Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Preporučena vakcinacija protiv HPV u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropski centar za kontrolu bolesti (ECDC) preporučio je 5. septembra da se sve devojčiče od 10 do 14 godina vakcinišu protiv humanog papiloma virusa (HPV), polne infekcije čiji neki tipovi izazivaju rak grlića materice. Ova agencija time je, na osnovu rezultata vakcinacije iz prethodnih godina, zadržala preporuku o potrebi vakcinisanja koju je dala 2008. godine. U novoj preporuci istaknuto je da je potrebno uložiti napor da se vakcinišu sve devojčice, ali i da treba dodatno istražiti da li su potrebne tri doze, kako se sada preporučuje, ili je dovoljna samo jedna. Protiv HPV-a postoje dve vakcine - Gardasil kompanije Merk (Merck) i Servariks kompanije Glakso Smit Klajn (Glaxo Smith Kline). Obe su registrovane u Srbiji, ali ih fond za zdravstveno osiguranje ne pokriva, za građane su dosta skupe, a u ovom trenutku ih u mnogim ordinacijama i apotekama i nije lako naći.
U EU se preporučuje vakcinacija devojčica između 10. i 14. godine, a u svakom slučaju pre prvih seksualnih odnosa, budući da je dosadašnje iskustvo pokazalo da je tada najefikasnija. Uloga roditelja i zdravstvenih radnika je od ključnog značaja, budući da vakcina nije obavezna, a traži se odobrenje roditelja.
Od 29 zemalja članica EU, Norveške i Islanda, vakcinacija protiv HPV virusa sprovodi se u 19 zemalja. Stopa vakcinacije je, međutim, neujednačena i kreće se između 17 i 84%. Potpunu pokrivenost višu od 80% imale su u 2010. Portugalija i Velika Britanija.
Dozvolu u Evropi, kao i u Srbiji, imaju dve vakcine - Gardasil i Servariks (Cervarix). Prema izveštaju ECDC, obe štite od visoko rizičnih tipova HPV 16 i 18, za koje se procenjuje da su izazivači raka u 73% slučajeva u Evropi. Gardasil, pored toga, štiti i protiv tipova HPV 6 i 11, koji su najčešći uzroci kondiloma genitalnih organa. Vakcine se daju u tri doze u roku od šest meseci. Nije jasno da li ima koristi od davanja ove vakcine starijim ženama i muškarcima pošto ne leče postojeće infekcije.
Ove vakcine su u Evropu uvedene 2006. godine, od 2008. godine sprovode se organizovani programi vakcinacije, a vakcine su se prema izveštajima do sada pokazale kao efikasne i bezbedne.
Od početka su u centru pažnje bile devojčice. Postavilo se, međutim, i pitanje korisnosti vakcinacije dečaka. Procenjena je samo efikasnost vakcine Gardasil i ispostavilo se da je efikasna isto kao i kod devojčica, ako ne i efikasnija. Međutim, dečaci imaju manju korist od vakcine jer je rezultat vakcine u prevenciji raka kod dečaka veoma mali. Zbog toga je mnogo manje dečaka obuhvaćeno.
"Zaključak ECDC je da je malo verovatno da bi uključivanje dečaka u program vakcinacije opravdalo troškove. Bolje je usmeriti javna sredstva na vakcinisanje svih devojčica", izjavio je direktor ECDC Mark Šprenger (Sprenger). Prema njegovim rečima, ovo pitanje se ponovo može razmotriti kada cena vakcinacije opadne.
Background Dve vakcine protiv HPV-a u EU su odobrene 2006. i 2007. godine, nakon čega je u januaru 2008. godine ECDC objavio "Smernice za uvođenje HPV vakcina u zemljama EU". Oformljen je i naučni panel nezavisnoh stručnjaka da bi analizirao pokazatelje i rezultate uvođenja vakcina i izneo mogućnosti za zemlječlanice
Genitalne infekcije HPV-om su veoma česte i dobiju se brzo nakon početka seksualnih aktivnosti, navodi se u izveštaju ECDC. Većina ovih infekcija preođe sama od sebe, ali se dešava da indekcija bude trajna, što može dovesti do ćelijskih promena na grliću materice, koje mogu da rezultiraju rakom.
HPV se povezuje i sa rakom ostalnih delova anogenitalnog trakta, kao i glave i vrata i kod muškaraca i kod žena.
ECDC je agencija EU osnovana 2005. godien sa ciljem da poboljša borbu protiv infektivnih bolesti u Evropi. Sedište je u Švedskoj, u Stokholmu.
Rak grlića materice je drugi po učestalosti kod žena uzrasta između 15 i 44 godine u EU, odmah iza raka dojke. Svake godine otkrije se 33.000 slučajeva, a 15. 000 žena umre od ove bolesti.
Glavni uzrok je trajna infekcija genitalnih organa nekim od visoko rizičnih tipova HPV-a.
Rak grlića materice - pošast u Srbiji
Prema podacima Gradskog instituta za javno zdravlje Beograda, stope oboljevanja i umiranja od raka grlića materice u Srbiji su među najvišima u Evropi.
Prema podacima sa internet sajta Instituta, u Srbiji je rak grlića materice po učestalosti oboljevanja drugi, a po učestalosti umiranja cetvrti maligni tumor među ženama. Dijagnoza ovog malignog tumora se godišnje postavi kod oko 1.400 zena, dok više od 500 žena svake godine umre od raka glića materice.
U proteklih deset godina na području Beograda je, kako se navodi, registrovano oko 4.000 žena obolelih od raka grlića materice, a zbog ove bolesti svake godine je umrlo oko 100 žena. Najveći broj obolelih žena je starosti 40-59 godina.
Prema podacima Evropskog udruženja za rak grlića materice iz 2002. godine, Srbija je tada imala najveću učestalost ove bolesti u Evropi - oko 27 obolelih na 100.000 žena, dok je po smrtnosti od 10 na 100.000 iza Rumunije (oko 12 na 100.000) i u nivou Crne Gore.
Rak grlića materice je u potpunosti izlečiv kada se otkrije na vreme. Međutim, kako se navodi na sajtu Instituta, veliki broj žena se prvi put javi ginekologu kada bolest već uzme maha, pa je lečenje teško i neizvesno.
Ističe se da su za sprečavanje kako bolesti tako i smrtnog ishoda ključni redovni pregledi kod ginekologa, kao i programi organizovanog skrininga koji u Srbiji postoje, ali i vakcinacija.
Vakcine Gardasil i Servariks odobrene su u Srbiji ne mnogo kasnije nego u EU i izdaju se isključivo o trošku pacijenta.
Iz nasumičnog uvida u ponudu apoteka i privatnih ordinacija stiče se utisak da ona nije rasprostranjena, da je lekari ne preporučuju, a cena vakcinacije kod privatnika je oko 12.000 dinara po dozi, pri čemu su potrebne tri doze.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|