Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Operateri protiv ograničavanja cena rominga
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Telekomunikacione kompanije odbacile su predlog Evropskog parlamenta da maksimalne cene usluga u romingu budu još niže nego što je to prošlog leta predložila Evropska komisija. Operateri smatraju da će snižavanje cena usluga mobilne telefonije u inostranstvu istisnuti nove konkurente sa tržišta. Grupa poslanika u Parlamentu, verovatno motivisana i željom da pridobije nove glasače, istakla je da više nema razloga da prekogranični telefonski razgovori budu tako skupi. Komisija je u julu 2011. predložila da se cene usluga u romingu do 2014. izjednače sa cenama u nacionalnom saobraćaju.
Evropska industrija telekomunikacija verovatno nikad nije bila tako ujedinjena kao sad. Postojeći operateri i potencijalno nove kompanije na tržištu dogovorile su se da osude nacrt izmena u regulaciji rominga koji treba da prođe kroz Evropski parlament. Naime, Komisija je predložila da maksimalna cena poziva u romingu bude 24 evro centa po minutu, dok Parlement traži da to bude još niže - 15 evro centi po minutu razgovora.
Kompanije imaju različite motive zašto su protiv, ali čini se da imaju zajedničke ciljeve što se retko dešava, sledi iz reakcija na izmene koje su 8. februara predstavljane u Evropskom parlamentu.
Nili Krus (Neelie Kroes) evropska komesarka zadužena za digitalnu agendu predstavila je prošlog leta predlog reforme u oblasti rominga čiji je cilj da izjednači cene poziva sa nacionalnim tarifama.
Planirano je da te cene do 1. jula 2014. budu još niže i da sa trenutnih 35 evro centi ne prelaze 24 centi za minut poziva i 10 centi za minut primljenog poziva, dok će cena tekstualnih (sms) poruka takođe biti najviše 10 centi.
Cene rominga u EU su prvi put ograničene 2007. godine, a drugi put upravo 1. jula kad su ograničene na trenutnih 35 evro centi za minut poziva. Komisije je da do 2015. godine nestanu razlike između poziva u sopstvenoj zemlji i u romingu unutar EU.
Velikoprodajna cena poziva koju plaćaju kompanije koje žele da dobiju pristup mrežama drugih operatera trebalo bi da budu najviše 6 evro centi do jula 2014. Prema planu komesarke za digitalnu agendu Neli Kroes (Neelie Kroes), time bi se stvorio značajan prostor između maloprodajne i velikoprodajne cene koji bi pojačao konkurenciju na tržištu.
"Što je veća razlika između maloprodajne i velikoprodajne cene minuta razgovora u romingu, to se može očekivati veća konkurencija", argument je Inoćenca Đene (Innocenzo Genna), predstavnika Pošte Italijane (Poste Italiane), poštanskog servisa koji takođe prodaje usluge mobilne telefonije kroz druge operaterske mreže.
Baš kao i maloprodajni lanci Karfur (Carrefour) ili Tesko (Tesco), Italijanska pošta (Posta Italiana) je tipičan primer virtuelnog operatera. Ove kompanije ne poseduju mreže, ali zahvaljujući nižim velikoprodajnim cenama po kojima kupuju impulse, mogu da uđu na tržište roming usluga i tako budu konkurencija postojećim operaterima.
Sa većom konkurencijom na tržištu, cene će prirodno padati i onda "ograničavanje cena" vremenom neće biti ni potrebno, sledi iz izjava komesarke Krus.
Parlament traži još niže cene
Background U Srbiji, u susednim i nekim drugim evropskim zemljam građani sa porezima plaćaju oko evro i više po minutu za pozivanje i više od 35 evro centi za primljene pozive, mada se cene razlikuju u zavisnosti od operatera i odabranog paketa.
Cena za 100 kilobajta u domaćem saobraćaju je uglavnom između pet i šest dinara sa PDV-om, dok je u romingu sa evropskim zemljama uglavnom oko 100 dinara.
Primanje kratkih poruka (SMS) uglavnom se naplaćuje oko 30 evro centi.
Teško je, međutim, precizno kazati koliko korisnici Srbije plaćaju roming usluge. Cene se razlikuju i od zemlje do zemlje, s tim što se i liste jeftinijih i skupljih zemalja razlikuju od operatera do operatera u zavisnosti od saradnje koju oni uspostavljaju. Cene zavise i od toga da li je korisnik pripejd ili postpejd, kao i za koji paket se odlučio.
Informacije se mogu dobiti na internet sajtovima operatera, ali i na internet sajtu Republičke agencije za elektronske komunikacije, koja je objavila pregled cena roming usluga, kao i pregled letnjih popusta za roming koji nude operateri.
Pobuna među operaterima koja je nastala nakon predloga Krusove još više je ojačala nakon predstavljanja izmena u Parlamentu. U pokušaju da privuče pohvale potrošača, i verovatno njihove glasove, evropska skupština je otišla i korak dalje jer je predložila da ograničavanje cena razgovora u romingu bude na još nižem nivou od 24 evro centa po minutu.
Članovi parlamenta predvođeni nemačkom poslanicom iz Evropske narodne stranke Angelikom Nibler (Niebler ) predlažu da maksimalna cena poziva u romingu bude 15 evro centi do jula 2014. U tom slučaju, velikoprodajne cene bi bile "plafonirane" na 5 evro centi. U tom slučaju bi razlika između velikoprodajne i maloprodajne cene bila 10 evro centi, u odnosu na 18 evro centi koliko iznosi u planu komesarke Krus.
"Krajnje je vreme da zaustavimo potkradanje potrošača. Prenos podataka preko granica tehnički više nije skup postupak. Svi korisnici imaju pravo na fer cene", rekla je poslanica Nibler koja je i izvestilac Parlamenta o regulativi rominga III.
Profitna margina operatera bi bila snižena i u slučaju prenosa podataka u romingu ili mobilnog interneta, sledi iz planova Parlamenta.
Komesarka za digitalnu agendu Krus predložila je da maksimalna cena po megabajtu bude 50 evro centi do Jula 2014, čime bi velikoprodajna cena bila 10 evro centi po megabajtu. Parlament je, međutim, predložio da velikoprodajna cena ostane nepromenjena, ali je snizio maloprodajnu cenu na 20 evro centi po megabajtu.
Neočekivano savezništvo operatera
Operateri mobilne telefonije usprotivili su se ovim planovima uz obrazloženje da su predložene maksimalne cene Parlamenta toliko niske da bi izazvale "efekat istiskivanja" potencijalno novih kompanija zainteresovanih da uđu na tržište.
Industrija telekomunikacija nikad nije tako ujedinjena kao u ovom slučaju jer su operateri ostavili po strani uobičajeno rivalstvo kako bi podržali po njih povoljniji plan komesarke Kroes.
Iako su generalno protiv "plafoniranja" cena, postojeći operateri spremni su da prihvate "virtuelne operatere" na tržištu sve dok su dovoljno mali, a što je i trenutno situacija na tržištu. Operateri ocenjuju da je ulazak novih operatera moguć samo uz veću razliku između maloprodajne i velikoprodajne cene kao što predviđa predlog komesarke Kroes.
Ričard Fizi (Richard Feasey) iz Vodafona smatra da se maloprodajne cene ne mogu arbitrarno određivati u odnosu na velikoprodajne, već treba da pokriju troškove marketinga i usluge".
Očekivano, u udruženjima potrošača pozdravljaju predlog parlementa, ali veruju da bi predložene maksimalne cene trebalo da budu još niže. Monika Štajnarova iz Evropske asocijacije potrošača BEUC smatra da je ogroman napredak na tržištu mobilne telefonije ostvaren upravo zbog regulacije cena.
"Kada bi trebalo da ukinemo maksimalne cene? Tek onda kad se stvori dovoljno konkurentno tržište da se cene u romingu izjednače sa cenama u domaćem saobraćaju", kazala je Štajnarova.
Izvor: Euractiv.com, Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|