Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Uslovi rada - tamna strana turizma u Austriji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Austija - bajkoviti pejzaži, uređeni pansioni i visok kvalitet turističke infrastrukture. Ipak, ova živopisna slika je u kontrastu sa kvalitetom rada i zapošljavanjem u industriji u kojoj udeo noćenja stranaca prelazi 70%. Sektor boluje od niskih primanja, nezadovoljstva radnika, zloupotrebe radnog vremena, malih šansi za napredovanje i znatnog broja radnika sa previsokim kvalifikacijama za posao koji obavljaju, pokazuju rezultati studije "Turizam u Austriji 2011". Razlozi ovako nepovoljnih trendova su strukturne prirode: turizam je industrija sezonskog karaktera u kojoj dominiraju marginalizovane grupe kao što su žene, migranti i nekvalifikovani radnici.
Izradu studije naložili su Austrijski sindikat trgovine i Bečka komora za rad.
Turizam je značajna privredna grana ne samo za reputaciju Austrije već i za ekonomiju. Ovaj sektor koji uključuje hotele, restorane i ketering je glavni poslodavac u zemlji koji stvara 5,4% svih radnih mesta i doprinosi BDP-u sa 4,4%, preneo je Evropski monitor za uslove na radu.
Iako zaposleni u turizmu često predstavljaju zvanično lice Austrije mnogobrojnim stranim turistima, njihovi uslovi rada su uglavnom nevidljivi i bacaju senku na industriju, navodi se u studiji.
Studija je utvrdila da u sektoru dominiraju žene, migranti i nekvalifikovani radnici. Žene obavljaju više od 60% poslova. Podaci pokazuju i da 36% zaposlenih imaju strano državljanstvo što je skoro tri puta više u odnosu na prosek cele ekonomije.
Učešće nekvalifikovanih radnika iznosi 25% dok je prosek za celu zemlju 13% u odnosu na ukupnu radnu snagu. Ovi podaci su podržani analizom oglasa za posao u 2009. koja je pokazala da se za skoro polovinu oglašenih radnih mesta u turizmu ne traže posebna znanja iz turizmologije.
Turizam u Austriji je takođe poznat po vrlo niskim zaradama. U 2008. prosečna bruto zarada u turizmu iznosila je 1.463 evra što je za trećinu manje od primanja u privredi čiji je prosek 2.154 evra.
Male zarade se mogu tumačiti kao odraz visoke koncentracije marginalizovanih grupa na tržištu rada kao što su žene, migranti ili nekvalifikovani radnici. U okviru sektora, žene primaju 87% plate muškaraca. Iako je razlika u zaradama muškaraca i žena u turizmu manja nego što je na nivou zemlje, ona je značajna budući da su plate ionako male, a žene dominiraju.
Zbog toga i ne čudi što je Indeks radnih uslova pokazao vrlo malo zadovoljstvo platom među turističkim radnicima. Dok je u proseku 63% radnika u drugim sektorima reklo da je "vrlo zadovoljno ili relativno zadovoljno" primanjima, taj stav ima samo 50% radnika u turizmu.
Štaviše, 46% je izjavilo da im je plata dovoljna da "sastave kraj s krajem", a 15% ne uspeva čak ni to. Pored toga, četvrtina turističkih radnika je posumnjala da im plata neće u starosti omogućiti penziju od koje će moći da žive.
Nema kraja radnom vremenu
Posao u hotelima i restoranima poznat je po odstupanjima od uobičajenog radnog vremena. Prema istraživanju, 76% radnika barem ponekad radi subotom, 61% radi nedeljom, 53% radi uveče, a 33% noćnu smenu.
Inspekcije su utvrdile da se zakon o radu dosta često krši u turizmu, nesrazmerno više u odnosu na ukupno učešće turističkih radnika od 5% u radnoj snazi Austrije. Na turizam otpada čak 51% prekršaja u polju zapošljavanja mladih, naročito kad je reč o radnom vremenu.
Indeks uslova rada pokazuje da je u turizmu jako veliko učešće nepunog radnog vremena (40%), što i nije iznenađenje budući da u sektoru dominiraju žene. Druga karakteristika je visoke učešće ugovora na određeno koji čine 18% svih ugovora u sektoru, u poređenju sa 8% na nivou privrede.
S obzirom da su zarade male, onda su i plate radnika koji ne rade puno radno vreme nedovoljne za život.
Male šanse za napredovanje
Studija ukazuje da su takvi uslovi rada prepreka za stvaranje boljih radnih mesta i napredovanje ka menadžerskim pozicijama. Sezonski karakter industrije takođe sprečava otvaranje stalnih radnih mesta. U 2009. samo 54% radnika je bilo angažovano tokom cele godine, a 16% je radilo veći deo godine.
Zbog ovakvih trendova, sektor se odlikuje i velikim procentom prekida u radu, tako da 71% zaposlenih jedan deo godine provede bez posla. Prosečno trajanje tog prekida je 41 mesec što je prilično visoko, ocenjuje se u studiji.
Drugi razlog za nedovoljno napredovanje u karijeri je visok procenat nekvalifikovanih radnika, 61% žena i 42% muškaraca. Takođe, za turizam je tipičan veliki broj prekvalifikovanih radnika. To naročito važi za žene.
Isto važi i za migrante: 17% turističkih radnika stranog porekla koji su položili maturu radi na poslovima koji ne zahtevaju taj nivo obrazovanja, dok na nacionalnom nivou samo 2% radnika radi posao koji je ispod njihovih sposobnosti.
Zbog toga su radnici u turizmu nezadovoljniji time kako se kreće njihova karijera u poređenju sa drugim sektorima.
Studija ukazuje da zbog svih otežavajućih okolnosti turistički radnici često traže izlaznu strategiju. Na pitanje o perspektivama posla, trećina njih je rekla da želi da promeni firmu ili sektor, dok u drugim sektorima to želi samo 16% zaposlenih.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|