Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU suspendovala ratifikaciju ACTA
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je odlučila da zatraži mišljenje Evropskog suda pravde o tome da li međunarodni sporazum o zaštiti intelektualne svojine ACTA krši osnovna prava i time suspendovala ratifikaciju tog sporazuma u 22 članice koje su ga potpisale. U Evropi ne jenjava polemika o ACTA, a taj sporazum posebno je sporan za korisnike interneta koji strahuju da bi se njihovom primenom ugrozile njihove slobode. Ovaj korak Evropske komisije naišao je na odobravanje među strankama u Evropskom parlamentu od čijeg mišljenja će takođe zavisiti prihvatanje sporazuma.
Popuštajući pred sve većim nezadovoljstvom javnosti, Komisija je saopštila 22. februara da će se obratiti Evropskom sudu pravde kako bi taj sud utvrdio da li je ACTA u skladu sa osnovnim pravima i slobodama u EU, poput slobode izražavanja i informisanja, zaštite podataka i intelektualne svojine.
Širom EU sporazum je naišao na veliki otpor među građanima zbog čega su vlade više članica odlučile da odlože ratifikaciju dok Evropski parlament ne iznese svoj stav. U mnogim članicama EU su održani masovni protesti građana, a na udaru hakera našli su se zvanični sajtovi.
"U proteklih nekoliko nedelja, proces ratifikacije ACTA je pokrenuo debatu širom Evrope o ACTA, slobodi na internetu i značaju koji zaštita evropske intelektualne svojine ima za naše ekonomije", rekao je evropski komesar za trgovinu Karel De Guht (Gucht) koji je vatreni pristalica ACTA.
Background Evropska komisija u ime EU i 22 članice Unije potpisale su 26. januara u Tokiju međunarodni sporazum o zaštiti vlasništva ACTA. Cilj sporazuma je da se harmoniziju međunarodni standardi u zaštiti intelektualne svojine u više oblasti, od muzičke i filmske do farmaceutske industrije.
Sporazum treba između ostalog da zaštiti intelektualno vlasništvo i umetnička dela od masovnih krađa i piraterije na internetu. Mnogi stručnjaci, međutim, upozoravaju da sporazum može pod maskom borbe protiv piraterije da ugrozi slobodu interneta i anonimnost njegovih korisnika.
Oblast zaštite intelektualne svojine spada u nadležnost i EU i članica. Zbog toga sporazum moraju da potpišu i ratifikuju svih 27 članica, kao i EU. Da bi sporazum bio prihvaćen, mora da ga odobri i Evropski parlament, što se ne očekuje pre leta 2012.
O ACTA su pregovore vodili EU, SAD, Japan, Kanada, Novi Zeland, Australija, Singapur, Južna Koreja, Maroko, Meksiko i Švajcarska.
On je rekao da deli brigu građana za osnovne slobode i zabrinutosti oko toga šta zaista ACTA znači. De Guht je, međutim, osudio "glasine i dezinformacije" o ACTA koje se šire putem društvenih mreža i blogova proteklih nedelja.
Evropski komesar je ponovio stav Komisije da ACTA treba da zaštiti evropsku ekonomiju, kao i radna mesta koja se sada gube, jer se na svetskim tržištima, kako je naveo, nalazi falsifikovana roba u vrednosti od 200 milijardi evra.
"Uveren sam da nema ničeg lošeg u ACTA, naprotiv to je sasvim dobar sporazum, koji će zaštititi intelektualnu svojinu. Mi nemamo naftu i gas ili minerale u našem tlu. Ono što imamo je intelektualna svojina i zato moramo da je zaštitimo", rekao je De Guht.
Evropski komesar je rekao da će proces ratifikacije biti suspendovan do odluke suda.
On je rekao da Sud treba da da smernice o tome dokle se može ići a da se ne ugroze osnovna prava i dodao da je EU vodila računa o tome u pregovorima o sporazumu. De Guht je rekao da se u svakom slučaju Komisija ne može okriviti za propust.
Evropski komesar za trgovinu je rekao da ACTA neće izmeniti važeće propise u Evropi, kao i da neće ništa promeniti u korišćenju interneta i društvenih mreža.
Evropska komesarka za unutrašnja pitanja i osnovna prava Vivijan Reding je upozorila da pravo na intelektualnu svojinu nije "apsolutno osnovno pravo" i naglasila da zaštita tog prava nikada ne može biti opravdanje za ugrožavnaje slobode izražavanja ili blokiranje pristupa na internetu.
Vodeće grupe u Evropskom parlamentu pozdravile su odluku Evropske komisije da zatraži mišljenje Evropskog suda pravde, ali su izneli različita očekivanja.
Grupa Zeleni/Evropska slobodna alijansa ocenila je da je obraćanje sudu samo još jedan korak ka odbacivanju ACTA, dok je grupa Socijalista i demokrata pozvala na nastavak rasprave nakon odluke Evropske suda pravde. Evropska narodna partija je izrazila podršku sporazumu, a Aijansa liberala i demokrata za Evropu je pozvala da se ponovo razmotre zakoni kako bi se izbegli problemi.
Izvor: AFP i EurActiv.com
Povezani sadržaj
|
|
|