Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Većina građana EU planira odmor u svojoj zemlji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.07.2011. |
|
|
|
|
|
|
Građani EU su ove godine planirali da godišnji odmor provedu uglavnom u domovini, dok je svaki peti Evropljanin planirao da odmor provede u nekoj od članica EU. Najpopularnije destinacije za odmor među Evropljanima su Italija, Španija i Francuska. Svaki šesti Evropljanin se opredeljuje za neku zemlju van Evropske unije a u tome prednjače Slovenci koji najčešće biraju Hrvatsku, pokazuje istraživanje o turističkim navikama građana EU koji svake godine odlaze na oko 90 miliona putovanja bilo iz poslovnih ili turističkih razloga.
Najviše građana, 38%, ove godine je planiralo da odmor provede u domovini, a svaki peti ili 20% negde u EU, dok ih je nešto manje (16%) kao odredište navelo neku zemlju koja nije članica EU, pokazuje tematsko istaživanje Eurobarometar koje je sproveo Galup (Gallup). Prema istraživanju čiji su rezultati objavljeni u maju, gotovo četvrtina ispitanika (23%) nije još znala gde će provesti godišnji odmor ili nisu želeli da odgovore, dok je 4% reklo da neće ići na odmor u 2011.
Najomiljenija destinacija Evropljana za odmor su Italija, Francuska i Španija. Skoro trećina građana EU koji su planirali da odu na odmor u 2011. izjavila je da razmišlja da provede odmor u jednoj od ove tri zemlje bez obzira da li su građani tih ili drugih članica EU: 8% planiralo je odmor u Francuskoj, 9% u Španiji i 12% u Italiji.
Među građanima koji su planirali odmor u inostranstvu popularno odredište su SAD za koje se opredelilo 4% ispitanika. Slede Grčka i Turska, za koje se opredelilo po 3% građana, pokazalo je istraživanje kojim su obuhvaćene članice EU, kao i Hrvatska, Makedonija, Turska, Island i Norveška.
Turci (78%), Hrvati (77%), Grci (68%), Italijani (63%), Portugalci (58%) i Bugari (55%) uglavnom su razmišljali da odmor provedu u svojim zemljama, dok su građani Luksemburga (8%) i Makedonije (11%) bili najmanje zainteresovani da letuju kod kuće. Građani Luksemburga (47%) se najviše opredeljuju za putovanje u neku članicu EU. Slede građani Kipra (41%), Malte (39%), Belgije (38%) i Danske (37%).
Odmor van EU je najpopularniji među Slovencima (36%) a to se objašnjava činjenicom da mnogi slovenački turisti biraju da provedu odmor u nekoj od zemalja bivše Jugoslavije, najčešće Hrvatskoj. Prema istraživanju, 37% Slovenaca je izjavilo da razmišlja da provede odmor u Hrvatskoj. Ostale zemlje u kojima najmanje petina građana planira da odmor provede u zemlji koja nije članica EU su Norveška, Irska i Švedska (po 20%), Luksemburg (21%), Austrija i Velika Britanija (po 22%), Danska (23%) i Makedonija (31%).
U 15 zemalja EU većina ispitanika je izjavila da planira da provede odmor u svojoj zemlji, a u četiri zemlje to je izjavila relativna većina. U devet zemalja građani su se uglavnom opredelili da letuju negde u EU. U dve zemlje oko polovina građana je planirala odmor van EU - u Sloveniji (51%) i Makedoniji (50%). U 14 zemalja među tri najpopularnije destinacije pojavljuju se zemlje koje nisu članice EU.
Više od 70% građana EU putovalo u 2010.
Istraživanje je pokazalo i da je gotovo tri četvritne građana EU (73%) bar jednom putovalo tokom prošle godine bilo iz poslovnih ili privatnih razloga, a da je 32% bar jednom otišlo na put zbog odmora ili na "kraći put". Nešto manje od trećine građana (29%) nije putovalo iz turističkih razloga u 2010. Većina ispitanika je rekla da nije išla na odmor zbog finansijskih razloga, a taj razlog su najviše navodili Mađari (68%), Bugari (65%) i Rumuni (62%), navodi se u istraživanju u okviru koga je telefonom ispitano oko 30.000 građana.
Na pitanje kojih bi se aktivnosti tokom odmora odrekli ako bi morali da da prištede, najviše ispitanika (27%) se opredelilo za kozmetičke i spa tretmane, što je tri procentna poena više u odnosu na 2009, a kupovine bi se odreklo 21%, što je nepromenjena stopa u odnosu na 2009.
Više od trećine građana (36%) je kao razlog za odlazak na godišnji odmor 2010. navelo odmor i rekreaciju, svaki peti ispitanik (18%) je naveo kao razlog plažu i sunčanje a 17% posetu prijateljima ili rođacima.Evropljani se pre opredeljuju za tradicionalne turističke destinacije nego "alternativne ili nove". Zemlje u kojima se stanovništvo pre opredeljuje za nove destinacije su Island (43%), Norveška i Makedonija po 44%.
Većina građana EU (44%) je prošle godine putovala automobilima ili motociklima, a to je najniža stopa u odnosu na ranija istraživanja iz 2008. i 2009. kada je iznosila 47%, odnosno 48%. U 25 od 32 zemalja, više od polovine građana je samo organizovalo putovanja.
Povodom sezone odmora, Evropska komisija je podsetila građane EU da mogu da potraže pomoć u ambasadi neke druge članice EU u slučaju da zemlja čiji su državljani nema diplomatsko predstavništvo, a njima se desi neka nezgoda, poput krađe pasoša, bolesti ili nesreće. U tom cilju svi novi pasoši EU će imati odštampane informacije o konzularnoj pomoći sa adresom sajta sa informacijama o mestima na kojima mogu da potraže pomoć tokom odmora. Već 20 članica EU je potvrdilo da izdaje takve pasoše ili namerava da to učini, saopštila je 27. jula Evropska komisija.
Evropska komesarka unutrašnjih poslova Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstroem) rekla je da će Evropska komisija u narednih šest meseci predložiti propise za koordinaciju i finansijsku naknadu kako bi olakšala konzularna pomoć građana. "U slučaju konzularne zaštite reč je o evropskoj solidarnosti. Građani moraju znati gde da nađu pomoć kada im zatreba. Ne smaju brinuti zbog administrativnih procedura", rekla je Malmstromova.
Samo u SAD, Kini i Rusiji svih 27 članica EU imaju diplomatska predstavništva, a krize u Libiji, Egiptu i Jemenu su pokazale koliko je važno da se građanima pruži konzulatna podrška. U vreme izbijanja krize u Libiji oko 6.000 građana EU je boravilo u toj zemlji, a samo osam članica je imalo predstavništva.
Izvor: EurActiv.rs
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|