Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Ultraliberalizam plodno tle za epizode nasilja      

Objavljeno : 10.08.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Neredi u Velikoj Britaniji odražavaju neuspeh ultraliberalizma i predstavljaju upozorenje svim zemljama u kojima se produbljuje jaz između najbogatijih i najsiromašnijih, ocenila je francuska štampa, u kojoj je izneta i ocena da postoji velika sličnost između nemira u Londonu i onih koji su zahvatili francuska predgrađa 2005. Britanska opozicija ukazuje na mere štednje uvedene prošle godine kao na faktor koji je doprineo nasilju, dok britanski mediji ističu da se nasilje i pljačke ne mogu opravdati.

 

"Nemiri koji su opustošili siromašne krajeve Londona mogli bi se dogoditi u bilo kojoj evropskoj metropoli", navodi se na blogu spoljnopolitičkog saradnika Figaroa (Le Figaro). Taj desničarski list uporedio je nemire u Londonu sa nemirima iz francuskih predgrađa pre pet godina.

 

"Siromašna predgrađa velikih gradova su plodno tle za društvene pobune, posebno u doba krize, smanjenja budžetskih rashoda i visoke nezaposlenosti", ocenjuje se u Figarou. Taj dnevnik dodaje da Velika Britanija ima veliki ulog za rešavanje problema - reputaciju, kao organizator Olimpijskih igara naredne godine, ali i da se ne bi suočila sa sličnim problemima u još većem broju gradova.

 

Levičarski Liberasion (Liberation) upozorava da su nemiri "ozbiljno zvono za uzbunu", kako za Veliku Britaniju tako i za sva zapadna društva, u kojima vladaju nejednakosti i prisutne su različite rase. Bande zloupotrebljavaju nemire za koordinirane pljačke, ali nerede ne treba na to svoditi. "Kao i u Francuskoj, nasilne pobune, koje su se proširile na celu Englesku, ukazuju na bedu i bes dela stanovništva koje se oseća isključeno i živi na marginama britanskog društva".

 

Liberasion ocenjuje da je konzervativna vlada za sada odgovorila na nemire samo razmeštanjem velikog broja policajaca, ali da je potrebno učiniti mnogo više. "Premijer Dejvid Kameron će morati da učini mnogo više ukoliko želi da isključenima iz Totenhema ili Brikstona pruži osećaj pripadnosti", navodi se u uvodniku lista.

 

Na sličnosti sa nemirima u Francuskoj 2005. godine ukazao je i kriminolog Alen Bauer (Alain Bauer), koji je kazao da se Velika Britanija suočava sa izvesnim oblikom narodne bune. "U Engleskoj zemlja pruža manje zaposlenja, perspektiva i pomoći siromašnijima", kazao je on. Bauer je ukazao da je Totenhem, u kojem su nemiri i počeli, u početku predstavljan kao model gradskog uređenja, ali je doživeo getoizaciju i osiromašenje, a to su, kako je naveo, faktori koji pothranjuju gradske pobune.

 

Katolički Kroa (La Croix) ukazuje da se vlada Velike Britanije suočava sa velikim izazovom, koji u uslovima štednje mora da reši ograničenim sredstvima. "Isto pitanje se postavlja svim društvima koje se suočavaju sa epizodama nasilja i u kojima se primetno i provokativno produbljuje jaz između veoma dobrostojeće manjine i stanovništva koje se oseća napušteno, u društvenom i kulturnom smislu", dodaje se u listu Kroa.

 

Profesor Univerziteta u Londonu i stručnjak za odnose među zajednicama Gas Džon (Gus John) ocenio je da vlada može mnogo da učini da bi sprečila dalje širenje krize, ali da to ne treba da čini "uvođenjem policijskog časa i vodenih topova, niti pozivanjem vojske i svim drugim stvarima koje su se veoma teatralno pominjale". "Bilo bi tužno za Veliku Britaniju i njenu budućnost ukoliko bi događaji koje smo videli u proteklih 72 časa vodili ka uspostavljanju militarizovanije policije. To bi bio užas za Veliku Britaniju", kazao je Džon.

Background

Nasilje u Londonu izbilo je 6. avgusta, nakon što je mladića Marka Dagana (Duggan) ubila policija pod nerazjašnjenim okolnostima.

 

Neredi, tokom kojih je zabeleženo i nasilje i pljačkanje velikih razmera, proširilii su se i na nekoliko drugih gradova, a zabeležene su i žrtve. Jedna osoba je ponađena mrtva u kolima, a tri osobe koje su prema navodima medija pokušale da zaštite svoj kraj od pljačkaša zgažene su kolima u Birmingemu u noći između 9. i 10. avgusta, mada još nije jasno da li je to u direktnoj vezi sa nemirima.

 

Premijer Dejvid Kameron prekinuo je odmor zbog hitnih sastanaka vlade i parlamenta. U Londonu je raspoređeno 16.000 policajaca, što je dovelo do opadanja nasilja 9. avgusta, četvtog dana od izbijanja nemira, ali je situacija i dalje napeta, a stotine stanovnika organizovale su se u grupe za samoodbranu. Nasilje je, međutim, buknulo u Mančesteru, trećem po veličini gradu u Britaniji, kao i u Birmingenu, Liverpulu, Salfordu, Bristolu i Glosteru. Do sada je privedeno više od 1.100 ljudi, a ranjeno je 111 policajaca. Reč je o najvećoj epizodi nasilja u protekle dve decenije.

 

Taj stručnjak je posebno ukazao na to da je reč o ljudima koji se osećaju marginalizovano, uskraćeno, koji su besni, ne vide budućnost i ne plaše se posledica. "Postoji čitava generacija koju je stvorilo naše društvo - nije pala s Marsa već je produkt Velike Britanije - i koja kaže: 'Ne vidimo budućnost u ovom, društvu. Želimo sve što drugi imaju i shvataju zdravo za gotovo i to ćemo uzeti kada se ukaže prilika. Ne marimo za posledice'", kazao je on. Ukazao je da je "neverovatno" da se lomljenje, krađe i paljenje nastavljaju uprkos tome što postoji video nadzor, kao i snimanje iz helikoptera.

 

"Po meni je tužno gledati te malde, očigledno inteligentne ljude, koji bi tu tehnologiju mogli da koriste na mnogo produktivniji način, na primer da se politički organizuju kako bi se i njihov glas čuo", rekao je on.

 

Britanski mediji, međutim, ukazuju na nasilje i pljačkanje tokom nemira, koje predstavlja udarac za imidž zemlje. Levičarski Gardijan (Guardian) navodi da su učesnici uglavnom mladi iz siromašnih područja, ali da se u "uopštavanju ne može otići mnogo dalje".

 

Navodeći primere zloupotrebe nemira radi pljačkanja i nasilja, Gardijan ukazuje da vlasti nakon takvih epizoda nasilja često kažu da su glavni nasilnici ubačeni spolja. "Ali to nije slučaj. A nema ni naznaka antiglobalističke ili anarhističke grupe. Reč je o neobuzdanom, divljem nasilju i ozlojeđenosti. Reč je o provokaciji" upućenoj vlasti, navodi se u Gardijanu.

 

U mnogim evropskim medijima, ali i u krugovima britanske opozicije, ukazuje se da se deo uzroka može potražiti u politici štednje, ali da to nije opravdanje za nasilje.

 

Laburistička opozicija u Velikoj Britaniji ukazala je na smanjenje budžetskih izdvajanja kao na mogući uzrok nemira. Na to je ukazao bivši gradonačelnik Londona Ken Livingston, koji planira da 2012. ponovo preuzme tu funkcioju od konzervativca Borisa Džonsona, ali i poslanica Dajana Abot (Diana Abbott).

 

Abot je podsetila da je siromašnoj zajednici Totenhem, odakle su nemiri i počeli, smanjen budžet za 41 milion funti (47 miliona evra) u okviru programa štednje, zbog čega su za 75% smanjena izdvajanja za službe za mlade, a ukinute su i stipendije za hiljade učenika. "To nikako nije dovoljno da bi se opravdali nemiri i pljačke. Ali, kada se uzmu u obzir druga smanjenja koja se odražavaju na zaposlenost i javne sluzbe, teško je zamisliti da će četvrti poput Totenhema u skorije vreme biti manje napeti".

 

Vlada Dejvida Kamerona pokrenula je prošle godine obiman plan štednje da bi do 2015. godine smanjila svoj ogroman deficit. Jedan od segmenata u kojima se to najviše osetilo je budžet lokalnih zajednica, za koji su izdvajanja za četiri godine smanjena za 27%. To se gotovo odmah odrazilo na udruženja za pomoć najsiromašnijima i na lokalne službe u oblasti kulture.

 

Konzervativci su, međutim, optužili Abotovu da želi da pronađe opravdajnje za nasilje.



Izvor: AFP i EurActiv.rs

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA