Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Sprečiti siromaštvo budućih penzionera      

Objavljeno : 16.02.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Prosečni životni vek u Evropskoj uniji sve je duži, a stanovništvo sve starije. Već naredne godine radno stanovništvo u EU počeće da se smanjuje, a predviđa se da će do 2060. godine na jednu osobu stariju od 65 godina dolaziti samo dve radno sposobne (između 15 i 64 godine), duplo manje nego danas. U takvim okolnostima, uz dodatni pritisak ekonomske i finansijske krize, postoji opasnost da penzije ne budu dovoljno visoke i da se milioni ljudi nađu u siromaštvu u poznim godinama. Evropska komisija smatra da još nije kasno da se to spreči i 16. februara je objavila preporuke koje bi trebalo da poboljšaju održivost sistema. Veća ograničenja za prevremeni odlazak u penziju, usklađivanje granice za penzionisanje sa produženjem životnog veka i uspostavljanje pouzdanih privatnih dodatnih penzionih osiguranja samo su neki od predloga Bele knjige.

 

Radno stanovništvo u EU izdržava sve veći broj penzionera. Životni vek se do 2060. godine može produžiti za sedam godina u proseku, a pre toga će generacija "bejbi bumera" (baby boom) otići u penziju i povećati broj korisnika penzijskih fondova. Broj osoba starijih od 60 godina godišnje se povećava za dva miliona, dva puta više nego pre deceniju ili dve.

 

Za održivost penzionih sistema značajan pokazatelj je i stopa ekonomske zavisnosti, odnosno odnos broja penzionera i nezaposlenih prema zaposlenima. Ukoliko se ostvari cilj strategije Evropa 2020 od zaposlenosti od 75% u kategoriji stanovništva između 20 i 64 godine, a dodatni napredak se ostvari do 2050. godine, stopa zavisnosti će se povećati sa sadašnjih 65% na 79%. Ukoliko se ne ostvari taj ambiciozan plan situacija će biti još nepovoljnija.

U izveštaju Komisije ističe se da je ulog veliki. Naime, stari čine četvrtinu evropskog stanovništva, odnosno oko 120 miliona, sve ih je više, a osnovni izvor primanja im je penzija. Njihov prihod u proseku je 94% prošečnih mesečnih primanja. Ipak, i sada je oko 22% žena starijih od 65 godina izloženo riziku od siromaštva. Očekuje se da će prihod evropskih penzionera i dalje opadati u odnosu na njihova primanja tokom radnog veka.

Poremećaj penzionog sistema gurnuo bi veliki broj starih osoba u siromaštvo.

"I dalje je moguće da obezbedimo odgovarajuće penzije za budućnost ukoliko se držimo obećanja da ćemo sprovesti reforme", rekao je u Briselu evropski komesar za zapošljavaje, socijalna pitanja i inkluziju Laslo Andor. Istkao je da bejbi bum generacija odlazi u penziju i da manje mladih ulazi na tržište rada, ali da je i dalje moguće odgovoriti na te izazove.

Andor je dodao da je podizanje praga za odlazak u penziju značajno, pogotovo uzimajući u obzir da je istraživanje Evropske komisije Eurobarometar pokazalo da bi Evropljani, ukoliko bi imali prave uslove, želeli da ostanu na tržistu rada i nakon odlaska u penziju.

Background

Na kraju oktobra 2011. u Srbiji je bilo 1,57 miliona penzionera što je tek nešto manje od 1,76 miliona formalno zaposlenih čiji poslodavci uplaćuju doprinose. Prosečna penzija iznosi oko 200 evra. Prema proceni Republičkog zavoda za statistiku, u 2010. je bilo 7,3 miliona stanovnika, od čega skoro 17% starijih od 65 godina i 57% između 20 i 60 godina. Na jednu osobu stariju od 65 dolaze tri između 20 i 60. Nezaposlenost je viša od 20%, natalitet nizak. Prema proceni Međunarodnog monetarnog fonda izdvajanja za penzije su 2010. bila oko 14% bruto domaćeg proizvoda.

 

Izmenama zakona tokom prethodnih godina starosna granica za penzionisanje muškaraca povećana je na 65, a za žene na 60 godina. Tokom stand-by aranžmana sa MMF-om Srbija je 2010. pooštrila uslove za penzionisanje, što je podrazumevalo povećanje minimalnog radnog staža koji je preduslov odlaska u penziju, kao i minimuma godina života , a takođe je sužena grupa poslova koji omogućavaju beneficirani radni staž.

 

MMF je insistirao da se izjednači starosna granica za muškarce i žene, a bilo je i zahteva da se granica poveća na 67 godina. Međutim, predlog je odbačen zbog ogromnog pritiska sindikata i Partije ujedinjenih penzionera Srbije. Argument protiv je i da su žene u Srbiji podnele veći teret tranzicije i da im je kvalitet života značajno lošiji u odnosu na muškarce. Stručnjaci za penzijski sistem upozoravaju da prilikom pooštravanja uslova za penzionisanje  treba imati na umu da u poredjenju građanima EU, Srbi kratko žive. Očekivana dužina života za muškarce u Srbiji  je 71,4  godine, a za žene 76,6 godina. Kada se Srbija uporedi sa zemljama koje su se kasnije pridružile EU, očekivano trajanje života za muškarce otprilike je na istom nivou kao kod njih, ali žene u Srbiji žive u proseku dve godine kraće. Sem žena u Makedoniji, žene u Srbiji najkraće žive u poređenju sa EU–27, Hrvatskom i Crnom Gorom, navodi Stanić.

 


 

 

Prag za odlazak u penziju, kao i udeo penzija u bruto domaćem proizvodu, nije ujednačen u EU. Na Malti je granica za odlazak u penziju 61 godina za muškarce i 60 za žene, što je slično kao u Češkoj (62/60) i Letoniji (62/62), dok je u nekoliko zemalja granica 65 za oba pola (Španija, Luksemburg, Holandija, Portugalija, Nemačka, Danaska. Kipar i Belgija). Mnoge zemlje već imaju planirana povećanja za period do 2020, pa i nakon toga, sa povećanjem na 67 i više.

 

Godišnja izdvajanja na penzije kreću se od 6% bruto domaćeg proizvoda u Irskoj do 15% u Italiji. Pad zaposlenosti otežava isplatu penzija iz fondova koji se finansiraju prihodima od trenutno zaposlenih. Međutim, ni fondovi nisu savrseno rešenje, budući da u krizi opada vrednost imovine, pa i povraćaj novca.

Rad i nakon praga za penzionisanje

 

Evropska komisija predlaže da se radni vek produži. Komisija nema nadležnosti za utvrđivanje praga za odlazak u penziju. Njen predlog zato se odnosi na ograničavanje prevremenog odlaska u penziju, izjednačavanje praga za muškarce i žene i konsultacije sa socijalnim partnerima o reviziji praga za odlazak u penziju.

 

Komisija se pozijva na istraživanje Eurobarometar prema kojem je 61% ispitanika podržalo zamisao da se omogući rad i nakon praga za penzionisanje. Među predloženim merama su ukidanje granice za obavezan odlazak u penziju, pristup učenju tokom celog života, prilagođavanje randih mesta za starije osobe i razvoj mogućnostiz a produženi radni vek. Među predlozima su i podsticaj za zapsošljavanje starijih radnika i uklananje preprek za stvaranje radnih mesta za kraj karijere.

 

Stav Komisije je da se prag za odlazak u penziju muškaraca i žena mora izjednačiti. To je za sada učinilo 14 zemalja, a do 2020. ta mera je planirana za još pet zemalja.

Kako Komisija navodi, pored toga što će biti više radnika koji duže rade, to izjednačavanje će poboljšati finansijsku situaciju žena, odnosno smanjiti razlike između polova u tom pogledu.

Ističe se posebno da takve mere neće povećati problem nezaposlenosti među mladima. On se javlja zbog loše ekonomske situacije, propusta na tržištu rada i neprilagođenosti obrazovnog sistema tržištu rada, navodi se u objašnjenju Komisije. Statistika pokazuje da je zaposlenost starijih veća u zemljama u kojima je i stopa zaposlenih mladih visoka.

Potrebni dodatni izvori finansiranja

Komisija preporučuje i podsticanje dodatne privatne štednje za penziju.

 

Zemljama članicama se preporučuje da pronađu način da poboljšaju isplativost i sigurnost dodatnim šemama penzijskog osiguranja, kao i jednk pristup tim fondovima za sve.

Posebnu ulogu treba da odigraju poreski podsticaji i kolektivno pregovaranje.

U tom smislu, potrebno je povećati informisanost potrošača, a neophodno je i osigurati da se svi izvori penzija mogu koristiti u bilo kojoj zemlji članici EU.

Evropska komisija nema nadležnost u odlučivanju o penzijskom sistemu EU. Ona, međutim, može da usmeri fondove za ostvarivanje određenih ciljeva u oblasti penzija, na primer za stvaranje uslova za rad starijih radnika, kao i da utiče na bolje usklađivanje politika uokiru EU.

Kada je reč o propisima, Komisija može da ima uticaj u svemu što se tiče funkcionisanja unutrašnjeg tržišta, na primer slobode korišćenja penzija u bilo kojoj zemlji EU, kao i po pitanjima diskriminacije i zaštite prava radnika, zdravlja i bezbednosti.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Evropska komisija

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA