Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Spor oko produženja porodiljskog u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Grupa od jedanaest članica EU, na čelu sa Velikom Britanijom i Nemačkom, sprema se da spreči donošenje Direktive o porodiljskom odsustvu u EU na sastanku 17. juna, nadajući se da će Evropska komisija na kraju i odbaciti tu direktivu, koja predviđa produženje porodiljskog odsustva u EU.
U svom prvobitnom nacrtu direktive Komisija je pre dve godine predložila da se minimalno porodiljsko odsustvo u EU poveća sa 14 na 18 nedelja kako bi se uskladilo sa standardima Međunarodne organizacije rada.
Međutim, u prvom čitanju nacrta prošlog oktobra u Evropskom parlamentu velika većina poslanika izjasnila se da minimalno odsustvo bude produženo na 20 nedelja kao i da se zahteva od zemalja članica da obezbede da žene nastave da dobijaju punu platu dok su na odsustvu.
Posle takve odluke, osam članica je u Savetu EU izrazilo rezerve o tom rešenju na sastanku u decembru. Sada ta grupa želi u potpuosti da zaustavi donošenje direktive.
Na sastanku Saveta ministara EU za zapošljavanje i socijalna pitanja 17. juna trebalo bi da bude usvojen izveštaj o napretku posle rasprave o amandmanima na direktivu. Međutim grupa od osam zemalja među kojima su i Holandija, Češka, Danska, Estonija, Slovačka i Švedska i još neke članice, pokušaće da spreče usvajanje izveštaja.
One smatraju da bi minimalno odsustvo koje predviđa direktiva trebalo da bude maksimalno, kao i da direktiva nije dovoljno felksibilna da obuhvati sva pravila o porodiljskom odsustvu koja postoje u zemaljama članicama. Takođe, smatraju da bi plaćanje punog iznosa plate tokom celokupnog odsustva od 20. nedelja bilo finasijski problematično posebno u svetlu ekonomske krize.
Budući da predlog direktive treba da dobije kvalifikovanu većinu u Savetu EU, grupa bi mogla da blokira nacrt do daljnjeg. Iako Savet nema pravo da odbaci nacrt on ne mora da ga vrati na ponovno glasanje u Parlament pre nego što se usaglasi.
Background Prema propisima koji se primenjuju od 1992. godine, žene mogu da uzmu najmanje 14 sedmica plaćenog porodiljskog odsustva. Mnoge zemlje već imaju porodiljsko daleko veće od toga, a u Šveskoj se porodiljsko može deliti između majke i oca. Evropska komisija je predložila da se porodiljsko poveća sa 14 na 18 sedmica, u skladu sa standardima Međunarodne organizacije rada. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje što duže odustvo da bi se ženama omogućilo da doje.
Evropski parlament je 20. oktobra izglasao predlog za povećanje porodiljskog na 20 nedelja. Kada ministri EU zauzmu konačan stav o ovom pitanju, predlog će biti vraćen Parlamentu.
Evropske diplomate bliske grupi koja se protivi direktivi, rekli su za Euraktiv (www.euractiv.com) da su mere koje je Evropski parlament predložio u nacrtu direktive ekstremne i da ih je Savet nekoliko puta tokom konsultacija upozorio da su otišli predaleko.
I u samoj grupi postoje podele oko budućnosti direktive i dok Velika Britanija želi da ona bude trajno odbačena i nada se da će Evropska komisija to i učiniti, Nemačka smatra da bi trebalo izvršiti promene u nacrtu.
Takva politika izazvala je i reakcije u Evropskom parlamentu, u kome je Brita Tomsen (Britta Thomsen), poslanica iz Danske i predstavnica grupe Socijalista i demokrata (S&D) za pitanja ženskih prava, rekla da je šokirana reakcijom Saveta i da bi Evropski parlament mogao uzvratiti istom merom.
"Mislim da je ovo u potpunosti neprihvatljivo i da će biti kontraproduktivno. Postoje oblasti u kojima bi Parlament mogao da blokira napredak u pitanjima koja zahtevaju saradnju Parlamenta i Saveta", rekla je Tomsenova.
Komesarka za pravdu i osnovna ljudska i građanska prava Vivian Reding, koja je nadležna za direktive dok su u proceduri, rekla je tim povodom: "Mi smatramo da je to i dalje jedna važna inicijativa. Mi želimo da se situacija pokrene i Komisija će pokušati da pronađe kompromis da bi to učinila".
Dok direktiva ne bude usvojena porodiljsko odsustvo u EU biće uređeno zakonima zemalja članica pa tako dužina trajnja odsustva varira od minimalnih 14 nedelja kakav je slučaj u Nemačkoj i Malti pa do 410 dana kako je predviđeno u Bugarskoj.
U najvećem broju zemalja porodiljsko odsustvo traje do 25 sedmica. Švedska ima fleksibilan sistem koji omogućava uzimanje odsustava do uzrasta od osam godina. U mnogim zemljama EU i očevi, kao i u Srbiji, mogu uzeti određeni broj dana nakon rođenja deteta, a mnoge zemlje dopuštaju i da očevi i majke dele porodiljsko odustvo.
Porodiljsko odustvo se u nekim zemljama produžava u slučaju rođenja blizanaca i većeg broja dece, u slučaju prevremenog rođenja ili carskog reza. U Francuskoj se, na primer, za porodiljsko odobrava 16 sedmica, od čega šest pre porođaja, ali se to produžava na 18 u slučaju problema u trudnoći, na 26 ukoliko je reč o trećem detetu, na 34 sedmice ako se rađaju blizanci i na 46 nedelja ukoliko je reč o višestrukoj trudnoći. Ne isplaćuju sve zemlje pun iznos plate tokom porodiljskog odsustva.
U Srbiji porodiljsko i odsustvo zbog nege deteta traje godinu dana. Ono može otpočeti 45 dana pre datuma određenog za porođaj i može trajati od porođaja do trenutka kada dete napuni tri meseca. Posle toga majka može uzeti odsustvo za negu deteta koje traje dok ne istekne godinu dana od kada je prestala da radi.
Rok od godinu dana se duplira u slučaju kada se pri prvom porođaju rodi troje ili više dece, ukoliko se u drugom porođaju dobije dvoje ili više dece i prilikom trećeg porođaja.
Izvor: Euractiv.com; Euractiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|