Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Spor neće ugroziti pristupanje Islanda EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Nakon odbacivanja sporazuma o vraćanju duga britanskim i holandskim štedišama na referendumu na Islandu, Velika Britanija i Holandija saopštile su da planiraju da tuže tu zemlju koja želi da postane članica EU. Evropska komisija je saopštila 11. aprila da taj spor neće uticati na pregovore sa Islandom o pristupanju.
Britanske i holandske vlasti su saopštile da su razočarane ishodom referenduma na kome se 9. aprila gotovo 60% građana izjasnilo protiv novog sporazuma o otplati duga, iako je predviđao manju kamatnu stopu i duži period otplate u odnosu na prethodni predlog koji je, takođe, odbačen prošle godine na referendumu.
Island duguje tim zemljama oko 3,46 miliona evra koje su one isplatile svojim štedišama na ime izgubljenih uloga na internet računima "Ajssejv" (Icesave) kojim je rukovodila banka Landsbanki, jedna od tri islandske banke koje su bankrotirale krajem 2008. godine.
Britanski list Indipendent (Independent) piše da bi odbacivanje sporazuma na referendumu moglo da pogorša odnose sa Britanijom i Holandijom i da poveća šanse da kroz koju godinu te dve članice EU blokiraju prijem Islanda u EU.
Evropska komisija je saopštila da "ishod referenduma neće uticati na tekuće pregovore o pristupanju, čemu Komisija ostaje u potpunosti posvećena".
Background Island je podneo zahtev za članstvo u EU u julu 2009, status kandidata mu je odobren u februaru 2010, a pregovori o članstvu su počeli u julu 2010. Evropski parlament je 7. aprila u prvom izveštaju o Islandu usvojenom od početka pregovora o članstvu sa tom zemljom pozdravio napore za uključivanje Islanda u EU kao demokratske zemlje sa razvijenom tržišnom ekonomijom. Parlament je, međutim, ukazao da neka osetljiva pitanja ostaju da se reše, poput spora oko otplate duga štedišama, lova na kitove i namere Islanda da zaštiti ribolov i poljoprivredu.
Sporazum o Evropskom ekonomskom prostoru (EEA) stupio je na snagu 1. januara 1994. godine u cilju formiranja jedinstvenog unutrašnjeg tržišta sa osnovnim propisima koji omogućuju slobodan protok usluga, roba, kapatila i ljudi u otvorenom i konkurentnom okruženju. EEA okuplja 27 članica EU, kao i Norvešku, Island i Lihtenštajn.
Nakon propasti onlajn računa Ajsejv na Islandu 2008. godine kojim je rukovodila Landsbanki, britanske i holandske vlasti su svojim štedišama nadoknadile izgubljene štedne uloge, ali nisu uspele da postignu dogovor sa Islandom o vraćanju duga. Na referendumu održanom prošle godine Islanđani su odbacili prvobitni dogovor o otplati duga Britaniji i Holandiji.
U saopštenju evropskog komesara za proširenje Štefana Filea (Fule) i komesara za unutrašnje tržište i usluge Mišela Barnijea (Michel Barnier) navodi se da je Komisija "primila na znanje" rezultat referenduma, odnosno odbacivanje novog sporazuma koji se odnosi na uslove otplate duga Britaniji i Holandiji.
Komisija je saopštila da će, s obzirom na okolnosti i moguće efekte ishoda referenduma, "pažljivo pratiti dalji razvoj" i podsetila na obaveze Islanda koje proističu iz članstva u Evropskom ekonomskom prostoru (EEA).
Evropska komisija je izrazila podršku nadzornom telu (ESA) Evropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (EFTA), koje će biti nadležno za taj spor, i izrazila nadu da će uskoro biti pronađeno rešenje.
"Mislim da će proces trajati najmanje godinu, godinu i po", rekao je islandski ministar finansija Stejngrimur Sigfuson (Setingrimur Sigfusson) na konferenciji za novinare posle referenduma.
Ekonomisti su ocenili da bi parnica moglo biti skuplje rešenje za Island.
Fajnenšal tajms (Financial Times) piše da je ovaj slučaj ukazao na nedostatke u evropskim propisima o prekograničnim bankarskim transakcijama i postavilo pitanje ko je pravno i moralno odgovaran za strane štedne uloge u domaćim bankama kada finansijski sektor neke zemlje doživi slom.
"Podstaklo je i sumnje u budućnost islandske vlade levog centra, koju predvodi premijerka Johana Sigurdardotir (Johanna Sigurdardottir) koja je uložila svoj kredibilitet u rešavanje spora oko 'Ajssejva' i pristupanje EU", piše britanski list.
Islandska vlada je saopštila da neće podneti ostakvu nakon neuspeha na referendumu i najavila da će nastaviti da radi na ponovnom uspostavljanju ekonomske i finansijske stabilnosti nakon ekonomskog kolapsa 2008. goidine.
Vlada je saopštila da će nova runda pregovora sa Međunarodnim monetarnim fondom biti odložena za nekoliko nedelja, ali da ima dovoljno deviznih rezervi da pokrije dugove koji stižu na naplatu ove i naredne godine.
Izvor: EurActiv.com i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|