Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU smanjila donacije za 500 miliona evra
|
|
|
|
|
Objavljeno : 09.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Pomoć EU najsiromašnijim zemljama u svetu je 2011, prvi put za deset godina, zabeležila pad i to u visini od 500 miliona evra u odnosu na prethodnu godinu. Godišnji izveštaj Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pokazao je da je većina članica, izuzev njih devet, smanjila izdvajanja na ime razvojne pomoći. Nevladine organizacije smatraju da nema opravdanja za tako veliku štednju na donacijama. Prema podacima OECD-a, razvojna pomoć Srbiji značajno je pala sa 973 miliona dolara u 2008. na 614 miliona u 2009. da bi zatim blago porasla na 651 milion dolara u 2010. Za period 2009-2010, najveći donatori Srbije su evropske institucije sa 292 miliona dolara, na drugom mestu je Nemačka sa 137 miliona dolara, a slede SAD sa 52 miliona dolara. Na listi 10 najvećih donatora Srbije su još i Švedska, Norveška i Francuska, Austrija, Švajcarska i Grčka.
Pomoć EU najsiromašnijim zemljama je pala sa 0,44% bruto nacionalnog dohotka EU u 2010. na 0,42% prošle godine. Uprkos ovom smanjenju donacija, EU je sa 53 milijarde evra pomoći i dalje najveći svetski donator koji je obezbedio više od polovine razvojne pomoći najsiromašnijima.
Najveće rezove u međunarodnoj pomoći napravile su Španija (-32,7%) i Grčka (-39,3%), a za njima slede Belgija (-13,3%) i Austrija (-14,3%).
Samo tri zemlje EU koje su zastupljene u OECD-ovom Komitetu za podršku razvoja povećale su pomoć u 2011: Italija za 33%, Švedska za 10,5% i Nemačka za 5,9%. Ali agencije za pomoć brzo su reagovale da je Italija zabeležila rast donacija zahvaljujući otpisu duga i potrošnji na izbeglice u Italiji. Luka de Fraja (Luca de Fraia) iz grupe za zagovaranje Ekšn ejd Itali (ActionAid Italy) rekao je da je pomoć Italije zapravo smanjena za 18%.
Šesnaest članica je uspelo da poveća pomoć, tri od njih su na listi pet najvećih svetskih donatora, a četiri članice su već dostigle cilj od 0,7% potrošnje bruto nacionalnog dohotka na pomoć. Sa druge strane, šest istočnih i najsiromašnijih članica EU koje su ujedno i članice OECD, povećale su pomoć u 2011. Reč je o Poljskoj, Češkoj, Estoniji, Slovačkoj, Sloveniji i Mađarskoj.
Najveći svetski donatori u 2011. su SAD, Nemačka, Velika Britanija, Francuska i Japan.
Smanjenje donacija iz EU je deo šireg trenda jer zemlje osećaju posledice globalne recesije. Ipak, razvojne agencije oštro su kritikovale odluke vlada članica EU da smanje pomoć, uz argument da su takvi koraci pre rezultat političkih okolnosti nego realnih potreba.
"Evropske zemlje brže smanjuju pomoć nego što njihove ekonomije slabe. Ulazimo u doba štednje u stranoj pomoći tako što se Evropa izvlači iz podrške milionima najsiromašnijih građana", kazao je Olivije Konzolo (Olivier Consolo), direktor Konkorda (Concord), evropske konfederacije nevladinih organizacija za pružanje pomoći.
Katrin Olije (Catherine Olier) iz agencije za pomoć Oksfam EU (Oxfam EU) kazala je da za "rezove" nema opravdanja. "To znači da će najsiromašniji građani morati da plate cenu mera štednje", rekla je ona, prenosi protal o EU Juropian vojs (www.europeanvoice.com).
Zvaničnici EU ne misle da je EU izneverila zemlje u razvoju. Evropski komesar za razvoj Andris Piebalgs rekao je da je Evropa, uprkos krizi, pokazala solidarnost sa najsiromašnijim zemljama u svetu.
Unija je, kako je rekao, izvukla iz siromaštva milione građana. Piebalgs je pozvao članice da povećaju svoju pomoć na 0,7% bruto nacionalog dohotka do 2015. Ovaj cilj su već dostigle Švedska, Danska, Holandija i Luksemburg, a približavaju mu se Velika Britanija, kao i Belgija, Finska i Irska koje drže procenat izdvajanja nacionalnog dohotka iznad 0,51% iz 2010.
Među članicama koje su se priključile EU 2004, sve osim jedne su ili povećale nivo izdvajanja za pomoć ili su se zadržale na istom nivou. U toj grupi zemalja, Malta je zabeležila najveći rast, a značajan rast u nivou pomoći beleže i Rumunija, Litvanija i Estonija.
Izvor. Euractiv.rs
Foto. Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|