Projekat podržali
Sponzori mreže
|
GPS dobija evropsku konkurenciju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Američki GPS sistem navigacije već od 20. oktobra mogao bi da dobije konkurenciju. Ako dozvole vremenske prilike, prva dva satelita iz programa Galileo za globalnu satelitsku navigaciju biće lansirana iz evropskog svemirskog centra u Kuruu, u Francuskoj Gvajani. Do istorijskog lansiranja će doći nakon godina interne borbe oko finansiranja projekta vrednog više milijardi evra, koji bi trebalo da postane konkurent američkom GPS sistemu. Galileo će omogućiti Evropi nezavisnost u satelitskoj navigaciji koja je postala veoma važan sektor u ekonomiji, sa učešćem od 7% u BDP EU.
Evropska komisija procenjuje da će 30 satelita, koji će na kraju činiti satelitsku mrežu Galileo, biti lansirani do 2020. Od kraja 2012. na svaka tri meseca u orbitu će biti lansirano nekoliko satelita, s ciljem da u svemiru budu 24 satelita do kraja 2014. ili 2015.godine, rekao je portparol EU za svemirska istraživanja Karlo Koraza (Carlo Corazza).
On je precizirao da će za nove usluge, koje treba da omogući program Galileo, "barem 18 satelita morati da bude u svemiru". Kvalitet ovih usluga i precizni podaci o položajima porašće kako se vremenom budu lansirali novi sateliti.
Kada sateliti budu lansirani, Galileo će moći da pruži usluge u raznim sektorima, uključujući transport, operacije traženja i spasavanja nestalih, javne radove, traženje nafte, poljoprivredu, navođenje automobila i mobilnih telefona.
Na sajtu projekta Galileo stoji da se već sada testiraju aplikacije koje treba da olakšaju kretanje slepim ljudima u nepoznatom gradu, satelitsko navođenje traktora za ostvarivanje većih prinosa sa manje đubriva, manju potrošnju goriva na putu, bezbednije sletanje i poletanje i drugo.
Galileo će od 2014. nuditi tri usluge. Prva je besplatan signal za sve korisnike, a druga je poseban navigacioni sistem za bolje upravljanje u saobraćaju, bolju kontrolu granica i bezbednije mirovne misije. Treći je servis za pretragu i spasavanje.
Galileo može biti okidač za treću industrijsku revoluciju, podvukao je evropski komesar zadužen za istraživanje svemira Antonio Tajani. Galileo je "usluga koja pokreće, a ne izolovana usluga, zbog čega može da izazove nove ekonomske aktivnosti", objasnio je neimenovani zvaničnik Evropske komisije procenjujući da će ukupni ekonomski uticaj ovog sistema biti oko 90 milijardi evra u narednih 20 godina.
Dopuna ili alternativa GPS-u?
Background Galileo program pokrenut je devedesetih godina prošlog veka kada je Evropska svemirska agencija (ESA) inicirala istraživanja i razvojne projekte u oblasti satelitskih navigacionih sistema. Ovaj program pokrenut je nakon što su SAD lansirale Globalni sistem pozicioniranja (GPS) 1978.godine.
Prvobitno je Galileo trebalo da bude međuvladin projekat. Kasnije se privatni sektor uključio u razvoj projekta, ali su manjak sigurnih prihoda i narasli troškovi naterali privatne kompanije da se povuku.
Pre tri godine institucije EU dogovorile su se da razvoj Galileo projekta vežu isključivo za evropske fondove. Prošlog juna Evropska komisija je predložila da se razvoj Galilea finansira iz narednog budžeta EU za period 2014-2020 sa ukupno 7 milijardi evra.
Zvaničnici EU podvlače da će Galileo biti pre dopuna GPS-u, nego alternativa. “Potpisali smo sporazum sa SAD 2004. godine da potvrdimo komplementarnost dva sistema", istakao je Tajani.
To znači da će novi korisnici u budućnosti biti opskrbljeni i sistemom za navigaciju Galileo i GPS-om. Međutim na proizvođačma će biti da odluče da li će postojeće modele GPS integrisati sa rešenjima koja se oslanjaju na Galileo.
"Galileo će biti precizniji nego GPS, i fleksibilniji jer koristi veći broj frekvencija", objasnio je zvaničnik Komisije, dodajući da "se sve studije slažu da će u budućnosti građani koristiti i Galileo i GPS." Međutim, ostaje da se vidi kojom brzinom će potrošači zamenjivati postojeće uređaje i da li će snažniji uređaji privući pažnju potrošača.
Komisija takođe radi na tome da uspostavi kompatibilnost Galilea sa ruskim satelitskim sistemom navigacije Glonass kao i sa sve naprednijim proizvodima koje dolaze iz Kine i Indije. Preklapanje frekvencija trenutno je moguće sa kineskim sistemom navigacije i to je problem koji treba rešiti.
Galileo je program namenjen za civilnu upotrebu, kako su to više puta istakle evropske institucije. Međutim, "ovaj primarno civilni karakter sistema ne stoji na putu korišćenja Galilea u vojsci", navodi zvaničnik Komisije blizak dokumentima.
“Ništa ne sprečava da se usluge sistema, na primer, koriste u misijama koje se tiču bezbednosti zemalja članica EU", naveo je ovaj zvaničnik.
Izvor: Euractiv.com i Euractiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|