Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Delor: Potrebno poboljšanje atmosfere za jačanje EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Atmosfera koja vlada u EU nije povoljna za jačanje Evrope, kazao je jedan od utemeljivača zajedničke evropske valute Žak Delor (Jacques Delors). On je u intervjuu za EurActiv.com kazao i da sadašnji lideri Francuske i Nemačke, Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) i Angela Merkel, održavaju površne odnose dve zemlje, za razliku od njihovih slavnih prethodnika.
"Globalizacija seje bojazan, čak užas, među građanima i postoji tenzija između globalnog i lokalnog", kazao je Delor i dodao da u takvoj situaciji ljudi na lokalu traže neke tačke oslonca. "To može biti zajednica, u Nemačkoj savezna pokrajina, to može biti i država, ali na kraju sve to malo više naginje ka nacionalizmu", kazao je on.
Kao drugi nepovoljan faktor Delor je ukazao da su drustva složena, a mediji, koji su postali značajni, sve pokušavaju da pojednostave, usled čega je nastao zabrinjavajući jaz između elita,vladajućih struktura, i običnog naroda. "Zbog toga postaje teško dati odgovor na pitanje čemu Evropa. Pored toga, u sivm našim zemljama iz toga proističu populizam i primedbe ekstremne desnice ili ektsremne levice".
"Takva atmosfera nije pogodna ni za približvanje stavova zemalja članica ni za stvaranje osećaja kod građana da ne pripadaju samo državi, što je i dalje ključno za tu globalnu ambiciju, za taj zajednički brod Evropu", rekao je Delor, koji je bio jedan od pokretača evropskih integracija i predsednik Evropske komisije 1985-1995.
On je ocenio da su odnosi Francuske i Nemačke, koji su značajni za EU, površni, što nije bio slučaj u doba Helmuta Kola i Fransoa Miterana (osamdesetih i u prvoj polovini devedesetih godina 20. veka), kao i nekih drugih lidera te dve zemlje.
"Ne možemo dati primer samo Miterana i Kola. Možemo govoriti i o Žiskaru d'Estenu (Giscard d'Estaing) i Šmitu (Schmidt). Možemo govoriti i o de Golu (de Gaulle) i Adenaueru", pobrojao je Delor. "Svi su oni obeležili istoriju Evrope jer su u određenom trenutku prevazišli svoja predubeđenja jedni o drugima i u drugi plan stavil značajne interese, sve to u korist vizije Evrope" kazao je on, ocenivši da je zbog toga taj period bio tako izuzetan.
Kako je naveo, njihovi naslednici Širak i Šreder su se slagali samo oko toga da kažu "ne" svako na svom jeziku.
Background Žak Delor se smatra jednim od utemeljivača zajedničke evropske valute. Bio je poslanik u evropskom parlamentu, a od 1985. do 1995. godine predsedavao je Evropskom komisijom Delor je 1996. godine osnovao centar za istraživanja Naša Evropa (Notre Europe). Bio je i ministar u vladi Francuske, kao i predsednik komisije za obrazovanje Agencija Ujedinjenih nacija za kulturu, obrazovanje i nauku (UNESCO). Zalaže se za jačanje ekonomske integracije EU.
"Bio je to površni savez, kao što je površan i između gospođe Merkel i gospodina Sarkozija, Jednom rečju, tu više nema srca. Srca i vizije. A to treba ponovo izgraditi. Ne zbog toga što Francuska i Nemačka moraju da dominiraju Evropom, to svakako ne, već zbog toga što je taj francusko-nemački odnos jedan od značajnih pokretača Evrope". rekao je Delor.
Na pitanje da li bi dolazak socijalista na vlast donela promene, on je rekao da bi to donelo neke novine u viziji ekonomskog i finansijskog upravljanja Evropom, ali da je najznačajnije da Francuska i Nemačka prihvate i razumeju međusobne razlike i iz njih izvuku najbolje. Razlike su bogatstvo Evrope, istakao je on.
"Veliki sam zastupnik obnavljanja dijaloga na svim nivoima između Nemaca i Francuza. To je od sustinskog značaja. To tek treba učiniti. Mislim da bi mlade generacije trebalo time da se pozabave. A i ja sam spreman da zasučem rukave", kazao je Delor.
On je kazao da su Evropi potrebni "pozitivni refleksi" umesto straha, koji je prisutan i usporava napredak. Govoreći o tim negativnim reakcijama naveo je da je nemačka kancelarka Angela Merkel dugo bila neodlučna o pitanju evra, ali da je na kraju shvatila da bi nestanak evra bio loš i za Nemačku.
Ukoliko se ništa ne promeni, Evropa će, suočena sa velikim silama koje preuzimaju sve značajniju ulogu u svetu, doživeti opadanje. "Kroz 25 godina neće nas više biti nigde u svetu", dodao je on.
Kada je reč o Strategiji Evropa 2020, Delor je rekao da je taj tekst isuviše opšti i da su Evropi potrebnii konkretniji i precizniji tekstovi.
"Još jednom vam kažem - dve tenzije koje sam na početku pomenuo između globalnog i lokalnog i između elita i naroda, ta dva elementa su ključni politički elementi o kojima bi naši političari i političarke trebalo da razmišljaju. Jer, nije reč samo o pravljenju Evrope. Reč je i o očuvanju pluralističke demokratije i odgovornog građanstva", kazao je on.
Delor je rekao da se zalagao za uspostavljanje jače ekonomske zajednice u Evropi, uporedo sa razvojem monetarne unije. Povodom krize u zoni evra, Delor je kazao da zajednička valuta sa sobom nosi ii prava i obaveze. "Zaboravili smo obaveze. Evro nas je zaštitio, čak i o d naših gluposti. Toliko".
Kako je rekao, ekonomski rezultati u EU su i ovako zadovoljavajući - od 1999. do 2008. ostvaren je privredni rast o 2,1% uproseku, stvoreno je 14 miliona radnih mesta, a stopa produktivnosti bila je u proseku na nivou SAD,
Izvor: EurActiv.com
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|