako biti nije izvesno s obzirom da je nepopustljivi poljski predsednik Duda potpisao reforme i optužio EU da "laže" u vezi sa zakonima.
Varšava insistira da se pravosudnim reformama zapravo cilja na ostatke komunizma - koji je u Poljskoj pao 1989 - u pravnom sistemu zemlje.
Junker je u intervjuu nemačkoj televiziji emitovanom 9. januara rekao da ne preti Varšavi ukidanjem finansijske pomoći, što je jedna od mera predviđena članom 7.
"Nisam ratnički raspoložen, želim da zajedno sa Poljacima krenemo napred ka bazičnom konsenzusu," rekao je, pored ostalog Junker.
Poslednje nesuglasice sa Poljskom nastavak su tenzija istok-zapad unutar EU sa bivšim republikama sovjetskog bloka oko škakljivih tema kao što su nezavisni mediji i migraciona politika.
Izvor: EURACTIV.rs
Foto: EK
Povezani sadržaj
|
|
|