Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Kampanja protiv abortusa u Mađarskoj finansirana novcem EU      

Objavljeno : 15.06.2011. | Ažurirano : 16.06.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

U Mađarskoj koja presedava EU sprovedena je medijska kampanja protiv abortusa i ispostavilo se da je ona u velikoj meri finansirana sredstvima EU. Zbog toga su reagovale institucije EU, a evropska komesarka za pravdu i osnovna prava Vivian Reding  (Viviane) oštro je kritikovala mađarske vlasti i najavila da će EU od Mađarske verovatno tražiti da vrati novac. U Evropskoj uniji žene uglavnom mogu odlučiti da prekinu trudnoću do 12. sedmice trudnoće, ali ima i zemalja sa znatno striktnijim propisima, poput Poljske i Irske.

Kampanja mađarskih vlasti protiv abortusa, vredna 416.000 evra, velikim delom je finansirana iz programa Napredak, preko kojeg se koristi novac EU za ostvarivanje socijalnih obaveza i ciljeva. U okviru kampanje na autobuskim i metro stanicama u Budimpešti postavljeni su plakati na kojima fetus u majčinoj utrobi traži od nje da mu dozvoli da živi.

 

"Razumem da nisi spremna za mene ali razmisli još jednom i daj me na usvajanje. Dozvoli mi da živim!" pisalo je na plakatu na kome se nalazio i logo programa EU za zapošljavanje i socijalnu solidarnost.

 

Oštre reakcije usledile su i iz Strazbura sa zasedanja Evropskog parlamenta. Poslanica Socijalista i demokrata Silvi Gijom (Sylvie Guillaume) pozvala je Redingovu da se izjasni o tome.

Background

Za novi Ustav Mađarske u glasalo je 262 poslanika a 44 je bilo protiv. Ustav će stupiti na snagu 1. januara 2012. a stručnjaci ga ocenjuju kao ekonomski i društveno vrlo konzervativan. Od ekonomskih mera Ustav predviđa velika ograničnja finasijskih i drugih institucija u ekonomiji dok državni dug ne padne ispod 50% bdp-a. U ustavu se fetus od začeća tumači kao živo biće i kao takav imaće zaštitu države dok je brak predviđen samo za osobe suprotnog pola. Kazne za najteža krivična dela podrazumevaće doživotnu robiju bez prava na pomilovanje.    

Prema Eurostatu u 2009. godini u Mađarskoj je izvršeno 49.000 abortusa, što je prema evropskoj službi za statistiku pad u odnosu na prthodne godine ali još uvek visok broj za evropske standarde.

 

Abortus je u potpunosti zabranjen u Čileu, El Salvadoru, Nikaragvi i na Malti.

 

U Srbji nema pouzdanih podataka o broju prekinutih trudnoća godišnje a statitika ne obuhvata veliki broj prekida koji se obave u privatnim ustanovama. Prema dostupnim podacima i procenama u Srbiji se godišnje prekine između 150 i 200 hiljada trudnoća.

 

"Mi ćemo pokrenuti postupak za raskidanje ugovora i donečemo zaključke, uključujući i finansijske", rekla je Redingova.

 

Novi Ustav Mađarske, koji je izazvao polemiku i van granica Mađarske, predviđa da se prema plodu treba od začeća odnositi kao prema živom biću, što je definicija koju mnogi vide kao uvod u zabranu abortusa.

 

Mađarski državni sekretar za porodicu i omladinu Mikloš Soltes demantovao je da je sporna odredba Ustava samo prvi korak ka zabrani abortusa i naveo da mađarsko društvo još nije spremno za takav potez. "Ne želimo da zabranimo abortus, kao što je to slučaj u Poljskoj. Želimo da istaknemo vrednost života", rekao je on.

 

Na kritike je reagovao i premijer Mađarske Viktor Orban koji je istakao da je cilj kampanje da ohrabri rađanje dece i usvajanje.

 

Ipak, takvi argumenti nisu prihvaćeni u Briselu, a nadležna komesarka Vivijan Reding je ocenila da kampanja nije u skladu sa predloženim ciljevima za koje je dobila sredstva iz programa Napredak. Ona je rekla da će Evropska komisija tražiti da se uklone svi posteri i drugi delovi kampanje i da će EU verovatno zahtevati od Mađarske da vrati novac.

 

Posteri su u međuvremenu već uklonjeni sa ulica jer je kampanja trajala samo tokom maja, pa se iz tog razloga postavlja pitanje da li Evropska komisija pravovremeno proverava kuda odlaze fondovi EU, kao što je slučaj sa mađarskom kampanjom.

 

Prema najnovijm istraživanju evropske statističke službe Eurostat, 60% građana Mađarske podržava pravo žena na dobrovoljni prekid trudnoće.

 

Abortus u EU u nadležnosti država članica

 

Pitanje prekida trudnoće nij regulisano na nivou EU, vech ga uređuju same države članice svojim zakonima. Razlog za to su velike razlike u shvatanju prekida trudnoće medju evropskim državama, a protiv regulacije tog pitanja na nivou EU najviše se zalagala Irska, pa joj je taj ustupak i odobren tokom pregovora o Lisabonskom sporazumu. EU je rezolucijom iz 2002. ipak preporučila zemljama članicama da legalizuju namerni prekid trudnoće.

 

U zemljama EU abortus u većini slučajeva i jeste dozvoljen. U velikom broju zemalja on se može sprovesti bez dodatnih uslova na osnovu slobodne odluke žene do 12 nedelje trudnoće, ali i nakon toga ukoliko su ispunjeni određeni uslovi propisani zakonom, poput rizika za zdravlje ploda ili majke ili silovanje. Pored dobrovoljne odluke žene, u nekim zemljama zahteva se i konsultacija sa lekarom ili pristanak roditelja ukoliko je osoba maloletna.

 

Osim slobodne volje  određeni ekonomski i socijalni razlozi su potrebni da bi se prekinula trudnoća u Velikoj Britaniji i Finskoj, dok je u Portugaliji i Poljskoj potrebno da bude fizički ili mentalno ugrožen život žene. Situacija je još oštrija u Irskoj gde se trudnoća može prekinuti samo ako je direktno ugrožen život majke, a na Malti, gde do ove godine nije bio dozvoljen ni razvod, uopšte ne postoji mogućnost abortusa.Uslovi su veoma strogi i na Kipru.

 

U državama gde postoje ekonomski i socijalni preduslovi za abortus, poštovanje tih zakonskih pravila u mnogome zavisi od ustaljene prakse i opšteg uverenja javnosti pa je tako abortus normalna pojava u Velikoj Britanij i Finskoj, dok je u Poljskoj to pitanje velikih društvenih potresa i nesuglasica. Prema nedavnim istraživanjima većina Poljaka izjasnila se da ne bi menjala sadašnji zakon koji propisuje rigorozna pravila da bi se prekinula trudnoća. Zbog takvih društvenih okolnosti u Irskoj i Poljskoj žene u velikom broju odlaze u inostranstvo da bi prekinule neželjenu trudnoću.

 

U poljskoj javnosti abortusi su tema koja često dospe u žižu javnosti, a u prethodnim godinama to se događalo zbog plakata sa pozivom na abortus u Velikoj Britaniji, što je istraživalo Tužilaštvo, zbog kampanje protiv abortusa u kojoj su prikazivani mrtvi fetusi i abortus upoređivan sa ubistvima, ali i zbog slučajeva u kojima doktori odbijaju da urade abortus i u retkim slučajevima kada je odobren, pozivajući se na verska moralna načela.

 

U Španiji je zakon bio dosta restriktivan do prošle godine i omogućavao je abortus samo u slučajevima ugroženosti života ili zdravlja, kao i silovanja, a situacija je promenjena u julu 2010. godine. Uprkos tome, deo lokalnih samouprava nije ćželeo da sprovodi nove liberalnije propise.

 

Abortus u Srbiji dozvoljen, godišnje i do 200.000 prekida trudnoće

 

Namerni prekid trudnoće u Srbiji je dozvoljen do 10 nedelje bez dodatnih uslova, dok se u načelu može sprovesti i kasnije uz odobrenje komisije. Podaci o broju spovedenih abortusa nisu pouzdani zbog toga što se veliki deo njih izvrši na privatnim ordinacijama koje ili nemaju dozvolu za taj zahvat ili, uprkos propisanoj obavezi, ne dostavljaju podatke nadležnim institucijama.

 

U Srbiji se abortus može izvršiti na državnim i 50 privatnih ordinacija. Procenjuje se da se u Srbiji godišnje obavi i do 200.000 abortusa, a uzrok tako velikog broja delimično leži u neinformisanosti građana o kontracepciji. Naime, stručnjaci kažu da se u Srbiji na namerni prekid trudnoće najviše odlučuju žene koje imaju željeni broj dece i kiretažu koriste kao - kontracepciju.

 

Rukovodilac Centra za informatiku i biostatistiku u zdravstvu Gradskog zavoda za javno zdravlje Jasna Ristić kazala je agenciji Beta početkom godine da se zbog loša statistike o namernim prekidima trudnoće stvara lažna slika da se iz godine u godinu smanjuje broj pobačaja. "Od 1980-ih godina se, prema statistici, konstantno godišnje za deset odsto smanjuje broj namerno prekinutih trudnoća i sa oko 30.000 obavljenih kiretaža godišnje u Beogradu pre tridesetak godina, došli smo na oko 8.000", navela je Ristić.

 

To, prema njenim rečima, ne znači da se manje radi taj zahvat, već da se obavlja u privatnim zdravstvenim ustanovama koje često nemaju dozvolu za to ili ukoliko je imaju, ne dostavljaju podatke. Prema njenom mišljenju, problem sa lošom statistikom je i u neadekvatnoj inspekcijskoj službi.

 

Ona se osvrnula i na razloge za abortus i navela da se u Srbiji na prekid trudnoće najčešće odlučuje starije žene, udate ili razvedene, koje imaju željeni broj dece i kojima je to - vid kontracepcije. Ona je kazala da se u tim slučajevima događa da žena uradi i po 15 i više abortusa, dok u razvijenim zemljama trudnoću češće prekidaju mlađe osobe.

 

Izvor: EurActiv.rs, EurActiv.fr, Beta i AFP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA