Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Krađa metala problem i u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Krađa metalnih predmeta, bilo da je reč o šinama, kablovima ili spomen-pločama, pogađa i zemlje Evropske unije. Krađa je sve više kako skaču cene metala, a nezaposlenost raste. Na udaru su najviše železnica i telekomunikacioni sektor, ali nisu pošteđene ni crkve i umetnička dela. Procenjuje se da krađe metala godišnje britanskoj ekonomiji nanose štetu u visini od 840 miliona evra. Ovaj problem najbolje ilustruje krađa vredne bronzane skulpture u londonskom parku krajem decembra prošle godine.
U noći između 19. i 20. decembra prošle godine iz londonskog parka je ukradena bronzana skulptura Barbare Hepvort (Hepworth), koja je osigurana na 600.000 evra. Lopove, međutim, nije toliko interesovala umetnička vrednost same skulpture koliko bronza od koje je napravljena, piše Frans pres.
Policija pretpostavlja da će kradljivci pretopiti skulpturu, a u tom slučaju bi mogla lopovima doneti samo nekoliko stotina ili hiljada evra. "To poređenje je apsurdno", kaže Andžela Koner (Angela Conner), skulptorka i nekadašnja asistentkinja Barbare Hepvort, prijateljice Henrija Mura (Henry Moore) i važne figure u posleratnoj britanskoj umetnosti. "To delo nema cenu", rekla je Konerova.
Vrednost ove skulpture je neprocenjiva za potomstvo, ali ne i na tržištu. Cene metala skaču: u februaru 2011. cena tone bakra je premašivala 10.000 dolara, što je istorijski rekord, dok se između 2009. i 2011. cena gvozdene rude udvostručila.
Šahtovi, kablovi, spomen-ploče i nadgrobni spomenici, nadstrešnice na autobuskim stanicama, metalni delovi za krov, požarne stepenice - lista ukradenih predmeta se samo proširivala u 2011. Krađe su dostigle takve razmere da su britanske vlasti pripremile nacrt zakona kojim se trgovcima metalnim otpadom zabranjuje da plaćaju u kešu prilikom otkupa na stovarištima. Nacrtom zakona je predviđeno da se povećaju kazne u slučaju krađe.
Krađe metalnih predmeta uzrokuju štetu, poput kašnjenja u železničkom saobraćaju, prekida na komunikacionim mrežama i oštećenja na javnim spomenicima i crkvama.
Skotland jard je u oktobru prošle godine formirao specijalnu jedinicu u Beksliju, četvrti u istočnom Londona u kojoj su česte krađe metala. Jedinicu čine predstavnici policije, saobraćajanih vlasti i telekomunikacionih mreža. U ostalim delovima Londona policija češće kontroliše vozila i stovarišta na kojima se odlažu odbačeni predmeti od metala. Od oktobra prošle godine uhapšeno je 60 lopova i osoba koje od njih otkupljuju ukradeni metal.
Krađe su unosan ali opasan posao. Prema podacima londonske policije, svakog meseca u proseku stradaju dve osobe dok su pokušavale da ukradu kablove pod visokim naponom ili dok su radile u blizini pruge. "Nekad je ugrožena i javna bezbednost", rekao je komesar u londonskoj četvrti Vondsvort Dejvid Činčen (David Chinchen). "Imali smo slučaj krađe električnih generatora u bolnicama, zbog čega je njihov rad bio poremećen", rekao je on.
Krađe nanose štetu i javnom saobraćaju. Kompanija zadužena za britansku železničku mrežu Netvork rejl (Network Rail) zabeležila je ukupna kašnjenja od 16.000 sati zbog krađe metala u protekle tri godine. Krađa metala je zato sada za saobraćajnu policiju na drugom mestu na listi prioriteta, odmah posle terorizma.
Drugi sektor koji je pogođen su telekomunikacije. U slučaju krađe optičkih kabala popravka traje više dana.
Dejvid Čičen kaže da metal kradu i dobro organizovane grupe i pojedinci, kao i da neki nabavljaju lažne uniforme i predstavljaju se kao zaposleni u preduzeću. Policija, takođe, mora da brzo reaguje kako bi presrela vozila kradljivaca pre nego što predmeti budu pretopljeni.
Što se tiče spomen ploča i umetničkih dela, gubitak je nenadoknadiv. "Na svu sreću većina skulptura je monumentalna, zbog čega ne mogu da se pomeraju", kaže Andžela Koner.
Krađa lokomotive od 24 tone
I Češka se suočava sa sve češćim krađama metala. Kradljivci uglavnom potiču iz siromašnih delova stanovnštva a privlače ih dobre pare koje daju trgovci metalnim otpadom. "Svake nedelje, imamo novi slučaj krađe", kaže Ludmila Svetlakova, portparolka policije u gradu Most, udaljenom 80 kilometara od Praga. U ovom rudarskom gradu, u kome su mnoga preduzeća u restrukturiranju, stopa nezaposlenosti je 15,6%, što je znatno više od nacionalnog proseka koji iznosi 8,6%, navodi AFP.
U 2008. policija je uhapsila tri osobe koje su ukrale više stotina metalnih spomen-ploča postavljanih u znak sećanja na žrtve nacističkog koncentracionog logora u Terezinu, na severu Češke. Šteta je bila oko 67.000 evra, a kradljivci su osuđeni na na kazne od 3,5 do 4,5 godine zatvora.
Jednom kolekcionaru železničkih predmeta ukradena je stara lokomotiva teška 24 tone, koju su dva lopova odvukla uz pomoć konja. Oni su lokomotivu iskeli i prodali u delovima za manje od polovine njene vrednosti koja se procenjuje na 10.600 evra. Druga lokomtiva je ukradena prošle godine i železničkog depoa na severu zemlje.
Najveću cenu plaća češka železnička mreža. Kompanija za upravljanje železničkom infrastrukturom SZDC pretrpela je štetu od 556.000 evra u prvih 10 meseci 2011. Na zapadu zemlje nestao je metalni most na pruzi, težak četiri tone. Na drugoj pruzi voz je morao da se zaustavi, a putnici da izađu pošto su ukradeni električni kablovi.
Usvajanjem zakona 2009. godine češke vlasti su pokušale da stanu na put krađama. Zakonom se obavezuju stovarišta za odlaganje metalnog otpada da vode evidenciju o osobama od kojih kupuju robu.
"Trgovci metalnim otpadom mogu biti kažnjeni i novčanom kaznom do milion kruna ili 39.700 evra zbog ovih nelegalnih poslova", rekla je portparolka češkog Ministarstva za životnu sredinu Mihaela Jendekova.
Stovarišta metalnog otpada katkad bogato plaćaju a njihovi vlasnici često zažmure pred poreklom robe. Stovarište u blizini Mosta, koje radi sedam dana u nedelji, spremno je da plati 5,1 evra za kilogram bakra, 4,2 evra za kilogram mesinga i 1,3 evra za kilogram aluminijuma.
Izvor: AFP
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|