Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Italija pušta ilegalne imigrante u Francusku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Italija će tuniskim imigrantima izdavati takozvane privremene boravišne dozvole koje će im omogućiti da putuju u sve zemlje šengenske zone slobodnog kretanja, kazao je 7. aprila ministar unutrašnjih poslova Roberto Maroni. Ta mera bi mogla da izazove gnev Francuske, budući da najveći broj tuniskih imigranata želi da ode u tu zemlju, gde je zajednica Tunižana brojna.
"Odlučili smo da izdamo privremene boravišne dozvole za humanitarniu zaštitu koje će tim imigrantima omogućiti da putuju u zemlje šengenskog prostora", kazao je ministar. Dozvole će, kako je saopšteno, moći da dobiju imigranti koji su već došli, dok će oni koji to tek učine biti vraćeni u Tunis u skladu sa sporazumom koji su postigli zvaničnici Tunisa i Italije.
Većina imigranata želi da ode u frankofone zemlje, pre svega Francusku, ali i Belgiju i Švajcarsku, u kojima imaju rođake i prijatelje od kojih očekuju pomoć za smeštaj i posao na crnom tržištu.
Maroni će se 8. aprila sastati sa svojim francuskim kolegom Klodom Geanom (Claude Gueant). Kako je naveo italijanski ministar, na tom sastanku bi trebalo da se utvrdi zajednički sistem reagovanja da bi Francuska i Italija u taj problem mogle da uključe sve zemlje Evropske unije.
Italija se već sedmicama žali da je ostavljena na cedilu da se sama bori sa talasom imigranata. Od svrgavanja dugogodišnjeg tuniskog predsednika Ben Alija i nemira u toj zemlji, na italijansko ostrvo Lampeduza iskrcalo se više od 22.000 ilegalnih imigranata.
Evroski zvaničnici koji su želeli da ostanu anonimni kazali su za AFP da Evropska unija nije u stanju da pronađe brz odgovor za ekonomsku krizu u Tunisu zbog koje hiljade stanovnika te zemlje pokušava da uđe u EU. "U ovom trenutku svako radi za sebe i u svom dvorištu. Više ne postoji duh saradnje", kazao je jedan od zvaničnika koji je želeo da ostane anoniman.
To pitanje je postalo veoma osetljivo sa političkog stanovišta, a ton se zaoštrava unutar EU. Predstavnik jedne velike evropske zemlje kazao je da "atmosfera nije dobra".
Background Problem imigranata u Italiji pogoršan je u Italiji ove godine zbog nemira u Tunisu i krize u Libiji. Na italijansko ostrvo Lampeduza, koje ima 5.000 stanovnika, od početka godine se iskrcalo više od 22.000 imigranata, uglavnom iz Tunisa. EU sa Tunisom nema sporazume o readmisiji, tako da je mogućnost vraćanja imigranata ograničena. Većina imigranata iz Tunisa ne želi da zatraži azil u Italiji, već samo prolazi kroz tu zemlju na putu ka Francuskoj i, delom, Belgiji i Švajcarskoj.
Nakon višenedeljnih protesta, predsednik Tunisa Zin al-Abidin Ben Ali, koji je bio na vlasti 23 godine, pobegao je polovinom januara u Saudijsku Arabiju. Uspostavljena je prelazna vlada, ali je usledio talas strajkova i nemira. Narodna pobuna u Tunisu izazvala je političke potrese u severnoj Africi.
"Problem je u Tunisu. Trebalo bi navesti tuniske vlasti da zaustave odlazak i ponovo prihvate svoje građane koji ilegalno dolaze u zemlje EU. Za to su potrebne podsticajne mere", istakao je jedan evropski zvaničnik.
EU ne reaguje, Italija gubi strpljenje
Evropljani znaju šta tuniske vlasti žele - finansijsku pomoć za podsticanje privrede, obuzdavanje nezaposlenosti, kao i vize za sloodno putovanje.
U Evropskoj komisiji kažu da se tuniske vlasti neće angažovati dok ne vide neke ustupke EU. Tuniske vlasti "moraju da daju pristanak za povratak njenih građana koji na cno borave u EU", istakao je portparol komesarke za imigraciju Sesilije Malmstrem (Cecilia Malmstrom).
Vlasti Tunisa su sagovornicima u EU kazale da bi povratak ilegalnih imigranata samo povećao problem nezaposlenosti u zemlji.
Italijanski ministar unutrašnjih poslova poslanicima je 7. aprila predstavio i sporazum koji je postigao sa tuniskim vlastima. Prema tom sporazumu, novi imigranti moraju biti vraćeni u Tunis.
Portparolka komesara za proširenje i susedstvo Štefana Filea (Fuele) Nataša Butler kazala je da je problem u postizanju dogovora sa Tunisom i u tome što Tunis trenutno nema stalnu i stabilnu vlast. Zbog toga se, kako je navela, ne može razgovarati o unapređenju statusa Tunisa u odnosima sa EU, kao što je bio slučaj sa Marokom koji ima privilegovano partnerstvo.
Odluka Italije da počne da izdaje boravišne dozvole imigrantima jedan je od znakova da je, suočena sa neaktivnošću EU, počela da gubi strpljenje. Tu meru je prihvatila i ksenofobna partija Severna liga, partner vladajuće partije premijera Silvija Berluskonija (Berlusconi).
Međutim, šef italijanske diplomatije Franko Fratini (Franco Frattini) priznao je 6. aprila da bi takva mera mogla negativno da utiče na odnose sa Francuskom i da bi najmanje 18.000 imigranata otišlo u tu zemlju.
Prema oceni Evropske komisije, Italiju ništa ne sprečava da izdaje takve dozvole jer je to u nadležnosti država članica. Međutim, ukazuju u Komisiji, time se dužnost vraćanja ilegalnih imigranata Italija prebacuje na druge zemlje, što može da izazove gnev u susednim zeljama.
Ministri unutrašnjih poslova EU sastaće se 11. aprila u Luksemburgu a odgovor na priliv imigranata iz Severne Afrike biće glavna tema. Krajem aprila u Rimu će se održati i samit predsednika Francuske Nikole Sarkozija i predsednika Vlade Italije Silvija Berluskonija, o imigraciji i situaciji u Libiji.
Italija je nezadovoljna zbog pojačane kontrole francuske policije na jugoistoku Francuske, tokom kojih uhvati svakog dana oko 40 tuniskih imigranata i vraća ih na italijansku teritoriju. Italija je zbog toga najavila, pored izdavanja boravišnih dozvola, i otvaranje prihvatnuh cenata za imigrante koji žele da odu u Francusku ili Nemačku.
Izvor: AFP i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|